Domů     Skutečně došlo k biblické potopě světa?
Skutečně došlo k biblické potopě světa?
5.4.2023

Nezměrná zkáza, téměř vyhubení lidstva. Potopa světa má smést vše, co se jí postaví do cesty, a zejména lidstvo. Mýtus o nesmírné katastrofě zmiňuje mnoho společností a náboženství. Jak to, že ani dnes nevíme, kdy k tomuto kolektivnímu trestu lidstva došlo?

V určitý moment dochází bohům a nadpřirozeným silám trpělivost. Lidské pokolení se nechce zříct hříchů, páchá nepravosti a Zemi spravuje lehkovážně. Padni komu padni, kolektivní trest se všemi nepravostmi zatočí.

Výjimkou bude zpravidla jeden vyvolený hrdina, který by měl posloužit jako zakladatel morálně mnohem čistší a lepší společnosti. Snad nejznámějším takovým hrdinou je Noe, jehož rodina dostane nelehký úkol. Ovšem, není jediný…

Už v Akkadii

Mýty a pověsti, v nichž se zkáza objevuje, nabízejí i příběhy ze staré Mezopotámie. Odborník na asyrskou civilizaci, George Smith, v 19. století rozluští několik textů z doby jejího rozkvětu, a nestačí se divit.

Ničivý živel měl pocítit i starověký Babylon! Zmínky o tehdejší potopě světa jsou ale velmi podobné katastrofě, kterou popisuje hebrejská Bible a v níž hraje ústřední roli již zmíněný Noe. Pátrání po skutečné potopě jde ale mnohem dál do historie.

Část badatelů je totiž přesvědčena, že mýtus o potopě je důkladně popsán ve vyprávěních o králi Gilgamešovi, a sahá tak do 18. století před Kristem, do doby slavné Akkadské říše.

Potopa světa je námětem umělců už od biblických dob. FOTO: Gustave Doré / Creative Commons / volné dílo
Potopa světa je námětem umělců už od biblických dob. FOTO: Gustave Doré / Creative Commons / volné dílo

Nebuďte tak hluční!

Lidé, obývající úrodné břehy řek Eufratu a Tigridu, nemají tušení, že se na ně doslova valí zkáza. Mezopotámský bůh Enlil s nimi chce skoncovat, jsou prý totiž až příliš hluční! Sáhne proto po obrovské povodni, která má zničit stávající svět.

O jeho úmyslech ale ví bůh Ea, jenž varuje „mezopotámského hrdinu“ Utnapištima. Ten se, podobně jako Noe, pustí do stavby pevného korábu, ještě předtím ale stihne odvrátit hrozbu v podobě moru.

Badatelé se domnívají, že všechny zmínky o mezopotámské potopě vycházejí z mnohem starších děl a odvolávají se na sumerské příběhy o stvoření světa.

Hinduisty zachrání Manu

Jedno z nejstarších náboženství na světě, hinduismus, si zkázonosnou potopu zaškatulkovalo pod pojem pralaya. Hindské náboženské texty z prvního tisíciletí před Kristem hovoří o katastrofě v souvislosti s mužem jménem Manu. Také ten dostane od hindského božstva radu, aby vybudoval obrovskou loď.

Starořecká kopie

Muž jménem Deukalion je varován před smrtící povodní přímo od titána Prométhea. Dostane radu, aby zbudoval kvalitní plavidlo, na němž se zachrání. Jakmile je hotovo, spustí se nekončící liják, který postupně zaplaví každičký kousíček pevniny.

Devět nocí a devět dní se z nebe snášejí kapky deště. Až poté začne pomaloučku voda opadat a koráb uvízne na vrcholku jedné z hor. Něco vám to připomíná? Podobnost s příběhem o Noemovi, jehož bájná archa uvízne na hoře Ararat, je více než zjevná.

Možná náhoda, možná jen alegorie

Všechny zmíněné potopy se měly odehrát stovky let před naším letopočtem. Všechny mají jedno společné – zachvátit mají nezměrná území a přežít má jen zanedbatelná hrstka smrtelníků, jež následně společnost na Zemi pomalu obnoví.

Je v dějinách našeho světa ale zaznamenána katastrofa, která by odpovídala oněm biblickým a bájným rozměrům, kdy by snad na určitou dobu zmizel pod vodou i ten nejmenší kousek pevniny?

Nebo jde o snůšku alegorických vyprávění, která mají sloužit jen jako pomyslné varování lidí? Jak je ale možné, že téměř totožný příběh vypráví tolik náboženství a kultur?

Zasáhla lidstvo megapovodeň?

Pro milovníky záhad máme nejdřív jednu dobrou zprávu. Geomorfologie, což je věda, která zkoumá vývoj a změny tvaru zemského povrchu, připouští jev, který označuje za „megapovodeň“.

Náboženské „povídačky“ tak nabývají nového rozměru a nemusejí být úplně scestné. A co si pod pojmem megapovodeň vlastně představit?

Rozměrově jde o skutečně katastrofální povodeň, která se ale vyskytuje jen výjimečně a je zpravidla vyvolána nějakou vnější příčinou.

Geomorfologové uvádějí jako typický příklad tání ledovců, které mohlo způsobit masivní záplavy, z nichž nám dnes jako pozůstatek zbyla jen četná ledovcová jezera. Jendou z dalších příčin pak může být zhroucení tzv.

vulkanické přehrady, tedy jakési geologické hráze, vytvořené dříve například lávou.

Takhle vyobrazil potopu světa Michelangelo na stropě Sixtinské kaple. FOTO: Web Gallery of Art / Creative Commons / volné dílo
Takhle vyobrazil potopu světa Michelangelo na stropě Sixtinské kaple. FOTO: Web Gallery of Art / Creative Commons / volné dílo

Zaznamenané záplavy

Vraťme se asi o 7600 let zpátky do historie do oblasti Egejského moře, centra pozdějšího starověkého Řecka. Právě v těchto oblastech mělo dojít k obří povodni, která utvořila z dnešního Černého moře vodní plochu se slanou vodou. O co tehdy šlo?

Badatelé popisují „prudký příval slané vody do sladkovodního jezera v rámci jedné katastrofy, která se stala inspirací pro povodňovou mytologii“.

Náhlý vzestup hladiny Středozemního moře je dodnes předmětem vášnivé debaty zejména mezi geology, velmi často je zmiňována role vulkanické činnosti, která měly k prudkému růstu hladiny vod přispět.

Ačkoli je vznik slaného Černého moře skutečně spojován se zánikem vyspělých kultur v jeho blízkosti, spojitost s biblickými mýty zatím potvrzena nebyla.

U břehů Perského zálivu

Další přírodní katastrofa se měla odehrát v oblasti dnešního Perského zálivu. Blízkost kultur mezopotámských, hinduistických či íránských napovídá, že právě tato událost mohla být inspirací pro vznik jejich povodňových mýtů.

Co se tehdy zhruba před 14 000 lety mělo stát? Dnešní mořské území zálivu prý bylo jakousi zálivovou oázou, kterou protínaly čtyři významné řeky. Toky Eufratu, Tigridu, Karunu a Wadi Batin tak skýtaly ideální podmínky pro budování starých civilizací.

Zaplavení oblasti někdy před 14 až 24 tisíci lety pak mělo za následek rozutečení obyvatelstva na obě světové strany od současného zálivu.

Událost tak sice pravděpodobně mohla stát za zánikem některých menších civilizací, rozhodně ale nemohla skoncovat s lidstvem jako takovým.

Odněkud z vesmíru

Možným vysvětlením náhlých a obrovských záplav mohou být i dopady vesmírných těles, nebo, chcete-li, zásahy z vesmíru. Dnes je již zcela jisté, že v průběhu existence planeta Země „schytala“ několik takových ran z hlubin kosmu.

Předně se jedná o nárazy planetek, které následně působí gigantické vlny tsunami, které dokážou zničit vše, co se jim postaví do cesty. Otázkou samozřejmě zůstává, jak by náraz takové vlny přežil mýtický koráb typu Noemovy archy.

Zaznamenán je nicméně například dopad planetky Eltanin do Tichého oceánu, který mohl vyvolat vlny, které se dostaly až ke břehům Atlantského oceánu!

Mezi odborníky také panuje názor, že v době holocénu, tedy asi před 11 000 lety, dopadla podobná planetka do oceánu poblíž ostrova Madagaskar. Síla nárazu prý opět mohla vyvolat vlny tsunami, jež zaplavily rozsáhlé vnitrozemské oblasti, zejména v Africe.

Nepravděpodobná povodeň z nebes

Kde je tedy pravda? Nešlo spíše o izolovanou přírodní katastrofu, o které se postupem času přes ústní lidovou slovesnost dozvědělo lidstvo celého světa skrze příběhy a mýty, které si notně přibarvilo?

Uznávaný český vědec Jiří Grygar (*1936) se domnívá, že šlo spíše o lokální záležitost.

„V řadě starozákonních textů nalezneme zjevné zmínky o katastrofách… Některé z nich lze považovat spíše za symbolickou ilustraci biblického textu, ale jiné mají pravděpodobně reálný základ,“ míní.

Co se týče potopy světa, vědec odmítá biblickou představu vody seslané z nebe, připouští však, že lokální velké záplavy za vznikem příběhu stát mohly.

Podle legendy zachránil Noe ve své arše pozemská zvířata. FOTO: Edward Hicks / Creative Commons / volné dílo
Podle legendy zachránil Noe ve své arše pozemská zvířata. FOTO: Edward Hicks / Creative Commons / volné dílo

Až moc dávno

Velmi významnou geologickou událostí bylo bezesporu naplnění dnešního Středozemního moře slanou vodou. Ta už by skutečně mohla posloužit jako obrázek apokalyptické potopy, známé z pověstí. Potíž je v tom, že se udála již před 5,3 milionu let.

A člověk zručný, Homo habilis, se na planetě pohybuje až zhruba před dvěma miliony let. Dávná povodeň měla naplnit současnou plochu Středozemního moře slanou vodou z Atlantiku.

Shoda ve vědecké obci ale nepanuje na tom, zda Středozemní moře disponovalo nějakými částečnými spojnicemi s Atlantikem, či nikoli. Předpokládá se ale, že se slaná atlantická voda převalila přes dnešní Gibraltar s ohromnou silou.

Naplnění obrovské z větší části suché plochy prý mělo trvat pouhých pár měsíců, maximálně let! Skeptičtí vědci ale nad katastrofickým scénářem kroutí hlavami a míní, že naplnění Středozemního moře muselo trvat stovky let…

Dozvědět se to nemohli

Jestli se nějakým zázrakem lidé ve starověku o této události dozvěděli, samozřejmě netušíme. Ostatně o vědeckém poznání dávných časů nás leckterá nová zjištění dokážou šokovat i v současnosti.

Přesto je krajně nepravděpodobné, že by obyvatelé Sumeru, indického subkontinentu nebo staré Persie o katastrofě takových rozměrů měli nějaké informace.

Může být tedy nejreálnější variantou ta, že báje vyplývají z lokálních katastrof typu zkázonosného vzniku Černého moře?

Celoplanetární vysušení?

Podle hebrejské Bible šlo Hospodinovi o zničení všeho živého na planetě. Navíc zmiňuje, že po zatopení celého světa byla Země na nějaký čas zcela vysušená, veškerá voda, jako kdyby zmizela.

Ze sedimentů hornin a z výzkumů fosilií napříč kontinenty ale tento scénář rozhodně vyčíst nejde. Noemovská povodeň podle toho v žádném případě nemohla být celoplanetární záležitostí, mohla však prezentovat velkou regionální povodeň.

Odehrát se mohla na území někdejší Mezopotámie, kde se dnes rozprostírá Irák. Z výzkumů zdejších sedimentů vyplývá, že velké záplavy v oblasti jižní Mezopotámie rozhodně nebyly ničím výjimečným.

Starověká bouře

Bouře, vyskytující se v oblasti, přicházejí zpravidla od pobřeží Středozemního moře. Překračují syrské, turecké a západoíránské hory a jdou jihovýchodním směrem až do Perského zálivu.

Eufrat a Tigris, které „sbírají“ vodu z takových bouří, protékají převážně rovinatou oblastí, což je samozřejmě faktor, který ničivým povodním přeje, nebo alespoň tehdy přál.

Povodí obou toků se rozprostírá na obrovských územích od Perského zálivu až do Turecka a od východu Saúdské Arábie až po jihozápadní Írán.

Pokud by v oblasti došlo k výrazným srážkám, které by nebraly konce, přítoky obou řek by do Eufratu a Tigridu „nalily“ značné množství vody a dle odborníků by voda mohla vystoupat až do výšky několika desítek metrů nad vrcholy přirozených přírodních hrází podél břehů.

Pozvolna ustupující zkáza

Spojení rozvodněného Eufratu a Tigridu by pak mohlo vytvořit pomyslnou superpovodeň. K té prý mohlo dojít někdy kolem roku 2900 př. n. l.

Když obrovská bouře, o které hovoří bible, ustane, vytvoří se obrovská jezera a může trvat i několik měsíců, dokud je řeky neodvedou pryč do Perského zálivu. I to může být důvod, proč Noe čeká tak dlouho, dokud povodeň zcela neustoupí.

Důkazy o špatném odvodnění lze vidět i v dnešních jezerech v záplavových oblastech. Jmenovat lze například jezero Hawr al Hammar v záplavové oblasti Eufratu nebo Hawr as Saniyalt v záplavové oblasti Tigridu.

Posledním důkazem, hovořícím ve prospěch teorie o zaplavené Mezopotámii, je fakt, že z míst kolem obou řek lze dohlédnout maximálně asi 86 km daleko, na takovou vzdálenost může lidské oko spatřit až polohy vyšší než cca 455 m. n. m. To by vysvětlovalo, proč si Noe myslí, že je pod vodou skutečně celý svět.

Živel řádí všude

Nejde ale jen o Mezopotámii, rozsáhlé povodně jsou zaznamenány napříč dějinami v různých koutech světa.

Své o tom vědí například Bangladéšané, kteří si zvykají na pravidelné, velmi silné monzunové deště, které v kombinaci s tajícím ledem velehor způsobují velké trable. Ostatně i zdejší lidé mají svůj příběh o potopě světa…

Foto: Francis Danby / Creative Commons / volné dílo, Gustave Doré / Creative Commons / volné dílo, Web Gallery of Art / Creative Commons / volné dílo, Edward Hicks / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml