Skip to content
reklama
reklama

Skandál s vykradači hrobů zahladily úplatky

Davy prostých Egypťanů jásají, když se faraon Ramesse II. asi v roce 1274 př. n. l. vrací z bitvy u Kadeše. Co na tom, že úspěch nebyl takový, jaký by si představoval. Poddaným vše prezentuje jako památný triumf.

Lidé před ním padají tváří do prachu cest. Moc krále je neotřesitelná. Neuplyne ani 200 let a všechno bude v říši na Nilu jinak.

Vražda. Tak zní verdikt egyptologů, zkoumajících mumii Ramesse III. (vláda v letech asi 1186–1155 př. n. l.), který bývá považován za posledního velkého faraona v dějinách Egypta. Z dávných papyrů pak vyplývá, že se král stal obětí rozsáhlého spiknutí, do něhož se zapojili nejen ženy z jeho harému, ale také vysocí státní úředníci.

Na Ramesse II. (vláda v letech asi 1279–1213 př. n. l.), považovaného za boha, by si ještě nikdo nedovolil vztáhnout ruku, ani na to jen pomyslet. Časy se zkrátka mění. O symbolickém bahnu, v němž se říše na Nilu postupně utápí, svědčí i obrovský skandál kolem vykrádání thébských hrobek, k němuž dochází v 16.

roce vlády Ramesse IX. (vláda v letech asi 1129–1111 př. n. l.).

blank
K povážlivému incidentu došlo za vlády Ramesse IX.

Liknavý správce Paser, správce východního břehu Théb, chodí po svém příbytku jako lev v kleci. Pečlivě v hlavě zvažuje každé slovíčko, které se chystá napsat do hlášení pro vezíra Horního Egypta Chamveseho.

„Ten lotr… neučinil nic a jistě si také přišel na své…,“ honí se hlavou Paserovi. Spadeno má na Paveru, správce západního břehu Théb, kde se rozkládají rozsáhlá pohřebiště. Paser odhalil, že na nich dochází k velkému vykrádání hrobů.

Pavera podle něj vůči zlodějům nejenže nezasáhl, ale podle všeho je s nimi ještě spolčený!

blank
Tzv. Abbottův papyrus, uložený dnes v Britském muzeu v Londýně, zaznamenává podrobnosti o krádeži v královských hrobkách.

Hlučná pomsta Vezír Chamvese musí na udání reagovat. Ustavuje k případu vyšetřovací komisi, ale k Paserovu zděšení se do jejího čela postaví sám Pavera. Je jasné, že spravedlnost dostane na frak. „Byla vyloupena řada soukromých hrobek včetně deseti královských a čtyř hrobek kněžek,“ tvrdí Paser. Komise ho však přesvědčuje o opaku. Prý je jeho informace nepřesná a vykraden byl pouze jeden královský hrob. Objevují se snahy o Paserovu diskreditaci. Soud zprošťuje všechny podezřelé viny. Pavera se cítí být na koni.

Krátce nato svolává inspektory, strážce i dělníky z thébských pohřebišť a společně vyrážejí protestovat přímo před Paserův dům na východním břehu Nilu.

blank
Na západním břehu Théb se nachází Údolí králů i Údolí královen.

Prý svými obviněními pošpinil jejich čest. Randál před vlastním obydlím Pasera samozřejmě rozzuří. „Budu si stěžovat přímo u krále!“ zahrozí shromážděným. „Pavera ho pak před vezírem obvinil z obcházení korektních byrokratických postupů,“ líčí události současný britský historik Paul Johnson.

To se v Egyptě nedělá. Před soudním tribunálem nyní pro změnu stojí Paser. „Pro dobrotu na žebrotu,“ říká si v duchu. Musí se doznat ke křivému obvinění a jeho stopa se z dějin vytrácí.

blank
Obvinění se při krutém mučení ke svým prohřeškům samozřejmě přiznali.

Ospravedlnění zločinu Další papyrus mu však přece jen dává za pravdu. Později je v souvislosti s vykrádáním thébských hrobek za vlády Ramesse IX. zadrženo několik zlodějů, kteří se při výslechu spojeném s „bitím holemi a vykrucováním rukou a nohou“ přiznávají ke zločinu.

„Byl mezi nimi nosič vody, rolník, kameník, tesař a otrok,“ vypočítává Johnson. Samé malé ryby. Hlavní osnovatelé rozsáhlého rabování nejspíš díky četným úplatkům spravedlnosti unikají. Svědomí je navíc vůbec netrápí.

„Každého faraona bylo možno ztotožnit s jeho předchůdci, neboť všichni byli vtělením boha Hora,“ vysvětluje Johnson. Tudíž když se jeden král nemá k tomu, aby řádně vyplácel své služebníky, vezmou si odměnu od jeho pohřbených předků.

S pocitem, že jsou vlastně v právu, se jim hrobky v Thébách, překypující poklady, musely vykrádat hned mnohem líp…

Foto: youtube.com, wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Patinu hravě zvládnete…
panidomu.cz

Patinu hravě zvládnete…

Nádech starodávna, připomínky dávných časů, punc...
Téměř 13 % osob trpí kloubními obtížemi
epochalnisvet.cz

Téměř 13 % osob trpí...

Podle Ústavu zdravotnických...
Provalilo se na Tomeše, že si užívá s jinou?
nasehvezdy.cz

Provalilo se na Tomeše, že si...

Krize je prý zažehnána,...
Bylinková marináda na ryby
tisicereceptu.cz

Bylinková marináda na ryby

Na grilu by neměly chybět ani ryby – a ty si...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Majstrštyk Yaleovy Univerzity: Tamní vědci dokázali oživit část orgánů mrtvého prasete
21stoleti.cz

Majstrštyk Yaleovy Univerzity:...

Vědci z Yaleovy Univerzity před několika dny...
Přišel si pro mou kamarádku ďábel?
skutecnepribehy.cz

Přišel si pro mou kamarádku...

Znaly jsme se od dětství. Bára...
Kudy chodí Krakonoš?
epochanacestach.cz

Kudy chodí Krakonoš?

Poměrně pohodlná je...
Japonské vlny Seigaiha na hodinkách Perrelet
iluxus.cz

Japonské vlny Seigaiha na...

Kultovní řada Turbine společnosti Perrelet...
Uroboros: Alchymický had věčnosti
enigmaplus.cz

Uroboros: Alchymický had...

Hájem plným stromů a květin se prochází...
Proč stále tají svého partnera?
nasehvezdy.cz

Proč stále tají svého...

Krásná herečka Petra...
Kdo si hraje, nezlobí… ale může strašit
enigmaplus.cz

Kdo si hraje, nezlobí… ale...

Imaginárního kamaráda má spousta dětí, ale jen...