Domů     Šílené pokusy nacistických lékařů: Jaká zvěrstva páchali na vězních v koncentračních táborech?
Šílené pokusy nacistických lékařů: Jaká zvěrstva páchali na vězních v koncentračních táborech?

Už od antiky se lékaři zavazují k dodržování mravních principů při výkonu svého povolání proslulou Hippokratovou přísahou.  Proč to tedy byli právě lékaři, kteří se v nacistickém Německu dopouštěli těch nejhorších zvěrstev?

Jak týrali vězně v koncentračních táborech? A za jakým účelem? 

Nacističtí lékaři si rozhodně nemysleli, že by se svými šílenými pokusy jakkoli protivili lékařské etice. Židé a Romové pro ně totiž nebyli lidé, ale stáli na nejnižší příčce rasové hierarchie s označením „Lebensunwertes Leben“ (život nehodný žití).

Proto byli ideálními kandidáty na pokusy s vyšším cílem – pomoci německým vojákům v boji o ovládnutí Evropy. Další experimenty pak byly spjaty s ideologií třetí říše.

Měly nastínit, jak se co nejjednodušším způsobem zbavit nedokonalých jedinců, kteří byli státu na obtíž.

Pro potřeby vojáků

Jak již bylo řečeno, většina pokusů probíhala s cílem najít řešení problémů, se kterými se německé vojsko potýkalo na bitevním poli.

Židé, Romové, ale i váleční zajatci v koncentračních táborech tak byli vystavováni jedovatým plynům a jiným chemikáliím, byly jim prováděny amputace bez anestezie či schválně infikovány rány.

Testovali se na nich vakcíny proti nemocem, sledovaly se reakce jejich organismu při vystavení extrémním mrazům či tlaku.

Pokusy se prováděli i pro potřeby armády.
Pokusy se prováděli i pro potřeby armády.

Až ke hvězdám

Pro potřeby německého letectva prováděl pokusy doktor Sigmund Rascher (1909–1945), který sloužil jako kapitán Luftwaffe. Němci chtěli vyvinout tryskové stíhačky schopné dosáhnout výšky až 18 kilometrů.

Nevěděli však, zda by piloti byli v těchto výškách vůbec schopni pracovat, ani jaké by byly možnosti jejich záchrany při dekompresi a seskoku padákem. Pokusy prováděné na primátech totiž nebyly průkazné.

Rascher se znal s velitelem SS Hendrichem Himmlerem, a to díky své manželce Nině Diehlové, která dříve pracovala jako jeho sekretářka. Nabídl se, že Himmlerovi napíše a požádá ho, zda by umožnil testování na lidech.

Hrůzné pokusy v „maringotce“

Pokusy, jež měly ozřejmit účinky poklesu atmosférického tlaku a obsahu kyslíku ve vzduchu na lidský organismus, započaly v únoru 1942 na vězních v koncentračním táboře Dachau. Nízkotlakou komoru, která připomínala maringotku, dodalo Luftwaffe.

MUDr. František Bláha, který byl od roku 1941 v Dachau vězněn, k tomu řekl: „Většina vězňů hynula těmito pokusy v důsledku vnitřního krvácení do mozku nebo plic; četní lidé chrlili krev, když byli vytaženi z komory.“

V nízkotlaké kabině umírali lidé v důsledku vnitřního krvácení.
V nízkotlaké kabině umírali lidé v důsledku vnitřního krvácení.

Smrtelná katapultace

Při pokusech byli vězni přivázáni k popruhům padáku, aby byla simulace co nejvěrohodnější, což často vedlo ke zlomení vazu či poškození míchy. Na několika z těch, kteří experiment přežili, prováděli Rascherovi asistenti vivisekci, tedy pitvu zaživa.

80 z 200 nedobrovolných účastníků pokusů zemřelo během nich, zbytek byl popraven. V červnu pak Himmler rozhodl o tom, že se v testování již nebude pokračovat.

Podchlazení piloti

Od srpna 1942 začal Rascher pracovat na dalším výzkumu, tentokrát prováděl experimenty s ochlazováním organismu. Němečtí piloti se totiž často zřítili do ledové vody oceánu a nedařilo se je poté zahřát.

Při Rascherových pokusech byli proto vězni nuceni pobývat v ledové lázni s teplotou kolem 3 °C. Měřila se teplota těla, většina nepřežila její pokles pod 25 °C. Rascher zjistil, že i po vytažení z vody teplota těla klesá, a hledal způsoby, jak účastníky experimentu zahřát. Rychlé ponoření do horké až vařící vody však přineslo jen rychlou smrt.

Vězni byli nuceni pobývat v ledové lázni.
Vězni byli nuceni pobývat v ledové lázni.

Simulace mrazu jako na Sibiři

Při bojích v Rusku byli němečtí vojáci vystaveni extrémním mrazům. Himmlera proto zajímalo, zda jsou Rusové geneticky lépe uzpůsobeni chladu odolávat a jaké jsou účinky živočišného tepla.

Vězni především z řad Rusů tak byli nuceni nazí čelit teplotám pod bodem mrazu přivázaní na nosítkách, a to klidně celou noc. Případně byli přikryti prostěradly a co hodinu poléváni studenou vodou.

K prozkoumání účinků živočišného tepla na podchlazené byly z tábora v Ravensbrücku převezeny do Dachau čtyři Rusky, které při experimentech nahé zahřívaly vězně. Ze 300 účastníků pokusy nepřežila 1/3 z nich.

Dá se mořská voda pít?

Dalším problémem, který trápil letecké i námořní trosečníky, byl nedostatek pitné vody. Dr. Konradu Schäferovi se podařilo chemicky odsolit mořskou vodu. Jenže jeho metoda byla v praxi nepoužitelná.

Proto inženýr Eduard Berka vymyslel „Berkatit“, který však jen překrýval chuť mořské vody. Experiment s jeho využitelností pro vojáky se uskutečnil roku 1944 na 40 vězních v Dachau.

Některým byla podávána čistá mořská voda, jiným odsolená Schäferovou metodou, dalším jen ochucená Berkatitem, a to po dobu 12 dní. Vězni v průběhu experimentu rychle hubli a slábli, mořská voda umocňovala jejich žízeň. Buď křičeli, nebo apaticky leželi. Během pokusu nikdo nezemřel, to až později na následky selhání ledvin.

Je libo malárii, žloutenku, nebo tyfus?

V zákopech se němečtí vojáci potýkali také s řadou nemocí, především se žloutenkou, tyfem a malárií. Poslední jmenovaná byla problémem hlavně proto, že Himmler plánoval malárií postižená dobytá území v Rusku osídlit germánským obyvatelstvem.

Mezi roky 1942 až 1945 proto byly v Dachau prováděny experimenty, které měly prověřit účinnost očkování proti této nemoci. Z tisíce lidí, přinucených se pokusů účastnit, jich polovina nepřežila.

Zkoumání skvrnitého tyfu se odehrávalo mezi roky 1942 až 1944 v táborech v Buchenwaldu a Natzweileru. Experimenty se žloutenkou pak především v táboře Sachsenhausen, v dalších táborech zase s jinými nemocemi.

Prováděli se i pokusy se sulfonamidy, které měl dostat po atentátu sám Heydrich.
Prováděli se i pokusy se sulfonamidy, které měl dostat po atentátu sám Heydrich.

Spor o sulfonamidy

V pozadí dalšího z řady pokusů na lidech stál atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha dne 27. května 1942. Když byl zraněný převezen do Prahy, vyslal Himmler svého přítele a osobního lékaře Karla Gebharta, aby ho operoval.  Ten dopustil vážné chyby, když neuposlechl své kolegy a nepodal Heydrichovi po operaci sulfonamidy (antibiotika nyní používaná zejména k léčbě močových infekcí).

Když pacient zemřel, upadl Gebhart v nemilost. Aby dokázal, že jsou sulfonamidy neúčinné, rozhodl se provádět pokusy na vězních v Sachsenhausenu.

Nesmyslné mrzačení

Nejprve bylo potřeba u nich uměle vyvolat gangrénu. Gebhart proto způsoboval pokusným osobám hluboké řezné rány, které infikoval nejrůznějšími bakteriemi, například streptokoky. Do ran jim sypal sklo nebo piliny.

Pak se přesunul do Ravensbrücku a v pokusech pokračoval na ženách. Himmler žádal, aby jim byla způsobena skutečná střelná zranění jako na frontě. To Gebhardt odmítal, ale pokusy zintenzivnil, obětem narušoval krevní oběh a zvyšoval množství bakterií v ráně.

Některé ženy zemřely, ale řada přežila právě díky sulfonamidům, které byly účinné. Tím ale Gebhart neskončil, pokračoval se vzájemnými transplantacemi kostí a svalů mezi ženami. Drtil jim kosti, odstraňoval celé svaly, amputoval končetiny. I když nezemřely, byly doživotně zmrzačené.

Yperit, zápalné bomby a jedy v jídle

Vojáci na frontě se potýkali rovněž s popáleninami, způsobenými hořčičným plynem yperitem a fosforem ze zápalných bomb.

Aby se zjistilo, jak co nejlépe popáleniny u vojáků zacelit, probíhaly v koncentračním táboře v Sachsenhausenu mezi roky 1943 až 1945 experimenty s hořčičným plynem yperitem a v Buchenwaldu mezi roky 1943 až 1944 se zápalnými bombami.

Vězňům byly způsobeny vážné popáleniny, které jim byly následně léčeny. V Buchenwaldu se testovaly také nejrůznějších jedy, které byly vězňům přidávány do jídla, později byli stříleni jedovatými náboji.

Ve jménu ideologie

Řada dalších pokusů pak neprobíhala kvůli válce, ale v duchu ideologie třetí říše. Hlavní roli hrála nadřazenost árijské rasy a snaha o vyhlazení všech v očích nacistů nedokonalých jedinců.

Šlo nejen o příslušníky „neárijských“ národů, ale i o lidi staré či postižené. Léčit homosexualitu se například pokoušel dánský lékař Carl Peter Værnet (1893–1965). Dalším stupínkem pak byla výroba nadlidí – super vojáků, kteří porazí všechny nepřátele.

Dánský lékař Carl Peter Værnet chtěl vyléčit homosexualitu a vytvořit supervojáka.
Dánský lékař Carl Peter Værnet chtěl vyléčit homosexualitu a vytvořit supervojáka.

Skoncujeme s postiženými dětmi

Nacisté se chtěli zbavit všech postižených v zemi. Nejprve byly skrytě vyvražďovány postižené a znetvořené děti. Lékaři je museli hlásit přes speciální formulář a tříčlenná komise pak rozhodovala o jejich životě a smrti.

Vznikla speciální dětská oddělení, na kterých byly dětem tajně podány smrtelné dávky prášku na spaní, které u nich vyvolaly příznaky podobné zápalu plic. Ten byl pak jako příčina smrti zaznamenán do chorobopisu. Takto bylo zabito asi 5000 dětí.

Akce T4

V návaznosti na zabíjení dětí byla v roce 1939 zahájena Akce T4 – tajný program na vyvražďování postižených lidí v nacistickém Německu. Postup byl podobný – všechny psychiatrické léčebny a ústavy musely hlásit počty postižených.

Komise rozhodla, které osoby budou přepraveny do speciálních likvidačních center. Porovnávala se účinnost podávání smrtících injekcí a zabíjení v plynové komoře, která ze srovnání vyšla lépe. Povědomí o akci postupně rostlo a vyvolalo odpor katolické církve.

Ta apelovala na veřejnost, že podobně může být nakládáno i se zmrzačenými vojáky z fronty. Masový odpor donutil Adolfa Hitlera 18. srpna 1941 program veřejně ukončit.

Nedobrovolná sterilizace

Původně měla ztráta plodnosti vést k početnímu a intelektuálnímu oslabení poražených národů, nakonec však byla využita k řešení židovské otázky v koncentračních táborech. Zvoleny byly dvě cesty.

Autorem metody sterilizace pomocí rentgenových paprsků byl a v Osvětimi ji od roku 1942 prováděl doktor Horst Schumann.

Jeho totální neznalost gynekologické anatomie způsobovala u pacientek, které byly rentgenu vystaveny tajně, popáleniny, záněty, hnisání a horečky.

Jeho kolega, doktor Carl Clauberg, pak při gynekologických prohlídkách vstřikoval ženám do dělohy různé látky, způsobující její poškození. Svými pokusy vyvinul metodu, kterou by bylo možno sterilizovat až 1000 žen denně.

Neplodnost podle nacistů mohla pomoci s řešením židovské otázky.
Neplodnost podle nacistů mohla pomoci s řešením židovské otázky.

Jak vypěstovat dokonalé árijce?

Oproti tomu Josef Mengele chtěl urychlit vypěstování nadřazené árijské rady tím, že by každá matka rodila vícečetné potomstvo.

Proto se při své práci zaměřil na výzkum dvojčat, která mu měla pomoci určit, které vady jsou geneticky dané a které způsobené prostředím.

Snažil se ovlivnit barvu očí dětí vstřikováním chemikálií, navzájem jim transplantoval orgány, sešíval je k sobě a podobně. Z 1500 párů dvojčat, která zkoumal, jich přežily pouhé dvě stovky.

Výroba supervojáků

Němci se také snažili vytvořit tak zvané „supervojáky“. Už v roce 1937 se na trhu objevil lék s názvem pervitin, který obsahoval metamfetamin. Vojákům zlepšoval koncentraci i fyzický výkon a zmírňoval jejich úzkosti.

Byli po jeho podání schopni bojovat od rána do večera několik dní po sobě. Na frontu proto putovalo 200 milionů těchto tabletek. Jenže když účinky drogy vyprchaly, proměnili se supervojáci v zombie bez energie a chuti bojovat.

V roce 1944 se tedy v koncentračním táboře Sachsenhausenu začala na vězních testovat nová droga, D-IX, která obsahovala kokain, oxykodon a pervitin. Díky ní dokázali vězni ujít až 130 km bez odpočinku s 20kg zátěží na zádech. Sériová výroba D-IX se už ale nestihla realizovat.

Trestu (ne)unikneš?

Následkem nacistických experimentů zemřela spousta lidí, jiní byli po jejich ukončení záměrně zavražděni a pitváni. Přeživší byli doživotně znetvořeni a psychicky narušeni.

S 23 nacistickými „lékaři“, které se Spojencům po válce podařilo dopadnout, byl v letech 1946–1947 veden takzvaný lékařský proces v Norimberku. Z nich bylo 7 zproštěno viny, 9 uvězněno a jen 7 popraveno.

Řada jich ale bohužel unikla spravedlnosti, a mnozí dokonce po válce pokračovali v lékařské či vědecké kariéře…

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
reklama
lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív