Skip to content

Vymýtí vědci rakovinu děložního čípku?

Austrálie se stane pravděpodobně první zemí na světě, kde by se mohlo podařit v horizontu příštích 20 let zcela eliminovat onemocnění rakovinou děložního čípku jako zdravotní hrozbu pro obyvatelstvo. Vyplývá to ze studie zveřejněné v prestižním odborném časopisu The Lancet.

Její výsledky dobře ilustrují, čeho lze dosáhnout díky dobře nastaveným a vzájemně se doplňujícím očkovacím a screeningovým programům. „Jednoduše nesmíme připustit, aby jakákoli žena na světě zemřela na nemoc, které je možné vhodnou prevencí předejít či ji úplně vyléčit.

Máme k dispozici všechno, co potřebujeme, aby se rakovina děložního hrdla vyskytovala jen v knihách o historii,“ uvedl generální ředitel Světové zdravotnické organizace Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vymýcení rakoviny děložního hrdla je reálné i v dalších zemích, včetně České republiky.

Austrálie by se mohla stát první zemí, kde by rakovina děložního čípku zcela vymizela.

„Tato studie potvrdila, že s dobrou implementací vakcinačních programu°, vysokým pokrytím cílové populace screeningem a soustavnou edukací můžeme jednou téměř všechny choroby spojené s HPV zcela vymýtit,“ uvádí MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., mluvčí HPV College a předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

V České republice je ročně diagnostikováno 900 případů rakoviny děložního čípku. 400 žen na toto onemocnění ročně zemře. Ačkoliv se daří zachytit stále více předrakovinových změn na děložním čípku a předejít tak rozvoji v rakovinu, stále se jedná o vysoká čísla.

Tím spíše, že rakovina děložního čípku je onemocnění, kterému lze téměř 100 % předejít vhodnou prevencí.

HPV infekce může postihnout i chlapce.

Rakovina děložního čípku je způsobena infekcí lidským papilomavirem (HPV z angl. human papillomavirus). Cílem primární prevence je zabránit nákaze infekcí HPV a následnému rozvoji onemocnění. Přenosu a infikování HPV šlo dříve zabránit pouze sexuální abstinencí (tj.

nulovým sexuálním životem), celoživotní monogamií páru nebo užíváním kondomu, ale s vědomím toho, že ani kondom není stoprocentní ochranou, a že přenos infekce HPV je možný i při nekoitálních aktivitách (orální sex, mazlení).

Díky velkému medicínskému objevu a následnému vývoji „vakcíny proti rakovině“ se nyní proti HPV infekci můžeme účinně chránit pomocí očkování. Nejvyššího efektu lze dosáhnout, pokud očkujeme dívky a chlapce ještě před zahájením sexuálního života, tj.

dříve, než se mohou s infekcí HPV setkat. Ale i očkování po zahájení sexuálního života přináší výrazné snížení rizika rozvoje rakoviny děložního čípku a dalších HPV asociovaných onemocnění. Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP a HPV College doporučují očkování i po konizaci (ošetření předrakovinových stádií na děložním čípku).

Přestože se účast na screeningu v posledních letech podařilo výrazně zvýšit, a přestože je prevence plně hrazena zdravotními pojišťovnami, mnohé ženy této možnosti nevyužívají.

Vakcíny jsou dostupné v cca 130 zemích světa a více než 60 z nich včetně ČR zařadilo očkování proti HPV do národních imunizačních programů. Pokrytí vakcinací a proces implementace se stát od státu liší.

Nejlepších výsledků dosáhla Austrálie, kde se podařilo naočkovat velký počet mladých lidí, a dosáhnout tak snížení výskytu HPV infekce typy 6, 11, 16, 18 o zhruba 90 %, snížit výskyt genitálních bradavic o zhruba 90 %, předrakovinových změn na děložním hrdle nízkého stupně o zhruba 45 % a předrakovinových změn na děložním hrdle vysokého stupně o zhruba 85 %.

V roce 2012 bylo v ČR zahájeno očkování 13letých dívek hrazené z veřejných prostředků. Vzhledem k tomu, že se HPV infekce a s ní spojená rizika přenosu a rozvoje onemocnění týkají stejnou měrou i mužské populace, bylo v roce 2018 hrazené očkování zavedeno i pro stejně staré chlapce.

V současné době je v ČR naočkováno zhruba 65 % dívek a 30 % chlapců v cílové věkové skupině.

Roční preventivní gynelokologickou prohlídku mají ženy v ČR hrazenou.

Sekundární prevence rakoviny děložního čípku – screening Screening karcinomu děložního čípku je systém, pomocí kterého lze zachytit onemocnění v jeho časných stádiích. V ČR se používá stěrů z děložního hrdla (cytologie) a ověřuje význam HPV DNA testů.

U nejčastějšího HPV karcinomu – rakoviny děložního čípku – lze odhalit předrakovinová stádia onemocnění pomocí stěru z děložního čípku. Děložní hrdlo (děložní čípek) je snadno přístupné pravidelnému vyšetření.

To je založeno na pravidelných odběrech buněk z hrdla děložního. Jedná se o bezbolestný stěr prováděný gynekologem v rámci pravidelné roční prohlídky, kterou mají ženy v ČR hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Cytologické vyšetření buněk z hrdla děložního ukáže včas na počínající nádorové změny. Ženy mají stěr z děložního čípku zdarma v rámci každoročních prohlídek u svého gynekologa. Toto vyšetření v naprosté většině případů dokáže včas odhalit změny, které předcházejí rozvoji nádoru.

Tyto změny lze velice snadno ošetřit, většinou bez potřeby hospitalizace.

„Přestože se účast na screeningu v posledních letech podařilo výrazně zvýšit, a přestože je prevence plně hrazena zdravotními pojišťovnami, mnohé ženy této možnosti nevyužívají. Pokud mezi ně patříte, určitě neváhejte a navštivte svého gynekologa.

Pokud takového nemáte, poraďte se se svými kamarádkami, praktickým lékařem nebo zdravotní pojišťovnou, kde Vám poskytnou informace o lékařích, kteří Vás mohou zaregistrovat. A mějte na paměti, že pravidelné gynekologické prohlídky se netýkají pouze mladých žen, ale i těch starších, které již neřeší antikoncepci, těhotenství apod.

, a tím pádem často gynekologické prohlídky opomenou. Diagnóza rakoviny děložního čípku v pokročilém stádiu je velmi často diagnostikována právě u těchto starších žen, které přestaly na gynekologii docházet,“ upozorňuje MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D.

Foto: BBC, Pinterest,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tajemná místa: Co skrývá české a moravské podzemí?
epochanacestach.cz

Tajemná místa: Co skrývá...

Jedno staré rčení...
Provoňte si svůj domov léčivou vůní
nasehvezdy.cz

Provoňte si svůj domov...

Nachlazení, rýma či chřipka. Bohužel, v zimním...
O postcovidové pacienty budou od února pečovat plicní lékaři
21stoleti.cz

O postcovidové pacienty budou od...

Pandemie koronaviru stvořila zbrusu novou kategorii...
Elegance posuvných dveří
rezidenceonline.cz

Elegance posuvných dveří

Dveře které zaberou minimum prostoru, mají...
Mapa Hadžiho Ahmeda: Zachycuje útvar, který v jeho době neexistoval
enigmaplus.cz

Mapa Hadžiho Ahmeda: Zachycuje...

Mapa z roku 1559 zachycuje pozoruhodně přesné...
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
epochalnisvet.cz

Praha poprvé přestěhovala...

Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u...
„Ve stomatologii se vracíme k přirozenosti,“ říká Radoslav Lacina
iluxus.cz

„Ve stomatologii se vracíme k...

MUDr. Radoslav Lacina je vedoucím lékařem...
Záhada pokoje 1046: „Uklouzl jsem“, tvrdil brutálně zbitý host těsně před smrtí
enigmaplus.cz

Záhada pokoje 1046: „Uklouzl...

V hotelovém pokoji byl nalezen muž na...
Oblíbená specialita za pár korun
nasehvezdy.cz

Oblíbená specialita za pár...

Také někdy nevíte, co uvařit, abyste...
Včely nekontrolovatelně vymírají: V blízké budoucnosti mohou zcela vymizet
enigmaplus.cz

Včely nekontrolovatelně...

Nová studie provedená v Argentině odhalila, že od 90....
Analyze MyDrives Edge pro oblast pohonů
21stoleti.cz

Analyze MyDrives Edge pro...

Společnost Siemens uvádí na trh svou první...
Znáte naše posvátné stromy?
epochanacestach.cz

Znáte naše posvátné stromy?

Už od pradávných...