Domů     Šikmá věž v Pise: Čeká ji 300 klidných let?
Šikmá věž v Pise: Čeká ji 300 klidných let?

Italské město Pisa má své Náměstí zázraků a na něm stojí světoznámá šikmá věž. Neexistuje pro ni umístění s lepším pojmenováním.

Začne se totiž naklánět krátce po zahájení výstavby a posléze změní i směr sklonu, přesto přežije amatérské pokusy o narovnání i silná zemětřesení. Její další osudy jsou však nejisté.

Šikmá věž je každoročně cílem několika milionů turistů. Ale na této ikonické památce je zajímavého mnohem víc, než jenom fotky lidí, kteří ji různými způsoby „zvedají“. Nahlédněte do její historie a podívejte se na její pohnutý příběh i zajímavá fakta.

1. Stavba „na etapy“

Výstavba zvonice u místní katedrály v italské Pise začíná v roce 1173. Když jsou o 5 let později postavena tři patra, věž se začne naklánět, protože její základy se nacházejí v nestabilním podloží.

Stavební práce jsou následně zastaveny, aby pokračovaly teprve v roce 1272 kvůli vojenským konfliktům s jinými italskými státy. Nová válka si vynutí další přestávku, ale na počátku 14. století se rozjede závěrečná vlna stavebního úsilí. To skončí instalací zvonů v roce 1372.

2. Nejdříve na sever, potom na jih

Zatímco původně se věž nakláněla na sever, po obnovení stavby a přidání dalších poschodí dochází ke změně těžiště a věž se začíná naklánět stále více na jih. Stavitelé se snaží věž „vyrovnat“ tím, že vyšší patra budují mírně nakloněná na druhou stranu. To na nějaký čas zastaví rychlost poklesu.

3. Fyzikální pokus? Prý pouhá historka!

Renesanční učenec Galileo Galilei (1564-1642) má na svém kontě řadu úspěchů. K těm nejslavnějším se řadí zjištění, že gravitační účinky na různé předměty jsou stejné bez ohledu na jejich hmotnost.

K potvrzení své myšlenky údajně upustil na konci 16. století z horního patra šikmé věže dvě různě těžké dělové koule. Moderní vědci se však domnívají, že rozšířená historka nemá pravdivý základ a že existovala pouze jako nápad, nad kterým slavný vědec uvažoval.

K jejímu vzniku podle nich přispěla biografie slavného vědce, kterou sepsal jeho žák Vincenzo Viviani (1622-1703). V té se o takovém pokusu hovoří, avšak mělo jít zřejmě jen o snahu podpořit význam vědeckého objevu.

Nahoru vede téměř 300 schodů.
Nahoru vede téměř 300 schodů.

4. Odolá i zemětřesením!

Region zasáhla od konce 13. století nejméně 4 silná zemětřesení, ale zdánlivě zranitelná stavba je dokázala přežít bez úhony. Vědecká zkoumání odhalila příčinu. Věž dokázala odolat otřesům díky dynamické interakci zeminy a budovy:

její výška a tuhost spolu s měkkostí základové půdy ovlivnily vibrační vlastnosti budovy tak, že věž při zemětřesení nerezonovala.

Stejná měkká půda, která způsobila sklon stavby a přivedla ji na pokraj zhroucení, jí tak pomohla přežít závažné seismické události.

5. Jak diktátor rovnal věž

V roce 1934 italský diktátor Benito Mussolini (1883-1945) prohlásí, že křivá atrakce je špatnou reputací pro jeho národ a přidělí finanční prostředky na její narovnání.

Dělníci navrtají otvory do základů věže a napustí je speciální směsí, která má pomoci vyrovnat nežádoucí sklon. Místo toho zásah způsobí, že se základna věže ponoří ještě hlouběji do půdy a stavba se více nakloní.

6. Okouzlí i drsné vojáky

Šikmá věž učarovala během 2. světové války i vojskům cizích armád. Němci si v ní udělají rozhlednu, protože poskytuje optimální výhled na okolní terén.

Americká armáda si později nebere servítky a ničí vše, co jí stojí v cestě, ale kouzlo neobyčejné stavby ji uchvátí natolik, že se vojáci rozhodnou ji ušetřit.

Veterán Leon Weckstein v roce 2000 popisuje, jak moc byli v roce 1944 okouzleni pohledem na šikmou věž.

A to dokonce tak, že i když se v ní podle jejich informací měla nacházet německá základna, rozhodli se pro takovou strategii, která ponechala věž neporušenou.

7. Do třetice všeho dobrého

V historii byly vykonány celkem 3 pokusy o vyrovnání věže. Kromě Benita Mussoliniho se o to pokusil také architekt Alessandro Della Gherardesca (1771-1852) v roce 1838, avšak jeho zásah měl podobné účinky, jako ten diktátorův: věž zvýšila svůj sklon.

Před zhroucením zachrání ikonickou stavbu teprve projekt, zahájený v roce 1990 a dokončený o 11 let později. Během náročných prací se sklon podaří snížit o 45 centimetrů. Úhel sklonu byl předtím 5,5 stupně, nyní se jedná cca o 3,9 stupně.

Vědci předpokládají, že by věž měla zůstat stabilní zhruba dalších 200 až 300 let. Zajímavé je, že stavba se v létě mírně samovolně napřimuje.

Během horkých dnů je totiž nakloněná jižní část více zahřívána sluncem, kámen se rozpíná a dochází k určitému drobnému dočasnému „narovnávání“.

Věž je okouzlující ikonou toskánského města.
Věž je okouzlující ikonou toskánského města.

8. Věž v číslech

U věže o váze přibližně 14 500 tun je hlavním stavebním materiálem mramor. Má 8 pater, na nižší straně měří 55,86 metru a na vyšší 56,67 metru. Pokud by byla měřena včetně základů, zapuštěných do země, pak by její výška v nejvyšším bodě činila 58, 36 metru.

Rozdíl je také v počtu schodů, na severní straně má 294 schodů a na jižní o 2 více. Vnější průměr základny je cca 15,5 metru a vnitřní zhruba 7,4 metru.

9. Nebezpeční houpání

Ve zvonici věže je 7 zvonů, každý pro jednu notu durové stupnice. Jejich celková hmotnost činí více, než 10 tun. Původně byly všechny ovládány za pomoci lan, což však bylo nakonec zakázáno kvůli nejisté stabilitě věže.

Vystřídala je elektromagnetická kladívka, která rozezní zvony, aniž by muselo docházet k jejich pohybu.

Město Pisa leží na březích řeky Arno a následkem specifického podloží jsou zde i jiné nakloněné stavby.
Město Pisa leží na březích řeky Arno a následkem specifického podloží jsou zde i jiné nakloněné stavby.

10. Kdo dřív přijde…

Šikmá věž v Pise je přístupná veřejnosti každý den, pokud nedojde k mimořádným událostem. Vstupenka stojí 18 euro (v přepočtu cca 485 korun), jejich počet je omezený a je možné je zakoupit i online.

Tato turisty hojně vyhledávaná atrakce je od roku 1987 spolu s dalšími památkami na Náměstí zázraků zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Foto: https://pixabay.com
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h