Panuje tu pekelné horko, které z vás vysává energii rychleji než Dracula. Přesto to tu žije možná více, než by se na první pohled mohlo zdát.
Sahara a…lidé
Kdo by chtěl žít mezi rozpáleným pískem, pod žhnoucím sluncem, s minimem vegetace a vody? No i tací se najdou. Jsou členy některé z etnických skupin, které Saharu nazývají svým domovem. Patrně nejznámější z nich jsou Tuaregové, hrdí vládci pouště.
Nejenom oni jsou nuceni kočovat z místa na místo, podle stavu vody a pastvin pro svá stáda velbloudů a malých koz. Proto si nedělají hlavu se stavěním složitých obydlí. Stačí jim stany ze zvířecích kůžích, napnuté na klaccích.
Neustálé stěhování je pro lidi v podstatě jediný způsob, jak na Sahaře, rozkládající se na horkém africkém kontinentu, přežít.
Sahara a…zvířata
Některá mají na Sahaře cenu zlata. Teď je řeč hlavně o těch, které si pro svou potřebu domestikovali tamní kočovníci – velbloudech, kozách, ovcích, v jižních oblastech i kravách.
Bez jejich mléka, masa (potrava) a kůže (materiál na výrobu stanů či vaků na vodu) by těžko přežili. Navíc slouží i jako dopravní prostředek. Pokud jde o divoká zvířata, na Sahaře lze při troše štěstí zahlédnout třeba lišky, a to hned několik druhů.
Tou neznámější a zároveň nejmenší na světě je fenek, na první pohled roztomilá šelmička, které při ochlazování pomáhají její velké uši. Obdivujete, jak dlouho dokáží v poušti vydržet bez vody velbloudi (klidně i týden)?
Tak to jste asi ještě neslyšeli o Adaxu núbijském, pouštní antilopě, schopné toho samého skoro rok! Připočítejte šakaly, saharské gepardy, hyeny, řadu plazů a ptáků a zjistíte, že co se zvířat týče, je na Sahaře poměrně živo. Dokonce se tu, věřte nebo ne, usadil jeden druh vodních želv!
Sahara a…přírodní podmínky
Už to, že se svou celkovou rozlohou 9 269 000 km2 je Sahara největší horkou pouští na světě, napovídá, že sluneční paprsky mají rozlehlou oblast ve velké oblibě. V létě mohou dopadat i silou kolem 50 °C. A teplota písku je ještě daleko vyšší.
Bez problému dosáhne i 80 °C. A na to, že ho ochladí déšť, moc nespoléhejte. Vždyť za rok spadne na Sahaře od 50 do 100 mm srážek. Že nemusí pršet, jen když kape? No, najdete tu i místa, kde nespadne z nebe ani kapka, jak je rok dlouhý.
Pokud spoléháte alespoň na chladné večery, ani tady vás moc nepotěšíme.
Sahara je totiž místem extrémů, a tak se připravte, že teplota v noci může klidně klesnout až k bodu mrazu a někdy dokonce, zejména v oblastech s vysokou nadmořskou výškou, klidně i pod něj. V minulosti tu byl několikrát k vidění i sníh!
Jinak tu ovšem samozřejmě převládá písek, o jehož pohyb se starají hlavně písečné bouře. Některé z nich jsou tak silné, že ho dokáží dostat až do Evropy. Ostatně třeba vloni v únoru saharský písek zasypal i Českou republiku.