Skip to content
reklama

Prokletí skladatele Schoenberga: Zabije ho strach z čísla 13?

Někdo má hrůzu z pavouků, někdo se bojí tmy. Noční můrou rakousko-amerického skladatele Arnolda Schoenberga (1874–1951) je číslo 13. Už to, že se narodí v neděli 13. září považuje za prokletí.

Schoenberg trpí triskaidekafobií, tedy chorobným strachem z čísla 13. Nikdy si v hotelu nepronajme pokoj s tímto numerem. Každý 13. den v měsíci má žaludek sevřený nervozitou. Neuklidní ho ani malování, které se mu jde stejně dobře, jako modernistické hudební kompozice, ani hra na milované violoncello.

Skladatel i rád a dobře maluje. Toto je autoportrét. Foto: Creative commons – volné dílo

Vyděšen k smrti

Odborníci vám potvrdí, že se v případě triskaidekafobie jedná o autosugesci. V případě Schoenberga dokonalou. Když si všimne, že jeho dílo Mojžíš a Aaron má v originálním znění 13 písmen, jedno „a“ raději ze jména vyškrtne.

„Buďte na pozoru, když sečtete 7 a 6, vyjde 13,“ oznámí Schoenbergovi astrolog, od kterého si někdy nechává dělat rozbory. Skladateli je právě 76 a tenhle primitivní poznatek ho srazí do kolen. V tu chvíli je mu jasné, že se dalšího roku nedožije.

A kdy jindy by měl někdo jako on umřít, než v pátek 13.? A tak se také stane, 13. července jeho nervozita dostoupí vrcholu – a když se jeho manželka zaraduje, že za chvíli odbije půlnoc a pátek 13. skončí, skladatel vydechne naposled.

blank
Má pravdu a je 13 opravdu jeho prokleté číslo, nebo je jen strach tak ohromný, až ho stojí život? Foto: Creative commons – volné dílo

Foto: UnSplash, Creative commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články