Skip to content
reklama

S velkomoravským hradištěm si hravě poradili Maďaři

Nad údolím potoka, kterému se dnes říká Gránický, se tyčí do mohutné dřevěné hradby místy podpořené kameny. Za svými zdmi skrývají jeden z největších hradů, který si Velkomoravané budují během 9. století jako nedobytné sídlo.

Jde o Hradiště u Znojma.

Kdy ho postavili přesně nevíme, ale dendrologická analýza (datování dřevin podle letokruhů ‒ pozn. red.) z vnějších hradeb ukazuje na rok 881. Vnitřní hradby jsou ovšem nejspíše starší a totéž pravděpodobně platí i o stavbách uvnitř.

Ochranu hradiště obyvatelé nepodceňují, před hradbami vyhrabou ještě mohutný příkop, široký místy až 10 metrů a hluboký 3,4 metru. Věří, že takové opevnění odolá sebesilnějšímu nepříteli. V dobách největší slávy tu žije asi tisícovka obyvatel, zdejší velmoži odsud ovládají hlavně jihozápad Moravy a část Dolního Rakouska.

Předpoklad, že pevnost nikdo nezničí se ale ukáže jako mylná.

Hradiště Znojmo – klášter. V roce 906 si se zdejším hradištěm poradili útočníci. FOTO: Dan Samanek/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Konec v plamenech

„Na zteč,“ zvolá vůdce maďarských bojovníků a horda se vrhne příkopem vstříc dřevěné palisádě. Na svém nejbližším sousedovi, Velkomoravské říši, se mstí za smrt velkoknížete Kurszána (†904), ke které došlo v Bavorsku.

Hradby zakrátko hoří a nepřítel proniká do západního předhradí, které je dalším příkopem oddělené od vlastního hradu. I ten Maďaři snadno vypálí. Píše se rok 906 a Velká Morava zažívá svoje poslední okamžiky.

Postarají se o to právě Maďaři. K poslednímu zúčtování mezi nimi a Bavory, na jejichž straně bojují i Velkomoravané, přinese bitva u Bratislavy 4. července 907. I přes své dobytí nezůstane hradiště úplně prázdné, rychle ale ztrácí svůj význam.

Na konci 11. století přemyslovský kníže Konrád I. (asi 1035‒1092) postaví naproti v údolí majestátní znojemský hrad a bývalé velkomoravské pevnosti je definitivně odzvoněno.

blank
Olomoucký klášter Hradisko. Olomouc patřila také k velkomoravským hradištím. FOTO: Tedmek/Creative Commons/Public domain

Vzniklo biskupství dříve?

K významným velkomoravským hradištím se řadí také Olomouc. Archeolog Josef Bláha z Univerzity Palackého v Olomouci se dokonce domnívá, že počátky olomouckého biskupství se datují už do období Velkomoravské říše.

Podle něj zde existovalo minimálně v 10. století. Nasvědčuje tomu mnoho věcí, například v Olomouci-předhradí stál už kolem roku 900 kostel. Mohučské církevní synody se v roce 976 účastní moravský biskup, jeho sídlo ale není uvedeno.

Biskup Jan ustavený roku 1063 v Olomouci byl uváděný jako třetí. Jeho dva předchůdci mohli být podle pramenů z Krakova Prohor a Prokulf. Jasný důkaz ale chybí.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Takmocsekretovanej!/Creative Commons/CC0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články