Skip to content
reklama

Rodinná výstava Fenomén Igráček přijíždí do Zubří

Muzeum Zubří ve spolupráci s firmou EFKO-karton, s. r. o., Inspirací Zlín a Technickým muzeem v Brně zvou na interaktivní výstavu s názvem Fenomén Igráček.

Firma EFKO-karton je tradiční český výrobce hraček, vznikla v roce 1993. Foto: Pixabay

Na návštěvníky čekají kromě historických a současných podob legendární hračky také dva neprodejné unikáty – figurky v podobě házenkáře HC ROBE Zubří a metláře. Jak házená, tak výroba metel je s městem Zubřím úzce spjata.

V expozici nebude chybět ani horká novinka výrobce hraček z Vysočiny – Igráček Pilot a Letuška. Tvůrci výstavy připravili také dětskou hernu a možnost zazávodit si na zmodernizované legendární české autodráze Ites, což potěší nejen kluky, ale i jejich tatínky a dědečky.

Výstava se uskuteční od 23. června do 31. srpna tohoto roku.

Zájem je velký

O výstavu Fenomén Igráček jsme měli v Muzeu Zubří zájem už několik let. Zadařilo se až tento rok, že výstava s Igráčkem k nám doputuje v červnu a bude návštěvníkům zpestřovat letní program v muzeu,“ uvádí Erika Ondřejová z Muzea Zubří.

blank
Nyní patří mezi několik málo společností, které zachovaly celou výrobu hraček v České republice. Foto: Pixabay

„Jsme malé městské muzeum se zaměřením na představení regionálních dějin a tradic v Zubří. Vlastivědné zaměření expozice dává každému návštěvníkovi možnost si vybrat, co je jeho srdci nejbližší. Přesto jádrem expozice zůstává zuberské bílé vyšívání.

V minulosti zuberské výšivky učarovaly např. Tomáši Baťovi, který je nakupoval a využíval v podobě darů při svých cestách do Ameriky. Dnes nás nadchne svou jemností, čistotou a krásou. Zuberská výšivka je fenomén, stejně jako jsou figurky Igráčků.

Kdo by z nás dospělých figurky neznal z dob svého mládí, a tak se těšíme na hravou výstavu, která tento fenomén komplexně představí,“ uvádí Bc. Erika Ondřejová, správkyně Muzea Zubří.

Naše firma vyrábějící Igráčka sídlí v Nové Veselí na Žďársku. A Veselí je stejně jako město Zubří neodmyslitelně spjato s házenou. Oba kluby, tedy Oddíl házené TJ Sokol Nové Veselí a HC ROBE Zubří, se navíc často potkávají v extraligových zápasech.

Náš dvorní modelář pan Miroslav Svoboda po dohodě s pracovníky zuberského muzea oblékl Igráčka do dresu tamního házenkářského klubu. Symbolicky se tak naše obce propojí i prostřednictvím této figurky,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO.

blank
Výroba je soustředěná do dvou závodů na Vysočině – do Nového Veselí a Korouhve u Poličky. Foto: Pixabay

„A abychom nezůstali pouze v přítomnosti, vytvořil pan Svoboda také Igráčka metláře, který poukazuje na řemeslo reprezentující místní zuberské tradice. Obě figurky jsou neprodejné a po výstavě poputují do minigalerie jedinečných Igráčků k nám na firmu,” dodává Miroslav Kotík.

Dlouholetá tradice

Igráčci se vyrábí už od roku 1976, tehdy ještě ve výrobním družstvu IGRA. Jako první vznikla profese zedníka. Právě tuto figurku, ale i mnoho dalších původních Igráčků, si návštěvníci mohou na výstavě prohlédnout.

Autory postaviček jsou tehdejší návrháři družstva IGRY Jiří Kalina a Marie Krejchová. Vyráběn byl v různých možných variacích, rodiče dnešních dětí si jistě budou pamatovat policistu, hasiče, doktora nebo zdravotní sestřičku.

V devadesátých letech šel Igráček s dobou. Na trhu se objevil i skateboardista, středověký rytíř, veřejná bezpečnost se změnila v policii a objevil se i policista na motorce nebo koni. Výstava Fenomén Igráček je největší sbírkou původních, ale i současných Igráčků.

Každým rokem se sbírka rozšiřuje o aktuální novinky,“ uvádí kurátorka Věra Stojarová.

blank
Zaměřuje se na vývoj a výrobu her a hraček, které nejen baví, ale mají zároveň edukativní úlohu. Foto: Pixabay

Návštěvníci výstavy se mohou těšit kromě ukázky Igráčků ze 70. a 80. let také na novinky. Velkým lákadlem bude bezpochyby i možnost vyzkoušet si zazávodit na české autodráze Ites, jejíž výrobu v roce 2019 vzal pod svá křídla Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO.

Foto: Úvodní foto: Muniga
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články