Už 2. srpna 1924 probíhá na pražské Letné mezinárodní boxerské utkání. Svoje síly si měří československý mistr těžké váhy František Růžička a Brit Harry „Rocky“ Knight.
Přímo na místě stojí funkcionář Československé boxerské unie Jiří Hoyer (†1974), první rozhlasový sportovní komentátor.
Sleduje utkání a po telefonu podává zprávy stenografovi, který je předává hlasateli Adolfu Dobrovolnému (1864–1934) do rozhlasového vysílacího stanu v pražských Kbelích.
Vzhledem k tomu, že vznikají dlouhé přestávky, si ale Dobrovolný bere sluchátko do ruky a rovnou opakuje Hoyerova slova.
Šlo to bez trémy
Československý rozhlas si tak na své konto připisuje první rozhlasovou sportovní reportáž na světě. „Začal jsem bez jakékoli trémy. Jedno mi ale v mysli zůstává a často si na to vzpomenu.
Já totiž dodneška čekám na zaplacení,“ vzpomíná pak na reportáž Hoyer v roce 1963.
První hlasatelce na světě manžel zakázal vysílat
„Haló, haló, zde vysílací stanice Radiojournalu ve Kbelích u Prahy…,“ pronáší v květnu 1923 do éteru 22letá Češka Emilie Tučková-Kočová (1901–1982). Dívka se stává úplně první rozhlasovou hlasatelkou na světě!
Bohužel, rádiových vln si moc dlouho neužije. Když se provdá, její manžel si nepřeje, aby v rádiu dál vystupovala.
„Manžel nechtěl ani slyšet, že bych u Radiojournalu zůstala, tak jsem musela dát výpověď,“ vzpomínala v roce 1968 na svou krátkou rozhlasovou kariéru Emilie. U mikrofonu ji už v roce 1924 vystřídal právě Adolf Dobrovolný. Vysílání Radiojournalu se ve 20. letech 20. století stává světovým unikátem.