Skip to content
reklama

Rover Opportunity: Co se chystá zkoumat na Marsu?

Ten příběh, který se začal psát v roce 2004, měl trvat jen devadesát dní. Ale jeho hlavní hrdina prokázal neuvěřitelnou odolnost a houževnatost. A tak se původně krátká story pomalu proměňuje v nekonečný seriál…

Žádný jiný stroj vyrobený lidskou rukou nesloužil na povrchu cizího tělesa tak dlouho jako rover Opportunity. Rudý povrch Marsu brázdí už třináctý rok a jeho řídící středisko mu nyní misi ještě nejméně o dva roky prodloužilo.

Eric Aguilar order 111211 Group photos in Mars Yard photog: Dutch Slager
Srovnání roverů, které se dostaly na Mars. Vlevo vepředu Sojourner, za ním model dvojčat Spiritu a Opportunity a vpravo Curiosity.

Na Marsu slavné vozítko přistálo 25. ledna 2004, 21 dní po svém dvojčeti roveru Spirit. Sonda tehdy vletěla do řídké marsovské atmosféry rychlostí 20 920 km/hod. Poté přišly ke slovu padák a pomocné trysky, které sestup vozítka brzdily.

Před dopadem na povrch se nafoukly vzduchové polštáře, jež umožnily měkké přistání. Opportunity na povrch planety dopadl jako fotbalový míč, když se několikrát odrazil a poté kutálel po členité marsovské krajině.

Patnáct minut napětí ve vesmírném středisku NASA přerušil signál, že sonda dorazila na místo určení v pořádku a neporušená.

03
Vozidlo o výšce 1,5 m, šířce 2,3 m a délce 1,6 m váží 184 kg.

Identické dvojče Spirit v té době již mělo za sebou první metry na Marsu. Jako první stroj původem ze Země si zkusil, jaké to je brousit horniny na jiné planetě. I on nakonec mnohonásobně překročil plán své mise, poslední svou zprávu odeslal v roce 2010.

Oba rovery si zažily své. Opportunity v roce 2005 na téměř dva měsíce uvízl v písečné duně. Mnohými byl již odepisován, ale kousek po kousku s ohromnou trpělivostí se ze zrádné pasti, později pojmenované pekelná duna, dostal.

Měl natolik odvahy, že z téměř osudového místa neprchal, co mu kolečka stačila, ale vrátil se a dunu podrobně prozkoumal. Rover odkázaný na sluneční baterie občas zápolil s nedostatkem energie. Na vlastní kůži si zažil, jak vypadá marsovská bouře.

Jeho dosud největším a vskutku převratným objevem byl nález minerálu jarositu. Ten byl prvním neklamným důkazem, že i na Marsu kdysi dávno zurčely potůčky, tekly řeky a šplouchala jezera. Že Mars není vodyprostý pak potvrdily i další výzkumy.

Na Marsu se kdysi pravděpodobně rozkládal rozsáhlý oceán a se silnými solnými roztoky se lze na čtvrté planetě setkat dodnes.

04
Jedna z mnoha fotografií pořízená roverem Opportunity.

Opportunity už na Marsu překonal maratónskou vzdálenost a přes určitá opotřebení pokračuje ve své spanilé jízdě dál. Nyní se dočkal již desátého prodloužení své mise. Po téměř 45 kilometrech cesty při průměrné rychlosti jeden centimetr za vteřinu (méně než 0,04 km/hod.) rover dorazil do údolí zvaného na počest jeho výkonu Marathon.

Pro toto místo hovořily především dvě věci, sklon krajiny, která i v zimním období umožňovala vozítku slušný příjem energie ze Slunce, a také složení půdy. Právě zde se nacházelo nemalé množství jílovitých minerálů, které jsou neklamnou stopou, že zde kdysi byla voda v kapalném stavu.

05
V roce 2020 by na Marsu měl přistát evropský rover.

Marathon Valley měla původně být konečná stanice, ale nakonec je vše jinak. Opportunity se po splnění svých úkolů v Maratónském údolí vydá k jihu. Pokud se nevyskytnou problémy, měl by postupně dorazit k vrcholku zvanému Cape Byron.

Chystá se tak do míst, která dosud žádný pozemský aparát nenavštívil. Mimo jiné se zde chystá zkoumat zvláštní strouhy, u kterých není jasné, zda je vytvořil suchý led či tekoucí voda. A ta, jak se ukazuje, existovala na Marsu v minulosti celkem běžně.

Foto: NASA, Youtube, Wikipedie
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Czech Space Week – startuje největší tuzemský festival kosmických aktivit
21stoleti.cz

Czech Space Week – startuje...

Za hranice Česka a ještě dál se...
Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin
epochanacestach.cz

Chodsko a Domažlicko: Za...

Kromě hradů, jejichž jména...
Kamarádka má děti s mým manželem
skutecnepribehy.cz

Kamarádka má děti s mým...

Naprostá náhoda odhalila...
Stojí lásce v cestě Třeštíkova manželka?
nasehvezdy.cz

Stojí lásce v cestě...

Svůj vztah s TOMÁŠEM...
Nezvyklý případ slavných lovců duchů: Když manželé Warrenovi pátrali po Bigfootovi
enigmaplus.cz

Nezvyklý případ slavných lovců...

Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak...
Kdo je tajným milencem krásné Halouzkové?
nasehvezdy.cz

Kdo je tajným milencem...

Krásná rusovlávska Natálie...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Porsche představuje vstup do virtuálních světů během akce Art Basel v Miami
iluxus.cz

Porsche představuje vstup do...

Společnost Porsche během veletrhu Art Basel...
Prováděli  římští legionáři na našem území tajné obřady na počest boha Mithry?
enigmaplus.cz

Prováděli římští legionáři na...

Stále další archeologické nálezy na našem území...
Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
Cukrovkou trpí každá dvoustá kočka – Nemoc se ale nevyhýbá ani psům
epochalnisvet.cz

Cukrovkou trpí každá dvoustá...

Žízeň, časté močení a ztráta hmotnosti – to jsou...
Heboučké zachumlání
panidomu.cz

Heboučké zachumlání

Deky, plédy, kožešiny, televizní župany – nic není...