Prý budeme létat s raketovými batohy, chodit po vodě a žít v létajících městech. Nebudeme muset pracovat ani vařit, jen se bavit. Kdy? No přece v roce 2000.
Noviny, časopisy, televize, internet, všude je to samá předpověď jak to bude vypadat v budoucnosti. Kdysi byl oblíbeným datem předpovědi magický rok 2000 a většina těch předpovědí se mýlila.
Lidé nebudou muset pracovat
První demonstrace atomové energie sice nebyla příliš pozitivní, přesto v ní mnozí vidí příslib budoucího blahobytu.
Předpověď: 1946
V roce 1946 předkládá James Settles na stránkách Amazing Stories vizi budoucnosti, kde lidé díky laciné atomové energii nebudou muset pracovat a život budou trávit cestováním a zábavou.
K tomu bude sloužit hustá síť kolejnic, po kterých se budou valit obytné koule z průhledného plastu. Rovnováhu budou udržovat pomocí gyroskopu a umožní lidem cestovat po světě aniž by museli opouštět teplo domova.
Vše bude poháněno atomovou energií a na trase nebude chybět ani řada zastávek v podobě paláců zábavy s tanečními sály, hřišti, odpočinkovými terasami a bazény.
Realita: Atomovou energii sice máme, ale ekologičtí aktivisté se ji pokouší globálně zničit, což se jim bohužel v mnoha zemích daří. Místo zábavy a cestování stále pracujeme, a co je horší, důchod čeká na horizontu.
Což je pomyslná čára obzoru, která se od nás vzdaluje stejnou rychlostí, jakou se k ní blížíme.
Lidé nebudou muset vařit
Vařečky, hrnce, sporáky. To všechno bude v budoucnu patřit minulosti. Většina domů ani nebude mít kuchyni. Nebude důvod.
Předpověď: 1935
V roce 1935 předpovídá Inventions Magazine konec domácího vaření. Jídla totiž budou rozesílána potrubní poštou z obří centrální kuchyně společné pro celý blok ulic.
Stačí si vybrat jídlo z katalogu o více než 300 stranách, objednat, a za chvíli už to frčí. Jídlo dorazí v několika speciálních boxech tak, aby ho hospodyňky mohly rovnou servírovat.
Realita: Asi jen těžko lze najít předpověď, kdy se realita vydala úplně opačným směrem. Potrubní pošta až na zanedbatelné výjimky zmizela v propadlišti dějin, a jestli je dnes něco v kursu je to právě vaření a kuchyně.
Vycházejí stovky kuchařek, recepty a vaření jsou oblíbeným tématem televizních pořadů i festivalů. Dokonale vybavené kuchyně jsou v mnoha domech větší než obýváky a rozhodně se v nich nezahálí. Vaření je zkrátka in a nejspíš ještě nějakou chvíli bude.
Všechna zvířata budou ochočená
Konec století a počátek nového vždy ponouká k úvahám o tom, co bude dál. Počátkem 20. století je v kursu Friedrich Nietzsche (1844-1900) se svým Nadčlověkem a nedá se říci, že by lidstvu chybělo sebevědomí.
Předpověď: 1900
V Ladies Home Journal tak v prosinci 1900 předpovídá John Elfreth Watkins Jr. (1875-1946) vizi budoucího světa, kde si člověk podmaní všechna zvířata. Sloni budou tahat těžké náklady, opice budou služebnictvem, zvěřina se bude chovat na maso.
Zvířata, která se domestikovat nepodaří, vyhynou a zmizí. Podobná vize se objevuje i dalších desetiletích.
Například v Daily News z 11. listopadu 1926 se konstatuje, že „Pokud nebudou divoká zvířata užitečná a nebudou moci k životu člověka přispět jako zdroj jídla, oblečení, práce či zábavy, pak zaniknou.“
Realita: Lidstvo dnes svým chováním opravdu usilovně pracuje na tom, aby zvířata vyhynula. Na druhou stranu se lidstvo pokouší dosáhnout pravého opaku, totiž zachránit divoká zvířata a nechat je žít v jejich přirozeném prostředí. Otázkou zůstává, která ze snah bude úspěšnější.
Lidé budou bydlet v létajících městech
Na počátku 20. století lidé věří v rychlý technologický rozvoj. Nejčastěji se mluví o způsobech jakými si lidé podmaní vzdušný prostor.
Předpověď: 1901
V lednu 1901 se v Collier’s Weekly objeví vize Fredericka Strothmanna (1872-1958) předpovídající, že v roce 2001 se budou města rozrůstat až do oblak, kde se po vzdušných ulicích budou lidé prohánět v osobních balónech a vzducholodích, a vzdušné tramvaje budou klouzat po lanech upevněných mezi jednotlivými domy.
V tomto světě budou navíc běžnou normou bezdrátové telefony a místo nákladného vaření a obchodu s potravinami se zdrojem obživy stanou lehké a skladné potravinové tablety.
Realita: Ačkoli toho ve vzduchu poletuje spousta, a mrakodrapy se tyčí do stále větších výšek, létající města jsou zatím v nedohlednu. A nejspíš to tak ještě dlouho zůstane.