Domů     Prokletý dům na Green Street: Řádil tam děsivý poltergeist?
Prokletý dům na Green Street: Řádil tam děsivý poltergeist?
21.3.2023

Hřmotný duch neboli poltergeist. Tajemná síla, o které lze najít zmínky už v dobových pramenech z 12. století. V roce 1599 zařadil nizozemsko-španělský badatel Martin del Rio (1551–1608) poprvé hlučné duchy mezi démony a popsal jejich projevy.

Tehdy ještě netušil, že ty nejslavnější případy svět pozná až ve 20. století. Co všechno se odehrálo v Enfieldu v letech 1977 až 1978?

Nejsevernější předměstí Londýn,a známé jako Enfield, se pomalu propadá do tmy. V domě číslo 284 na Green Street se připravuje na spánek i rodina čtyřicetileté Peggy Hodgsonové, svobodné matky starající se o čtyři děti.

Peggy toho má po celém dni dost a těší se, až konečně zavře oči. Netuší, že právě tohoto večera odstartuje psychicky i fyzicky náročné období, ve kterém se spolu se svými dětmi ponoří do víru nadpřirozených, či alespoň nevysvětlitelných událostí.

Vše začíná v pokoji třináctileté Margaret a jedenáctileté Janet. Dívky si místo spánku šeptají a ukazují do rohu, kde stojí těžká dřevěná komoda.

Peggy nahněvaně otevírá dveře, aby zjistila, čemu se dívky smějí, když vtom sama spatří, jak se jedna ze zásuvek skříňky pomalu vysunuje. Žena to nejprve bere jako nějaký špatný vtip a nechápavě hledí na své děti.

Jenže když se komoda pohne znovu a zdá se, jako by se chtěla sama přesunout, otřese se strachem. Začíná jedna z největších paranormálních záhad všech dob.

Svědkem je i policista

Peggy toho večera už na nic nečeká a odchází poprosit o pomoc sousedy Notthinghamovy. Společně s dětmi pak všichni jasně slyší podivné klepání a zvláštní zvuk, připomínající šepot, přicházející jakoby zvnitřku zdi.

To už Peggy nevydrží a volá policii v domnění, že je terorizuje nějaký vtipálek. Jenže policisté, kteří dorazí na místo, jsou stejně zmatení jako příslušníci obou rodin. „Dva důstojníci vstoupili dovnitř.

Jedna policistka zůstala v šoku, když spatřila křeslo, jak se samo od sebe pohybuje několik metrů směrem ke kuchyni,“ uvádí americký spisovatel Jason Hollis v knize věnované záhadě z Enfieldu a dodává, že důstojnice následně nedokázala identifikovat, co pohyb křesla způsobilo.

Na druhou stranu tady začínají i určité nejasnosti. Pozdější výpovědi jednotlivých členů rodiny se totiž v řadě detailů neshodují a žádné z dětí, ani Peggy samotná, nedokážou události přesně chronologicky popsat. Může za to jen šok z té prapodivné situace?

Pokračuje to

Když už se zdá, že podivné jevy snad nikdy neustanou, všechno náhle utichne. Rodina se nakonec odhodlá k návratu a zbytek noci už proběhne v poklidu. Případ tajemných událostí z domu č. 284 je však teprve na svém začátku.

Hned následujícího rána sedí Peggy v obývacím pokoji, když vtom kolem ní začnou vysokou rychlostí prolétávat z druhého pokoje nejrůznější předměty – kostky lega, malé skleněné kuličky a vzápětí také nejrůznější další hračky.

„Janet, to házíš ty?“ ptá se překvapeně. Je pravda, že se její jedenáctiletá dcera skutečně nachází poblíž, jenže i Peggy usoudí, že je nepravděpodobné, aby dokázala tak rychle házet všechny ty předměty.

Když incidentů začne přibývat, je opět přivolána policie, která tentokrát důsledně prohledá celý dům i jeho okolí. Bezvýsledně. Nic nenasvědčuje tomu, že by vše způsoboval někdo zvenčí. Jenže Peggy se nechce jen tak vzdát.

Vědí to i média

V dalších dnech začínají události nabírat na síle a nevysvětlitelné pohyby nábytku začínají být prakticky na denním pořádku. A nejen to.

Dochází také k ohýbání kovových předmětů, v některých místnostech samy od sebe popraskají žárovky a většina členů rodiny je svědkem události, při které se jen pár desítek centimetrů nad zemí vznášejí kostičky lega.

A na pozadí toho všeho se ze stěn stále ozývá to strašidelné klepání a kvílení připomínající vítr. Nebýt toho, že se svědky některých těchto událostí stávají i další policisté, Peggy by už dávno přistoupila na to, že prostě jenom šílí.

Tou dobou už se zvěsti o podivných jevech na Green Street rozkřiknou a záhy klepe na dveře domu reportér novin Daily Mirror. Ten se v následujících hodinách snaží události zachytit na svůj fotoaparát, ve většině případů se mu to ale nepodaří.

Rodina má však od té chvíle média na své straně: O tom, že se v domě děje něco velmi podivného, prakticky nikdo nepochybuje.

Fenomén poltergeist sledují lidé už dlouhou dobu. FOTO: La vie mysteriuese / Creative Commons / volné dílo
Fenomén poltergeist sledují lidé už dlouhou dobu. FOTO: La vie mysteriuese / Creative Commons / volné dílo

V centru všeho je Janet

Podle dnešních badatelů, kteří případ studují a píšou o něm, se počet svědků tvrdících, že spatřili v domě na Green Street něco nevysvětlitelného, postupně vyšplhá na třicet.

Rodina žije několik měsíců v obrovském psychickém vypětí a Peggy se několikrát zhroutí. Postupně však začíná v tom všem objevovat jedno pojítko – jevy se objevují vždy ve chvíli, kdy se v blízkosti vyskytuje jedenáctiletá Janet.

Ta nejen že je svědkem největšího počtu přesunů nábytku a letících předmětů, ale dokonce i ji samotnou neznámá síla opakovaně vyhazuje z postele nebo jí zabraňuje v pohybu mezi místnostmi.

Několikrát je dívka dokonce zvednuta do vzduchu, kde se malou chvíli vznáší.

Potvrzuje to nejen ona a její rodina, ale také dvojice kolemjdoucích, kteří spatřili levitující dívku v okně, a nakonec prý i fotograf, kterému se některé tyto momenty podařilo vyfotit. Po čase vše začíná být nejen děsivé, ale i nebezpečné.

Do domu vletí několik velkých kamenů a v jednu chvíli se náhle vznítí krabička zápalek.

Pomoc přímo z Londýna

V tu chvíli už je zřejmé, že nejde o žádnou dočasnou záležitost, a Peggy zoufale hledá pomoc, kde to jen jde. Když řešení nenajdou policisté, hasiči ani přivolaný kněz, přichází čas na lidi, kteří se zabývají přímo nadpřirozenými jevy.

V domě se jich postupně vystřídá několik, nikomu z nich se však nepodaří pro rodinu nic udělat. Tehdy se do věci vkládá zmíněný novinář z Daily Mirror, který oslovuje tu nejprestižnější organizaci zaměřenou na podobné situace:

britskou Společnost pro výzkum paranormálních jevů. Netrvá dlouho a u dveří se objevuje dvojice londýnských paranormálních vyšetřovatelů Maurice Grosse (1919–2006) a Guy Lyon Playfaire (*1935).

V tu chvíli ani jeden z nich netuší, že je čeká neuvěřitelný zážitek a běh na dlouhou trať. „Oba badatelé strávili pozorováním domu mnoho měsíců. To vše ve spolupráci s dalšími lidmi. Spiritualisté, okultní média, novináři. Ti všichni byli přítomni,“ píše americký autor Matt Cardin.

Do zkoumání se pustil badatel Maurice Grosse. FOTO: features.sky / Creative Commons / volné dílo
Do zkoumání se pustil badatel Maurice Grosse. FOTO: features.sky / Creative Commons / volné dílo

Náročné vyšetřování

Především pro Maurice Grosseho se případ stává životní událostí, která prověří jeho psychiku a víru.

Rok před začátkem událostí v Enfieldu totiž přišel o dceru, která se shodou okolností jmenovala Janet stejně jako dívka, kolem které se odehrává většina incidentů v domě. Nicméně Grosse zjišťuje, že na pochybnosti a vlastní problémy tu není místo.

„Jakmile jsem tam vstoupil, uvědomil jsem si, že ten případ je skutečný. Ta rodina byla ve velmi špatném stavu, všechno bylo v chaosu,“ řekl později v jednom rozhovoru a dodal, že nějaký čas po příchodu se nic nedělo.

Až později náhle začaly po místnosti létat kusy lega a kuličky. „Stál jsem v kuchyni a spatřil, jak se ubrus odlepil od stolu a odletěl na druhou stranu místnosti,“ popisuje další podivný incident. To je však jen špička ledovce.

Oba vyšetřovatelé spatří celou řadu jevů, které si nedokážou vysvětlit. Záhy však i oni dospějí k přesvědčení, že to všechno nějak souvisí s Janet.

Hlas ze záhrobí?

Rok a půl trvá vyšetřování Maurice Grosse a Guye Lyon Playfaira. Během této doby pořizuje dvojice obrovské množství zvukových záznamů, výpovědí, fotografií a dalších materiálů.

Jsou také svědky, když Janet začne promlouvat zvláštním démonickým hlasem, při kterém tuhne krev v žilách.

Postupně dvojice zjišťuje, že má jít o ducha jistého Billa Wilkinse – nájemníka, který žil v bytě dlouho před Hodgsonovými a který tam také zemřel. „Těsně předtím, než jsem umřel, jsem oslepl.

Pak jsem začal krvácet, usnul jsem a zemřel na křesle v rohu v přízemí,“ promlouvá Janet tím strašidelným hlasem, který lze dodnes slyšet na některých zvukových nahrávkách. Postupně si tak nejen vyšetřovatelé ale i média začínají klást otázku:

Je za tím opravdu nějaká tajemná síla, nebo vše provádí přímo psychicky labilní a zranitelná dívka?

Lze jí věřit?

Celá řada skeptiků dnes poukazuje na spoustu nejasností a některé prokázané podvody, ke kterým během těch několika měsíců docházelo. Jednoho odpoledne vyšetřovatelé kupříkladu přistihnou děti, jak samy ohýbají lžíce.

Několikrát se také stává, že je Janet sama v místnosti, ve které se mají odehrát některé ze zmíněných jevů. Ostatně i ona sama později přiznává, že si některé události spolu se sourozenci vymyslela. „Ano, jednou nebo dvakrát jsme ty jevy předstírali.

Ale jenom abychom zjistili, zda nás pan Grosse a pan Playfair chytí,“ řekla a zároveň dodala, že před tím, než všechno vypuklo, tak si společně se sestrou hrály s démonickou tabulkou ouija, kterou spiritisté využívají k vyvolávání duchů.

Přivolaly tím dívky rozlícený přízrak starého nájemníka? Nebo je i tohle jen vymyšlenou historkou?

Co se skutečně pohybovalo ve strašidelném domě? FOTO: Hubert C. Provand / Creative Commons / volné dílo
Co se skutečně pohybovalo ve strašidelném domě? FOTO: Hubert C. Provand / Creative Commons / volné dílo

Spatřili ducha?

Vyšetřování v domě na Green Street probíhá už několik měsíců a celá rodina je už se silami na dně. Nakonec padne rozhodnutí, že Janet podstoupí psychiatrické vyšetření na klinice v Maudsley.

Všichni očekávají, že po odchodu dívky se situace v domě uklidní, místo toho jich ale pouze ubývá. Vyšetření navíc nic zásadního neodhalí a po návratu se vše vrací do původních kolejí. Tentokrát však s jednou výjimkou:

K již zaznamenaným jevům přibývá totiž i přímé pozorování údajného ducha. Svědci popisují, že spatřili shrbeného muže v modrých kalhotách, jak se prochází po domovních schodech. To je poslední kapkou. Peggy definitivně rozhoduje, že se rodina z domu odstěhuje.

Ještě předtím však místo navštíví další z řady spiritistů, lovců duchů a médií. Tentokrát jde o Holanďana jménem Domo Gmeling-Meyling. Podaří se mu navázat komunikaci s oním údajným duchem?

Úspěch holandského spiritisty

Peggy je vůči záměru spiritisty netečná a skeptická. Ostatně od začátku všeho dění se jich v domě už vystřídalo několik a nikdo neuspěl. Jenže Gmeling-Meyling se chová podivně.

Místo velké show a vyvolávání či zahánění ducha si zprvu jen prohlíží dům a téměř nemluví. Později pak tvrdí, že po odjezdu zamířil do hotelu, kde prý meditoval, a navštívil snad i jakousi astrální rovinu.

Při další návštěvě neomylně míří do Janetina pokoje, kde údajně ducha přesvědčuje, aby definitivně odešel. Zda to tak opravdu bylo, lze jen spekulovat. Pravdou ale je, že po jeho odjezdu začalo vše utichat a rodina měla konečně klid.

Řada lidí dodnes spekuluje, co se to v tom obyčejném domě na Green Street vlastně stalo. A zatímco skeptici tvrdí, že bylo vše dílem psychicky nemocné Janet a možná i jejích sourozenců, Maurice Grosse to vylučuje. Prý není možné, aby něco takového zvládali po tak dlouhou dobu.

Foto: Mx. Granger / Creative Commons / CC0, La vie mysteriuese / Creative Commons / volné dílo, features.sky / Creative Commons / volné dílo, Hubert C. Provand / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
záhady a tajemství
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
Tajuplná templářská kaple v Praze: Kde se nacházela?
Řád templářských rytířů založený počátkem 12. století původně k ochraně poutníků do Svaté země si, jak je známo, zanedlouho získal velikou moc a je obestřen celou řadou tajemství. Rovněž v Čechách měli templáři svá sídla… Tajemné energetické linie? V Praze, v ulici s příznačným názvem Templová, se prý kdysi nacházela templářská komenda. Templáři údajně mimo […]
Stojí na Maltě nejstarší stavby světa?
Řeč bude o 10. nejmenší zemi na světě a zároveň o 4. nejhustěji zalidněné. Tento ostrůvek najdete 80 kilometrů jižně od Itálie a pro svou strategickou polohu platí po dlouhá staletí za obchodní uzel.   Nás teď bude ale zajímat mnohem ranější historie Malty. V těžko představitelných dobách 5. tisíciletí př. n. l. tu žije […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h