Domů     Ransomware: Nebezpečná zbraň počítačových zločinců!
Ransomware: Nebezpečná zbraň počítačových zločinců!
19.4.2017

„Tento operační systém byl z bezpečnostních důvodů uzamčen.“ Mnoho on-line uživatelů se s podobnou zprávou již setkalo i v našich končinách. Může za to nový typ škodlivého kódu, který je označován jako ransomware.

Hrozba zablokuje počítač oběti a počítač obnoví až po zaplacení výkupného. Počítačoví zločinci často zobrazení falešné zprávy, která se vydává za zprávu od místní policie a snaží se oběť přesvědčit k zaplacení pokuty.

Zprávy často obsahují varování, jako je například: „Prohlíželi jste nedovolené materiály a musíte zaplatit pokutu.“ Čeští uživatelé internetu se dokonce setkali s ransomwarem, který nesl logo Policie České republiky.

Jiné ransomware si už na nic nehrají a rovnou požadují výkupné za uzamčená data.

Drzost počítačových zločinců nezná mezí. Rozešlou virus, který si méně zdatní počítačoví uživatelé nechtíc nainstalují do svého počítače. Zlovolný program ihned zahájí svou temnou práci, veškerá data a soubory zašifruje a poté žádá výkupné.

Útočník poté jen čeká, kolik lidí mu – zpravidla v internetové měně bitcoinech – zaplatí.

A takových se najde mnoho. Podle loňských průzkumů antivirových společností tvořil ransomware až 93 % všech útočných emailů a tento trend se podle předpovědí nemá v žádném případě mírnit, spíše naopak.

Z toho je patrné, že internetovým lapkům se tento typ útoků vyplácí. „Náš průzkum ukazuje, že 40 % uživatelů za svá data v případě zašifrování zaplatí, což jen nahrává kyberzločincům,“ uvedl Marco Preuss ze společnosti Kaspersky Lab.

Studie z června 2016 dokonce zjistila, že třetina z 250 dotazovaných IT firem s více než 250 zaměstnanci v Británii střádá bitcoiny, aby je v případě potřeby mohla použít jako výkupné.

Za pozornost stojí i nedávný případ, kdy zločinci zaútočili na počítačovou síť univerzity v kanadském Calgary. Útok jim vynesl 20 000 kanadských dolarů.

Právě vzdělávací instituce bývají oblíbeným terčem, protože uložená data jsou pro ně cenná a zároveň jejich ochrana nebývá na příliš vysoké úrovni.

Ransomware se do počítače může dostat několika cestami. Například spamovým emailem, z odkazu na podezřelých stránkách, virem přiloženým k jinému programu, ale třeba i cíleným útokem.

Přitom například ony nakažené webové stránky mnohdy nefungují na internetu více než hodinu. Poté, co se na nich pár lidí nakazí, jsou po nich stopy urychleně zameteny.

Útočník tak může být v klidu, protože spravedlnost je na něj krátká. Až devět desetin veškerých útoků tohoto typu je vytvořeno s cílem napadnout jeden konkrétní přístroj, ať už stolní počítač, notebook nebo mobilní telefon.

Jde o sofistikované bezpečnostní incidenty, které využívají velmi dobrou znalost cílového prostředí s cílem vydírat konkrétní organizace. „Stále častějším cílem ransomware jsou dnes bohužel i státní instituce a sektor veřejných služeb včetně zdravotnictví.

Je to pochopitelné, protože například ve zdravotnickém zařízení je obhajitelnější nákup léčebného přístroje než kvalitní ochrany proti počítačovým hrozbám.

Jen ve Spojených státech amerických se loni s úspěšným incidentem tohoto typu setkala více než polovina nemocnic,“ upozornil Robin Bay ze společnosti Trend Micro.

Cílem ransomware už dávno nejsou jen stolní počítače. Málokterá oblast je tak flexibilní jako počítačová zločinnost. Nepřekvapí tedy, že v centru zájmu tvůrců ransomware jsou i mobilní zařízení.

Jen ve druhém čtvrtletí 2016 odhalili experti celkem 83 048 škodlivých instalačních balíčků, které byly vyvinuty pro mobilní platformy.

„I když jsme celkově zaznamenali nárůst detekcí malwaru na Androidu přibližně o 20 procent, útoky ransomware na tuto platformu rostou mnohem rychleji.

Nejvyšší nárůst jsme pocítili v první polovině roku 2016, rozhodně bychom si ale nedovolili říci, že tato hrozba v dohledné době pomine,“ říká technologický ředitel společnosti ESET Juraj Malcho. Autoři lockscreenů (škodlivý kód, který uzamkne displej mobilního zařízení) a crypto-ransomware (škodlivý kód, který zašifruje obsah zařízení) se minulý rok neflákali.

Jednoduše zkopírovali techniky šíření, které používají druhy malware útočící na počítače. Vyvinuli však také vysoce vyspělé metody, které se zaměřují na technologie specifické pro operační systém Android.

K podobnému viru člověk může přijít, aniž by mnohdy věděl jak. Obrana proti němu je komplikovaná, přesto počítačoví odborníci mohou pár věcí doporučit. V první řadě je to zálohování dat. V tomto případě bývá doporučován tzv.

režim 3 – 2 – 1, kdy jsou tři kopie na dvou různých zařízeních s jednou oddělenou zálohou nepřipojenou do primární síťové infrastruktury.

Rozhodně by poškozený uživatel neměl nic platit, byť třeba fotografie z nádherné dovolené jednou pro vždy nenávratně zmizí. Pokud se v emailové schránce objeví nějaká podezřelá zpráva, nevyplatí se jí otevírat a už vůbec ne stahovat případné přílohy.

Tím si člověk o nákazu koleduje s takřka stoprocentní jistotou. Jak bylo naznačeno, je třeba pravidelně zálohovat důležitá data.

V případě nákazy se počítač jednoduše přeinstaluje a zašifrovaná data se mohou obnovit i bez placení výkupného nebo nutnosti je odšifrovat.

Externí disky nebo jiné úložné systémy, na které jsou data zálohována, by neměly být neustále připojeny k počítači. Minimalizuje se tím riziko, že se vyděračský virus zabydlí i u zálohovaných dat.

Je dobré pravidelně aktualizovat operační systém i jiné programy. Dojde tak ke ztížení činnosti počítačových pirátů, kteří se snaží objevené trhliny zneužít k propašování škodlivých kódů.

Nutné je také pravidelně aktualizovat antivirový program, případně jiné bezpečnostní aplikace. Rizikem je též používání programů, pro které již výrobce ukončil podporu.

Hrozba nákazy například na Windows XP je mnohonásobně vyšší než u novějších verzí tohoto operačního systému.

Foto: What Mobile, Nationwide 90FM, FixMeStick
Související články
Věda a technika
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
Věda a technika
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice, nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Věda a technika
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
Věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
reklama
věda a technika
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
Robot jako starověký vynález: Pracoval bez zásahu lidské ruky
Určitě víte, že slovo robot vymyslel spisovatel Karel Čapek. A proslavil ho po celém světě. Tato historie je dnes všeobecná známá a ze školy ji zná nejspíše každý. Dnes nám roboti pomáhají v mnoha oblastech. Jenže ve skutečnosti mají mnohem delší historii. Nejspíše netušíte, že první programovatelný stroj, který plnil příkazy člověka, sestrojil v egyptské Alexandrii […]
Revoluce jménem internet. Jak se svět změnil v globální vesnici
Rok 1969 je v historii lidstva nesmazatelně spojen s okamžikem, kdy se lidská noha poprvé dotkla povrchu jiného tělesa než Země. Ale v tom roce se stalo i něco jiného, co možná na první pohled nebylo tak velkolepé, ale co naše životy takříkajíc převrátilo naruby. Mnozí odborníci se shodují, že od doby vynálezu knihtisku lidstvo […]
Automatická pračka aneb konec máchání prádla v potoce
Prát prádlo začalo být potřeba se vznikem prvního oblečení, které bylo třeba udržovat čisté. Pokud se vám vzhledem k roční době vybaví Popelka, která máchá prádlo v říčce, tak vězte, že tak nějak to doopravdy bylo. Jen bez tří oříšků. Prádlo se pralo v čisté vodě, otloukalo o kamení a ručně ždímalo. Mužům však bylo jejich žen líto […]
reklama
zajímavosti
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Hry v říši zvířat: Mají své zákonitosti?
Na základě důkazů zoologů z Univerzity v Idahu si zvířata hrají nejvíce v době, kdy se jejich nervové buňky a nervové systémy vyvíjejí nejrychleji. Hravější jsou prý pak údajně zvířata s delšími cykly dospívání, takže kupříkladu šimpanzi si hrají delší dobu a komplikovaněji než například ježci…   Prostřednictvím hraní poznávají mladá zvířata svět kolem sebe. […]
Výbuch Tambory: Nejničivější erupce novověku vyvolala hladomor
Erupce sopky byly tak mohutné, že se jejich celková energie vyrovná téměř 180 000 explozím hirošimské jaderné pumy! „Běsnění“ Tambory změní indonéský ostrov Sumbawa na nehostinnou pustinu a způsobí i krutou smrt statisíců lidí z celého světa! Z dálky se ozývá nepříjemné dunění. „Jako kdybyste naráz vystřelili ze dvou až tří děl,“ zapíše si tehdy do lodního […]
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz