Skip to content
reklama

Queen, Beatles nebo Stouni: Jak vznikly názvy slavných kapel?

blank

Jeho správný výběr je nezbytným krokem každé začínající party muzikantů na jejich cestě k nesmrtelnosti. Ruku v ruce s dostatečnou dávkou talentu a trochou štěstí dokáže kapelu zavést až do elitní společnosti hudebních dějin.

Také vám občas hlavou proběhne otázka, kde přišla vámi oblíbená kapela ke svému názvu? Zvídavé dotazy ohledně vzniku jmen slavných kapel patří do stálého arzenálu hudebních novinářů.

Lennonova vize

Kapela: The Beatles

Oficiální vznik: 1960

Předchozí názvy: The Quarrymen, Johnny and the Moondogs, The Beetles, The Beatals, The Silver Beetles

Šest dní po začátku července roku 1957 dochází na vesnické pouti u kostela sv. Petra v liverpoolském Wooltonu k osudovému setkání dvou výrostků, kteří budou už za pár let společně psát ty nejpoutavější kapitoly hudebních dějin.

Tehdy ani ne sedmnáctiletému Johnu Lennonovi (1940–1980), vystupujícímu zde s vlastní skifflovou kapelou The Quarrymen (psáno někdy také jako The Quarry Men), je představen patnáctiletý Paul McCartney (*1942). Ten se také následně k Lennonově hudební formaci přidává a v únoru 1958 do ní přivádí ještě čtrnáctiletého kytaristu George Harrisona (1943–2001). Na podzim roku 1959 se z Quarry Men – Johna, George a Paula – stávají kvůli účasti v talentové soutěži Carolla Levise Johnny and the Moondogs (Johnny a měsíční psi).

I když v ní nakonec neuspějí, tenhle název jim vydrží až do ledna 1960. Ve stejný měsíc se ke kapele připojuje i Lennonův kamarád a spolužák z umělecké školy Stuart Sutcliffe (1940–1962). A právě z jeho mysli vzejde jednoho večera slovo The Beetles (Brouci), jako odkaz na doprovodnou formaci amerického zpěváka Buddyho Hollyho (1936–1959) The Crickets (Cvrčci), jehož muzika je pro začínající muzikanty velkou inspirací.

John poté nové jméno ještě vylepší změnou hlásky z „e“ na „a“.

PLEASE include pledge link: http://www.pledgemusic.com/projects/eightarmstoholdyou Mandatory Credit: Photo by DAVID MCENERY/REX/Shutterstock (11258b) THE BEATLES BEATLES - 1965 FULL COPY: http://www.rexfeatures.com/nanolink/pxmg PLEASE include pledge link: http://www.pledgemusic.com/projects/eightarmstoholdyou Help! - director Richard Lester's groundbreaking Beatles' film turns 50 this year. To mark the anniversary, archive restoration specialists, Archivum Publishing, have delved deep into the archives of London photo agency Rex Features, discovering a treasure trove of rare and previously unseen photographs from the filming of The Beatles classic second movie of 1965. Now crowdfunding has opened on direct-to-fan music site PledgeMusic to bring the book
Ani Johnny and the Moondogs nebo The Silver Beetles, ale The Beatles!

Stříbrní brouci

„Měl jsem vizi, viděl jsem mužíčka na hořícím koláči, který mi řekl: ,Od dnešního dne jste Beatles s A,´ “ zdůvodní pak svéráznou historkou původ svého nápadu. O něco později však už s vážnou tváří nadiktuje do novinářských bloků poněkud uvěřitelnější příběh: „Rozhodl jsem se hláskovat to jako BEATles, aby to vypadalo jako beatová muzika, prostě jako vtip.

“ Ještě nějaký čas však trvá, než se tohle označení stane trvalým. Dvoutýdenní květnové turné po Skotsku jako doprovodná kapela zpěváka Johnnyho Gentla (*1936), stejně jako několik dalších vystoupení, odehrají například pod názvem The Silver Beetles.

Až v srpnu 1960, před svým odjezdem do Hamburku, se kapela definitivně stává The Beatles.

Valící se kameny

Kapela: The Rolling Stones

Oficiální vznik: 1962

Předchozí název: The Rollin‘ Stones

Je květen 1962. V nejserióznějším londýnském hudebním časopise té doby s názvem Jazz News vychází inzerát s poptávkou po rhythm-and-bluesových muzikantech s dodatkem, že zkouška bude probíhat v sále nad hospodou White Bear, kousek od stanice metra Leicester Square.

Autorem textu je anglický muzikant Brian Jones (1942–1969), který se jednoho dne rozhodne, že si postaví vlastní R&B skupinu. Jedním z prvních zájemců je nepříliš pohledný, hlučný, třiadvacetiletý Skot Ian Stewart (1938–1985), který na zkoušku dorazí v cyklistických kraťasech a pusou plnou masového koláče.

Dalšími hodnotnými rekruty se poté, po pár personálních kotrmelcích a přehmatech, stávají také mladý, talentovaný frajírek Mick Jagger (*1943), osmnáctiletý hubeňour Keith Richards (*1943) a nepříliš zkušený baskytarista Dick Taylor (*1943).

LONDON, ENGLAND - APRIL 04: (L-R) Charlie Watts, Keith Richards, Mick Jagger and Ronnie Wood of The Rolling Stones pose for a photo during a preview of 'The Rolling Stones: Exhibitionism' at Saatchi Gallery on April 4, 2016 in London, England. Pic. Credit: Dave J Hogan
Ze zakládajících členů „Stounů“ působí v kapele už jen Mick Jagger a Keith Richards.

Banda irských akrobatů

Stavební kameny nové kapely byly na svém místě, teď už zbývalo jen ji pojmenovat. Tenhle úkol si jako čestnou povinnost bere na svá bedra Brian Jones. S jeho realizací se však zoufale trápí, pomoc od Micka a Keitha nicméně odmítá.

Palčivý problém je vyřešen až ve chvíli, kdy parta získá první společný kšeft v londýnském klubu Marquee. Když poté Jones volá do Jazz News, aby tu radostnou zprávu prostřednictvím inzerátu sdělil širší veřejnosti, je při diktování textu otázán na jméno kapely.

Zaskočený Jones bloudí po místnosti, až mu zrak ulpí na LP amerického bluesmena Muddyho Waterse (1915–1983) Best of Muddy Waters a skladbě Rollin‘ Stone. „Tak třeba Rollin‘ Stones,“ oznámí suše do telefonního sluchátka.

Jeho volba je konečná, i když se proti ní snaží Mick, Keith, Stu i Dick protestovat. „Zní to jako banda zas..ných irských akrobatů,“ uleví si dokonce Stewart. Prvnímu vystoupení pod názvem Rollin‘ Stones 12. července 1962 však nezabrání. Z Rollin‘ Stones na Rolling Stones pak kapelu v první polovině roku 1963 přejmenuje manažer Andrew Loog Oldham (*1944).

Teplá královna

Kapela: Queen

Oficiální vznik: 1971

Předchozí název: Smile

„Proč tímhle maříte čas? Měli byste dělat originálnější věci. Měli byste být nápaditější v tom, jak prezentovat svou hudbu. Kdybych já byl vaším zpěvákem, věděl bych už, jak na to!“ Píše se rok 1970, když za kytaristou Brianem Mayem (*1947) a bubeníkem Rogerem Taylorem (*1949), členy nepříliš úspěšné britské rockové skupiny Smile, přichází nesmělý vlasatý muž.

Má ohromný předkus, který si při úsměvu pro jistotu zakrývá dlaněmi, a nabízí jim své služby. Jmenuje se Freddie Mercury, rodným jménem Farrokh Bulsara (1946–1991), a neustále prohlašuje, že ho čeká hvězdná kariéra a že z něj jednou bude legenda.

Ani jeden z muzikantů mu silácké řeči příliš nevěří, nakonec však oba jeho naléhání podlehnou. Kapela s novým frontmanem si žádá i nové jméno. Navrhovaná Grand Dance ani Rich Kids ale přes Freddieho neprojdou.

Rtuťovitý zpěvák má totiž už dlouho jasno – budou si říkat Queen. Jeho spoluhráčům se však zprvu návrh ani trochu nezamlouvá.

4
Z neúspěšné skupiny Smile se Mercuryho zásluhou stává veleúspěšná kapela Queen.

Starej buzík

Majestátní označení má totiž ve slangové angličtině poněkud hanlivější význam – buzík, teplouš, hošan. Mercury, který čeká rok na příležitost, jak s Mayem a Taylorem utvořit jeden tým, se však jen tak odbýt nenechá.

Navíc je dávno zvyklý na přezdívku „the old queen“ – ten starej buzík. „Nadšení jsme z toho zrovna nebyli. Nakonec jsme to ale přijali jako provokaci. Prostředek ke zviditelnění,“ vzpomíná Brian May. „Je to královské, silné, univerzální a bezprostřední. Ovšem že jsem si byl vědom jeho vedlejšího významu. Ale zní to parádně! Jednoslovné názvy jsou navíc nejlepší!“ zubil se později Mercury. Když je výstřední název schválen, pouští se Freddie ještě do změny svého příjmení.

Bulsara je vyměněn za jméno Mercury, posla bohů v mytologii starých Římanů.

5
„Jednoslovné názvy jsou navíc nejlepší!“ zubí se Freddie Mercury.
Foto: i0.wp.com, billboard.com, nme.com, toutelamusique.skynetblogs.be
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pralesničky znovu spatřeny v přírodě!
21stoleti.cz

Pralesničky znovu spatřeny v...

Rod obojživelníků Atelopus, jehož zástupcům se...
Ocitla jsem se v nebi?
skutecnepribehy.cz

Ocitla jsem se v nebi?

Ten, kdo nahlédne do prostoru mezi dvěma světy,...
Srovná se Sára Rychlíková s divokou minulostí svého miláčka?
nasehvezdy.cz

Srovná se Sára Rychlíková...

Půvabná a nadaná herečka Sára...
Studená polévka gazpacho
tisicereceptu.cz

Studená polévka gazpacho

Tradiční studená polévka gazpacho (čtěte gazpačo) je...
Mystický Paimpontský les. Měl zde Merlin křišťálový zámek?
enigmaplus.cz

Mystický Paimpontský les. Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný blok....
Nestresujte se tolik!
panidomu.cz

Nestresujte se tolik!

Kolikrát jste už tohle vyslechli, že?...
Unikátní vejce ozdobily kapli Pražského hradu
iluxus.cz

Unikátní vejce ozdobily kapli...

Pozvaní VIP hosté si na konci ledna měli možnost...
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz

Geometrie ve službách...

Jasná koncepce moderní vily dává vyznít...
Válka znovu v plném proudu?
nasehvezdy.cz

Válka znovu v plném proudu?

Eva Burešová (29) se...
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
epochanacestach.cz

Výstava: Zemědělská krajina a...

Výstava výtvarného fotografa...
Dětská tvář na fotografii ze strašidelné pevnosti
enigmaplus.cz

Dětská tvář na fotografii ze...

Vyšetřovatel paranormálních jevů Colin...
Zatracený bolševník: Co vám dokáže udělat 5metrový postrach?
epochalnisvet.cz

Zatracený bolševník: Co vám...

Ten tlustý dutý stonek k tomu přímo vybízel. Partička...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha