Skip to content

Rakouský císař dovolil češtinu vyučovat na univerzitě

Císař Leopold II. si na rozdíl od svého staršího bratra Josefa II. neodpustí korunovaci českým králem. Při svém nabitém korunovačním programu zavítá 25. září 1791 i na zasedání Královské české společnosti nauk.

Po zahájení schůze se slova ujme český literární vědec Josef Dobrovský (1753–1829). Svou řečí nazvanou „O oddanosti a náklonnosti slovanských národů arcidomu rakouskému“ panovníka přesvědčí, že slovanské národy vlastně tvoří největší část jeho monarchie a jejich oddanost a loajalita je oporou celého státu.

Jeho uctivá, i když patolízalská řeč má správný účinek. Habsburský císař Leopold II. (1747–1792) si vezme jeho slova k srdci a už o měsíc později, 28. října 1791, vydává dekret o zřízení stolice českého jazyka a literatury na pražské Karlo-Ferdinandově univerzitě.

K ustavení katedry ale dojde až po Leopoldově smrti 15. května 1792. Jejím prvním vedoucím se stává český jazykovědec František Martin Pelcl (1734–1801).

Josef Dobrovský obhajuje český jazyk. FOTO: Francis Tkadlík (1786–1840)/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Naděje odjíždí do Vídně

Prahu opouští Leopold se svou chotí 2. října 1791 a po několikatýdenním pobytu v české metropoli míří zpátky do Vídně. Češi k Leopolodovi hledí s nadějí a očekáváním. „Obrozenci věřili, že Leopoldova vláda odčiní všechny kroky Marie Terezie a Josefa II. proti svébytnosti českého státu a že se státoprávní poměry vrátí někam do dob Karla VI.,“ píše současný historik Roman Vondra. Češi tehdy samozřejmě ještě nevědí, že panovníkovi už zbývá sotva pět měsíců života. A během nich už toho pro ně moc udělat nestihne. Konec Leopoldovy sotva dvouleté vlády přichází překvapivě brzy.

František Martin Pelcl se stává prvním vedoucím katedry českého jazyka. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Spekulace kolem smrti

Ráno 28. února 1792 si Leopold vyjede na koni, ale hned potom si stěžuje na prudké bolesti na hrudníku. „Potřebuje klid na lůžku a teplé nápoje,“ nařizuje lékař, podle kterého jeho pacient trpí revmatickým záchvatem.

Následují čtyři pouštění žilou. Po dalších dvou dnech v posteli to vypadá, že se císařův zdravotní stav lepšil. Jenže zdání klame. Sotva se odpoledne vzbudí ze spánku, začne se dusit a za chvíli umírá přímo v náručí své ženy.

Vše proběhne tak nečekaně, že mu kněz ani nestačí udělit poslední pomazání. Náhlá smrt vzbudí spekulace o otravě. „Byli za jeho smrt odpovědní svobodní zednáři, jezuité nebo francouzští emisaři? Nebo ji způsobila afrodisiaka, která si sám připravil?“ přibližuje teorie o jeho konci Egghardtová.

Leopolod II. umírá v náručí své ženy. Přítomen je jeho osobní lékař. FOTO: Joseph Georg Mansfeld/Creative Commons/CC BY 4.0

Přišel trest za sexuální apetit?

Pověsti, podle nichž jsou za císařovu smrt zodpovědní jezuité, vycházejí z faktu, že Leopold ještě jako toskánský velkovévoda (vládl v letech 1765–1790) ve své zemi zrovnoprávnil Židy a protestanty s katolíky, což jezuitům nebylo po chuti.

Francouzským agentům a svobodným zednářům zase není vhod jeho protifrancouzská politika. V roce 1791 totiž nařizuje zostřit tiskovou cenzuru. Chce stůj co stůj zabránit rozšiřování revolučních nálad z Francie, protože se bojí, aby revoluční myšlenky nestrhly rakouský lid.

Největší kuriozitou je ale předpoklad, že císaře mohla zabít sexuální náruživost. Sám si prý připravoval afrodiziakum, které mělo zvýšit jeho sexuální výdrž. „Důkazem“ měly být milostné dopisy hezkým Vídeňankám, které se našly v jeho pozůstalosti.

Skutečnou příčinou smrti byl ale podle všeho zápal plic.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Pompeo Batoni/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Alarmující zprávy z NASA: Zničený důkaz života na Marsu
enigmaplus.cz

Alarmující zprávy z NASA:...

Vědci z NASA (Národní úřad pro letectví a...
Peking zahalila oranžová mlha
epochalnisvet.cz

Peking zahalila oranžová mlha

V čínském Pekingu se 15. března odehrála nejhorší...
V Kotvě se otevírá Svět pohádek Boženy Němcové
epochanacestach.cz

V Kotvě se otevírá Svět...

Interaktivní výstava zve...
De Gaulle vězněm na zámku Jezeří
enigmaplus.cz

De Gaulle vězněm na zámku...

Na svazích Krušných hor nedaleko Litvínova se nachází...
V italské jeskyni byly nalezeny pravěké ostatky
21stoleti.cz

V italské jeskyni byly...

O životě našich prapředků se neustále dozvídáme...
Maraton hudby Brno bude!
epochanacestach.cz

Maraton hudby Brno bude!

Čtyřdenní hudební vrchol...
Rána způsobená mamince se možná nikdy nezahojí
nasehvezdy.cz

Rána způsobená mamince se...

Herečka Klára...
Extra rychlá, bezpečná i spolehlivá
rezidenceonline.cz

Extra rychlá, bezpečná i...

Indukční varná deska se v privátních i...
Trable v ráji! Kdo z nich koho podvádí?
nasehvezdy.cz

Trable v ráji! Kdo z nich...

Mnozí je obdivují, pro...
Sonda OSIRIS-REx se vrací k Zemi i se vzorky z planetky Bennu
21stoleti.cz

Sonda OSIRIS-REx se vrací k...

Americká sonda OSIRIX-REx úspěšně...
Rakušany trápí tajemná jáma s kovovým dnem
enigmaplus.cz

Rakušany trápí tajemná jáma...

Není díra jako díra. Ta, která se...
V Candy Soap úzkostlivě dbají na bezpečnost produktů
iluxus.cz

V Candy Soap úzkostlivě dbají...

Existence každé malé kosmetické značky stojí a...