5. listopadu 1874 půl druhé odpoledne. Před narychlo zbudovanou tribunou na pardubickém závodišti podupává 14 koní se svými jezdci. Některá zvířata trochu neklidně odfrkávají. Cítí, že si mezi sebou brzy změří síly. Než se ale pustí do skutečného závodu, čeká je zkouška odvahy.
Při zkušebním skoku, poslední proutěné překážce připraveného dostihu, mají předvést, zda vůbec mají takovou fyzičku, aby náročný závod zvládli. Zatímco někteří překážku přeletí s lehkostí, dva koně mají problémy už teď.
Klisna Clementine spadne, valach The Vet vybočí, ztratí svého jezdce a raději uteče. Přesto se i oba neúspěšní přidají na startu k ostatním. Začíná první dostih Velká pardubická steeplechase (letos pojede její už 123. ročník – pozn. red.).
Pro vítěze je vypsána odměna 8 tisíc zlatých (stejnou částku tvořila v roce 1892 penze ministra). Do čela se hned staví dva koně ze stáje barona Cramma. Je to klisna Duckwing a hřebec Fantôme.
Za nimi se se ztrátami řadí další čtyři koníci, Fantasca, Strizzel, Caprice de Lissa a Yermack. Během chvilky se zvířata i svými jezdci ztrácejí v lesíku.
V okamžiku, kdy je diváci znovu spatří, chlubí se vedoucí dvojice Duckwing a Fantôme náskokem asi dvaceti koňských délek proti ostatním. Všichni se blíží ke zdi. Duckwing přes překážku přelétne hladce, aniž by udělala sebemenší chybičku.
Zato Fantômovi se podaří hezký kousek. Zeď proboří.
Konkurence využívá díry
„Jeď, jeď,“ popohání ho bičíkem zoufale jeho žokej George Sayers. Naštěstí Sayersův svěřenec neupadne a míří dál. Koně konkurenčních stájí chtějí hned využít toho, že ve zdi vznikla díra a prolézt jí. Jenže ani to jim nepomůže.
Ukazuje se, že zvládnout tuhle překážku je nad síly některých koní i jejich jezdců. Za sebou rychle padá hnědka Clementine, ryzka La Verzée, hnědák Sergeant Bouncer a hnědka Mlle Schneider.
Třem z nich se pád stane osudným, v závodě dál pokračuje už jenom klisna Mlle Schneider.
Nejtěžší moment celého dostihu se ale teprve blíží. Velký příkop, který dnes známe pod jménem Taxisův, už je na dohled. První Duckwing s jezdcem E. Kellym ho elegantně přeskočí. Druhý Fantôme se ale vyznamená i tentokrát.
Prorazí proutěnou překážku umístěnou před příkopem. Potom ale kupodivu následuje čistý skok a kůň uhání pryč. Zdatně pronásleduje svoji kamarádku z Crammovy stáje. Dalším koním se překvapivě také daří a překonávají příkop bez větších problémů.
The Vet ovšem překážku nepřeskočí, ale přeleze. Na následující překážce zvané Irská lavice padá Caprice de Lissa, jezdec ale hned nasedá a kvapně pobízí koně k dalšímu výkonu.
Pád těsně před cílem
Teď už je skoro jasné, že o vítězství se popere Duckwing s Fantômem. Horkými kandidáty na třetí místo jsou hnědka Fantasca a ryzák Strizzel. Koně, teď už hodně roztažení za sebou, cválají ke dvojskoku.
Tentokrát padá Garsoon a situaci nezvládne ani klisna Mlle Schneider a hřebec The Vet. Do cílové rovinky pak z původních čtrnácti účastníků pokračuje jenom osm, tedy o jednoho víc než polovina koní. Fantasca a Strizzel se snaží dotáhnout dva vedoucí koně.
Mezeru stahují na pět koňských délek. Blíží se cíl. Na bulfinši (překážka, která se skládá ze stojanů, mezi nimiž je val z dřevěných kůlů – pozn. red.) skáče Duckwing a hned za ní Fantôme, který ji srazí. Klisna zůstává ležet a Fantôme finišuje.
Dostihnout se ho snaží Fantasca. Nakonec prolétne cílem dvě koňské délky za ním. Třetí dobíhá hnědák Yermack.
Tučná prémie pro vítěze
Publikum jásá. Závod si nenechal ujít ani císař František Josef I. (1830 – 1916) s chotí Alžbětou (1837 – 1898), což potvrzuje i historička Věra Doležalová.
Panovník patří mezi příznivce dostihů, jezdil do Pardubic už dříve na parforsní hony. Vítěz získává nakonec ještě větší částku než slibovaných 8 tisíc zlatých.
„Majitel vítězného koně Fantôma obdržel 11 700 florintů (zlatý, za uvedenou částku by tenkrát mohl zakoupit 6,5 hektaru půdy – pozn. red.), druhá Fantasca vyběhla pouze 400 florintů,“ uvádí historik dostihu Miloš Svoboda.
Sláva steeplechase se okamžitě rozkřikne a mezi diváky dalších ročníků nechybí šlechtická honorace.