Zatímco muži bojují na frontách 1. světové války, ženám nezbývá než zastávat doma jejich úkoly. První světová válka přináší první velkou vlnu emancipace. Ačkoli pracující ženy se vyskytují už před válkou, většina profesí je mužskou doménou.
V mnoha rodinách tak nově hrají prim ženy. „Stát těm rodinám drobné podpory zajišťoval, ať už v naturáliích, nebo finanční,“ vysvětluje Ivan Šedivý, ředitel Masarykova ústavu.
Každodenní náplní života mnoha žen se stává shánění potravin, z kterých mohou uvařit.
Výměnný obchod
Na jednom pražském dopoledním trhu nabízí venkovanka, která do města přijela prvním ranním vlakem, nůši čerstvých vajec.
Nejedna Pražačka se na ni vrhá, v kapse nějakou tu cennost, aby ji vyměnila za porci bílkovin, které jsou v chudé válečné stravě doslova pokladem. Výměnný obchod jenom kvete. Kolem jedenácté dopolední už mají Pražačky nakoupeno.
Městské ženy se zapojují do práce v továrnách, ale i jako průvodčí v pražské dopravě, stávají se úřednicemi. Když nějaká žena oblékne uniformu a vstoupí do ryze mužského prostředí, pánům to zrovna není po chuti…
Chlapy vyreklamuje na žně
Jednoduché to ale nemají ani venkovanky. „Co si jenom počnu?“ lamentuje zoufale selka Hájková. Její muž i tři synové odešli do boje. Hájková tiše doufá, že alespoň jednoho podaří z vojny vyreklamovat alespoň na dobu žní.
Jinak si bude muset poradit sama jenom s čeledíny. Někde na venkově vyřeší nedostatek mužských sil přidělováním válečných zajatců na pomoc do statků. Jisté je ale jedno:
Ani válka nic nezmění na tom, že kromě svých nových pracovních povinností musí ženy stihnout i všechny domácí práce stejně jako předtím.