Skip to content
reklama
reklama

První rozvod v českých dějinách: Zlobivého Přemysla Otakara musí zkrotit papež

A žili spolu šťastně až do smrti…“ tímto klišé většinou končí pohádky. Český král Přemysl Otakar I. nedokáže se svou manželkou vydržet a po 20 letech se rozhodne rozvést. Vyvolává nebývalý skandál, který rezonuje tehdejší společností.

Do celé záležitosti se samozřejmě vloží také papež Inocenc III.

Přemysl Otakar I. (asi 1155/1167-1230) patří k nejdůležitějším Přemyslovcům. Do učebnic dějepisu se zapisuje získáním Zlaté buly sicilské. Na svědomí má ale jedno nelichotivé prvenství, zažádal totiž o rozvod manželství.

Nešťastnicí je dcera míšeňského markraběte Adléta Míšeňská (1160-1211).

Středověká lovestory

Český král vyrůstá v bohatství, po nástupu Oldřicha (1134-1176) se situace rapidně mění a v roce 1173 musí Přemysl (po získání královského titulu v roce 1198 Přemysl Otakar I.) společně s matkou uprchnout.

Nový domov najde v saské Míšni. Na dvoře Wettinů se potkává s Adlétou, mladou a pohlednou osmnáctiletou dívkou. Zahoří k sobě láskou a nedlouho nato se koná svatba. Záhy se může mladý pár vrátit do Čech.

Trpělivá Adléta neochvějně stojí po boku svého manžela v době, kdy se stává knížetem, zároveň ho podporuje i v nelehkých chvílích.

blank
O vzhledu Přemysla Otakara I. moc nevíme, dochová se nám jen několik málo podob na náhrobcích.( Zdroj: Packare/ wikimedia.commons. org/ CC BY-SA 4.0)

Mraky v ráji

Nastává zvrat a Přemysl musí znovu opustit Čechy, i tentokrát odcestuje do Míšně. V kulisách malebného města na Labi zřejmě dochází k odcizení knížecího páru. Český panovník totiž usiluje o návrat na knížecí stolec.

Když se mu to v roce 1197 podaří, rozhodne se vyřešit problém s Adlétou a volí cestu zapuzení. Stává se tak za asistence biskupa Daniela Milíka (?-1214), který vyřizuje příslušné formality. Oficiálním důvodem je příbuzenství ve čtvrtém stupni, což ve zkratce znamená, že manželé jsou vzdáleně spříznění.

Vzhledem tomu, že v době svatby ani jeden z manželů nepožádal o dispens (výjimku), jsou problémy spíše osobnějšího rázu. Pomluvy mluví o opadnutí zájmu ke stárnoucí manželce či politickému kalkulu Přemysla Otakara.

V době rozluky potřebuje zlepšit vztahy se sousedními Uhry. Jako na potvoru je zrovna volná Konstancie Uherská (1180-1240), sestra uherského krále. V polovině roku 1199 zažívají Čechy královskou svatbu.

Adléta vyklízí sokyni pole, bojuje však o následnická práva pro své potomky, má s Přemyslem Otakarem čtyři děti. Kvůli tomu píše srdceryvný dopis papeži Inocencovi III. (1160-1216).

blank
Přemysl Otakar I. na sebe upozorní nejen rozchodem, ale také ziskem Zlaté buly sicilské( Zdroj: Archiv České koruny/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)

Nepřející ex

Zatímco český král věnuje síly zakládání nové rodiny, jeho ex-manželka doufá v pomstu. Dočká se jí v roce 1206, kdy papež uvrhne Přemysla Otakara do církevní klatby. Oficiálním důvodem je králova neposlušnost.

Kurie ale později uzná rozluku za platnou, zhrzená žena neúspěšně podává odvolání. Problém nakonec vyřeší smrt Adléty roku 1211, Inocenc III. uznává nástupnické právo pro potomky z obou manželství. Papež tímto krokem logicky schvaluje i nový svazek mezi Přemyslem Otakarem a Konstancií Uherskou.

Přemysl Otakar I. získává v roce 1212 Zlatou bulu sicilskou, čímž zařizuje dědičný královský titul i pro své následovníky. Neúnavný panovník umírá o osmnáct let později, Konstancie se stahuje do ústraní a zakládá kláštery.

Rovněž je velkou oporou pro jediného syna Václava, který nastupuje na český trůn po Přemyslu Otakarovi. Poslední aktérka prvního rozvodu českých dějin zemře v prosinci 1240.

Foto: wikimedia.commons.org (Zdroj: Carlo Raso/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čaroděj, který se vyznal v logaritmech
enigmaplus.cz

Čaroděj, který se vyznal...

Být považovaný za čaroděje, neznamená...
Záhadný incident s UFO v Zimbabwe
enigmaplus.cz

Záhadný incident s UFO...

Připomínat na začátku hlavních školních prázdnin...
Naletěla dalšímu podvodníkovi?
nasehvezdy.cz

Naletěla dalšímu podvodníkovi?

Herečka Jiřina...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Pochopila jsem, že zkouška žárlivosti se nevyplácí
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že zkouška...

Byla to moje nejlepší...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
Toleruje mu milenky, aby zachránila jejich manželství?
nasehvezdy.cz

Toleruje mu milenky, aby...

Po boku ADÉLY...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Výjimečný společník pro letní dny: Šampaňské Mumm Ice Xtra na ledu
iluxus.cz

Výjimečný společník pro letní...

Mumm Ice Xtra představuje jedinečnou interpretaci s...
Bojíte se mikrovlnky? Pak je to zbytečné
panidomu.cz

Bojíte se mikrovlnky? Pak je...

Pověstí okolo ní je spousta. Třeba jak někomu...
Volva dvou světů: Milionové auto a auto za miliony
21stoleti.cz

Volva dvou světů: Milionové...

I ve 21. století existují...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...