Skip to content

První čarodějnické procesy: Římský filozof Lucius Apulius doplatil na nenávist příbuzných

„Naše manželství Aemiliana pořádně vystrašilo. Z něj se zrodil vztek a šílenství, které ho dohnaly až k tomu, aby na mne podal žalobu,“ říká Lucius Apulius na adresu strýce své ženy. Sňatek vdovy se nikomu nehodí do plánu a obvinění z čarodějnictví se stává nejsnazším způsobem, jak se nežádoucího člena rodiny zbavit.

„Je to čarodějnice. Kvůli ní se letos neurodilo,“ ukazují si obyvatelé města prstem na podivínskou ženu, která se vymyká svým chováním. Nenapadne je, že přivolat sucho není v jejích silách. Kvůli podobným případům se v roce 450 př. n. l.

dostane do Zákona dvanácti desek, nejstaršího římského právního nástroje, ustanovení o trestu za krádež úrody pomocí magie. Když se děje něco nepředvídaného, co Římané nejsou schopní ovlivnit a nevědí si s tím rady, město zachvátí panika a hledá se viník.

Lucius Apuleius sňatkem s vdovou vzbudí obrovskou vlnu nenávisti.

„V souvislosti s epidemií doprovázenou vysokou úmrtností bylo popraveno za čarodějnictví v roce 331 před Kristem 170 žen,“ líčí Behringer. Obrovský proces je ale zřejmě první. I sám římský historik Titus Livius (asi 59 př. n l. –17 n. l.) upozorňuje, že podobné pronásledování Řím dosud nezažil. Brzy ale začne honů na čarodějnice přibývat. Žně zažívají procesy ve 2. století. Dochází ke třem velkým pronásledováním, a to v letech 184, 180–179 a 153.

Římští úředníci si tak vychutnávají svoji prakticky neomezenou moc. Roku 184 popraví za čarodějnictví asi 2000 lidí. Epidemie kolem roku 180 stojí život dalších asi 3000 Římanů.

Římský historik Titus Livius líčí procesy, ke kterým docházelo ve starém Římě.

Sňatek s vdovou

Obvinění z čarodějnictví se nevyhnout ani známé osobnosti včetně platónského filozofa Lucia Apuleia (asi 125–180). Kromě filozofie a řečnictví se intenzivně věnuje i různým dalším vědeckým oborům. Čerpá tak zkušenosti pro svoji řečnickou praxi.

Na svých cestách se usadí v egyptské Oeji na pozvání svého aténského přítele Pontiana. „Nechcete si vzít moji ovdovělou matku?,“ ptá se ho Pontianus po určité době. Má totiž obavy, aby se maminka neprovdala za někoho, kdo by jeho a mladšího bratra připravil o majetek.

Apulius nakonec souhlasí, i když nemá moc velkou chuť se usadit. Navíc s Netuší, co tím způsobí. Proti jsou ale Pontianův tchán Herennius Rufinus a strýc Sicinius Aemilianus. Oběma se podaří poštvat proti Apuliovi Pontianova mladšího bratra Sicinia Pudenta.

Apuleius je vynikajícím řečníkem, což potvrdí i během soudního procesu, kdy nařknou z čarodějnictví.

Podivné zkoumání ryb

Pontianus umírá a Sicinius Pudentus proti Apuliovi podává žalobu k soudu. „Obviňuji vás, že jste kvůli možnosti nabýt bohatství nekalými kouzly přiměl moji matku k sňatku,“ vyčte mu. A přidává seznam dalších magických kouzel, kterých se filozof měl dopustit.

K samotnému procesu dojde zřejmě roku 158 v Sabratě, městečku poblíž Oeji. Mezi hlavní bod obžaloby patří obvinění, že Pudentillu očaroval. „Proč by si jinak žena, čtrnáct žijící jako vdova, brala mnohem mladšího muže?

,“ ptá se soudce Claudius Maximus, který je zároveň správcem provincie Afrika. Přibývají i další obvinění. „Proč jste si pořizoval určité druhy ryb, navíc nesoucí jména pohlavních orgánů a zkoumal je?“ ptá se soudce. Následují i poznámky, že pořádá doma podivné noční obřady, má magické předměty nebo věnuje pozornost svému chrupu.

Císař Constantinus II. se rozhodne všechny magické praktiky zakázat.

Křivým nařčením se ubrání

Apuleius se brání, obvinění považuje za hloupá a nesmyslná. „Chápal jsem, že nešlo o vážně míněná obvinění pro soud, ale nactiutrhání vyslovená během hádky. Proto jsem na ně znovu naléhal, ať na mne podají žalobu.

Ve chvíli, kdy Aemilianus uviděl, že se ze slov stává právní problém, ztratil počáteční jistotu, Potom začal hledat způsob, jak se vyhnout následkům své horkokrevnosti,“ komentuje proces, který mu naštěstí nezpůsobí žádnou újmu.

Před soudem se křivým nařčením ubrání. Méně zdatní řečníci a prostí lidé ale mají smůlu. Čarodějnické procesy v Římě pokračují i v dalších staletích. Císař Constantinus II. (317–361) potom v roce 358 dokonce zakazuje všechny druhy magie.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána
epochanacestach.cz

Mariánské Lázně: Město hudby,...

Ten, kdo přijede do...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Vykašlal se na mě v nejhorší chvíli
skutecnepribehy.cz

Vykašlal se na mě v nejhorší...

Padouch, lotr, odporný...
Florentýnky
tisicereceptu.cz

Florentýnky

Původ mají v Itálii, příprava je rychlá a jsou...
Unikátní track day na Red Bull Ringu
iluxus.cz

Unikátní track day na Red...

V pátek, 20. srpna 2021, se na rakouském...
Chytil se zbojník Oleksa Dovbuš do pasti?
epochalnisvet.cz

Chytil se zbojník Oleksa...

Mnoho let žije v Pečenižynu u Kolomyje (na...
Komunikace se záhrobím: Nešťastný otec sestrojil přístroj, který to prý umí
enigmaplus.cz

Komunikace se záhrobím:...

Ztráta milované osoby dokáže s člověkem pořádně...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Chyť si mě, jsem tvoje zlatá rybka!
nasehvezdy.cz

Chyť si mě, jsem tvoje...

Je krásná, je úspěšná, je za...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Dubaj bojuje s horkem a pomocí dronů vytváří déšť
enigmaplus.cz

Dubaj bojuje s horkem a pomocí...

To, co by se ještě nedávno zdálo nemožné, se stává...