V roce 1958 podepisuje americký prezident Eisenhower zákon, který nařizuje založení kosmické agentury NASA. Tehdy se jedná o odvážný krok a nikdo neví, zda ambiciózní plány na cesty mezi hvězdy neskončí fiaskem.
Od té doby už uplynulo 60 let a projekt zažil mnohá vítězství i prohry. Připomeňte si sedm největších milníků!
1. Kosmonautika v plenkách
Již v roce 1915 je založena společnost NACA, jež se zabývá letectvím a po II. světové válce také konstrukcí raketoplánů.
Největším cílem je dostat na oblohu první oběžnou družici, projekty Vanguard i Explorer však skončí neúspěchem, a tak Američany předběhne Sovětský svaz, kterému se v roce 1957 podaří na oběžnou dráhu dostat Sputnik 1. O rok později proto vznikne NASA a vesmírný závod Rusů a Američanů se rozběhne naplno.
2. Závod na Měsíc
Co se kosmonautiky týče, prvotním úkolem všech vesmírných agentur světa je nejprve zjistit, zda mimo planetu vůbec může člověk přežít. To je následně potvrzeno, nicméně USA prvenství vyfoukne ruský astronaut Jurij Gagarin (1934–1968).
Protože NASA nechce být zahanbena, rozhodne se být první, kdo se podívá na Měsíc. A to se v roce 1969 skutečně podaří. Američan Neil Armstrong (1930–2012) zde dokonce vztyčí americkou vlajku.
3. Hubbleův teleskop
V roce 1990 je na oběžnou dráhu ve výšce zhruba 600 kilometrů nad Zemí nainstalován Hubbleův teleskop, který přispěje k mnoha významným objevům.
Pomocí něj jsou zaznamenány galaxie, o jejichž existenci lidé do té doby nic netušili, a pomůže také k lepšímu chápání vesmíru jako prostoru.
4. Zkáza lodi Columbia
Bohužel se NASA nevyhnuly ani tragédie. Kromě havárií lodí Apollo 1 a Challenger je to také tragická událost z roku 2003, kdy krátce po startu vinou špatného těsnění exploduje celý raketoplán, načež se z výšky 63 kilometrů nad Texasem zřítí. Ze sedmičlenné posádky nepřežije ani jeden astronaut.
5. Fotografie trpaslíka
Pluto je sice již nějakou dobu vyřazeno ze seznamu planet ve sluneční soustavě, přesto vyvolá nadšení, když je v roce 2015 poprvé detailně vyfotografováno sondou New Horizons. Ta je konstruovaná speciálně pro dlouhé lety.
Některé sondy podobného typu již opustily sluneční soustavu, a tak NASA čeká, jaká data lidstvu ze vzdálených končin vyšlou.
6. Cesta na Mars
Budoucí plány NASA jsou poměrně ambiciózní. Novým cílem je cesta na Mars. Momentálně se vědci zabývají řešením zmírnění následků cesty pro potenciální posádku. Let by jí totiž trval více než rok.
Kromě toho by vzhledem k obrovské technické i finanční nákladnosti nebyla možná zpáteční cesta, a tak se kandidáti na první osadníky ve vesmíru musejí podrobovat mnoha psychotestům. Není proto divu, že tato expedice nemá pevně určené datum…