Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud.
V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu (na severu dnešní Francie) s nahým žebrákem.
Slituje se nad ním a rozdělí svůj plášť na dvě poloviny, z nichž jednu mu daruje, aby už nadále netrpěl zimou. Další noc se mu zjeví Ježíš Kristus v polovině pláště. Událost Martina přiměje k tomu, aby se dal pokřtít.
Husy ruší kázání
Po odchodu z římské armády žije jako poustevník a tento styl neopustí ani po roce 372, kdy přijímá biskupský stolec ve francouzském Tours. To není úplně obvyklé.
Po smrti se i proto stává ochráncem chudáků, což je připomínkou jeho vstřícného gesta vůči žebrákovi. Slavnosti svatého Martina jsou už staletí spojené s pečením tradiční husy. Proč? Vyprávějí o tom dvě legendy.
První říká, že jde o trest pro husy za to, že rušily Martinovo kázání. Podle druhé byl Martin tak skromný, že se před svou volbou biskupem schovával v husníku, aby ho nikdo nenašel.
Stát se biskupem zkrátka nijak netoužil, klidně by se i nadále věnoval životu poustevníka. Opeřenci ho však nakonec stejně svým pořádně hlasitým kejháním prozradili, a tak na biskupský stolec nakonec usedl.
Přivýdělek pro studenty a kněze
Svatomartinská koleda na jeho svátek 11. listopadu je běžná již ve 14. století. Chudí žáci a kněží si díky ní přivydělávají.
Přilepšit si na svatého Martina se u nás pokoušejí dokonce i kati, jenže konšelům ze Starého Města se jejich přivýdělek nelíbí, a proto jim ho roku 1390 zakážou.