Skip to content
reklama

Proč si Stalin rozmyslel vystěhování Židů?

Sovětský vůdce Josif Vissarionovič Stalin měl po 2. světové válce vystěhovat Židy, kteří chtěli odejít do Izraele, do autonomní republiky Birobidžán.

Projekt socialistického židovského světa, který má být vybudován v Birobidžánu na Dálném východě u hranic s Čínou, se rodí už v roce 1928. Jde o protipól k budoucímu židovskému státu Izrael, který se již tehdy začíná formovat na území Palestiny (oficiálně vzniká až roku 1948).

Birobidžanské nádraží v roce 2007. FOTO: Andshel/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Inspirace antisemitismem

Sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina (1878–1953) inspiruje antisemitismus k úmyslu sestěhovat všechny sovětské Židy ze země na jedno místo. 7. května 1934 proto sovětská vláda zřizuje v Birobidžánu autonomní oblast a chce sem propagandou přilákat co nejvíce Židů.

blank
Fontána na centrálním náměstí v Birobidžanu. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Cítí ohrožení

Jenže v polovině 30. let 20. století začne mít Stalin pocit, že by ho tito židovští přistěhovalci mohli ohrozit. Nařizuje proto zavřít birobidžánské školy, vyučující v jazyce jidiš, a celý projekt Židovské autonomní oblasti se postupně rozpadá.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Isaak Brodsky(Life time: Died in 1939 in Leningrad.)/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články