Upřímně chcete někomu pomoci, jenomže se to zrovna nevydaří. Až je na tom dotyčný kvůli vám nakonec hůře než předtím! Udělali jste mu medvědí službu.
Teď hlavně dejte pozor, abyste neudělali další botu! Aby pak z toho někoho třeba nechytil amok… Tušíte, jak asi vznikla tato známá česká rčení?
Hodný medvěd a mrtvý poustevník
Žádná podobnost se skutečnými medvědy v tom není! Původ úsloví je tentokrát třeba hledat v literatuře, a to v povídce Ivana Andrejeviče Krylova (1769-1844) Poustevník a medvěd z roku 1808.
Poustevník se přátelí s medvědem a oba se snaží si vzájemně pomáhat. Takže když jednou v noci poustevníka obtěžuje moucha, medvěd ji odhání, aby muže nevzbudila a mohl klidně spát.
Moucha je ale tak neodbytná, až silnému zvířeti nezbude než vzít do tlapy kámen. Mouchu s ním konečně zabije, poustevníka však bohužel také…
Každý občas udělá botu!
Udělat botu není nic příjemného. Prostě něco mimořádně pokazíte, žádný obuvnický produkt u toho nevzniká. Kde se ale pak ta bota vzala?
„3. října roku 1533 přijde konec světa,“ tvrdí dle legendy jeden německý farář, kterého všichni znají pod jménem Stiefel (německy kozačka či vysoká bota)! A co na to lidé?
Samozřejmě se vyděsí a začnou narychlo prodávat majetek, aby si za získané peníze na sklonku života ještě něco užili.
Nakonec se žádný konec světa nekoná! Lidé jen přišli na mizinu a na Stiefela mají pořádní vztek. A když teď někdo udělá podobnou hloupost jako on, pojmenují onen nevydařený čin po něm!
Úsloví udělat pořádný stiefel, tedy vlastně botu, se postupně přenese z němčiny do češtiny.
Odkdy nás chytá amok?
Pokud někdo ze vzteku či rozčilení ztrácí sebekontrolu a je schopný čehokoliv, zkrátka ho chytil ho amok. Běžnému slovnímu spojení rozumíme všichni. Ovšem co samotný „amok“ vůbec znamená?
Když přijedou v 18. a 19. století Evropané do Malajsie a Indonésie, narazí tam na dost podivně chovající se domorodce. Chvíli vypadají úplně normálně, pak najednou dostanou záchvat zuřivosti a jsou schopni vraždit!
Nejčastěji patří ke skupině Amuků, a tak již britský mořeplavec James Cook (1728-1779) ve svých spisech použije úsloví „chytit amok“(v angličtině running amok) pro náhlé brutální chování.
Amok se dlouho pokládá za posedlost ďáblem, pak se ale stane regulérní psychiatrickou diagnózou a tou je dodnes.