Domů     Věštby královny ze Sáby
Věštby královny ze Sáby
29.9.2024

Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká,“ volá jedna. „Prahu pak Pán nad jiná města potrestá. Ohněm a hroznou povodní zkázu vezme a nepřítel zhoubu dokoná.

Její rozvaliny zarostou borovím a hložím, kuny a lišky budou tu pelešiti,“ tvrdí druhá. A teď babo raď.

Proroctví jsou oblíbená. Nacházíme je v nejstarších světových textech a stejně tak jich jsou plné současné lifestylové magazíny.

Stejně jako se předpovědí řídí starověcí vladaři, ani dnes nemůže rok začít jinak než přehledem, co se podle proroctví letos odehraje – a kolik konců světa nás čeká.

Milenialismus, neboli očekávání konce světa, je ale více než oblíbený zejména v křesťanském období středověku.

Královna ze Sáby a král Šalamoun v představě středověkého umělce (Foto: Konrad Witz, Public domain, via Wikimedia Commons)
Královna ze Sáby a král Šalamoun v představě středověkého umělce (Foto: Konrad Witz, Public domain, via Wikimedia Commons)

Sybilina proroctví

Ve starověku patří k nejznámější věštkyni Sybila. V nejstarších textech je zmiňována jedna jediná, v pozdějších dobách jich je více. A spíše než o jméno jde o hodnost. V dobách starého Říma věští budoucnost hned dvanáct Sybil.

Většinou je najdeme v jeskyni – tou nejznámější je pak Delfská věštírna. Ale podobných míst je mnohem víc a každá ze Sybil je něčím zvláštní. Pokud ale budeme pátrat dál v minulosti, zjistíme, že možná nejde ani o Evropskou tradici.

Možná ta úplně první Sybila pochází z orientu a možná úplně odjinud. Obecně je za tu nejslavnější Sybilu považována královna ze Sáby. S ní je to všeobecně složité – dodnes se neví, jestli skutečně žila nebo jde jen o mýtus.

Ve starší tradici pocházející z Persie totiž stejný příběh zažívá čínská princezna. Historikové se také neshodují v tom, zda ona Sába je území na arabském poloostrově, nebo jestli vláda zasahuje až do Afriky.

Ruiny města Starý Marib v Jemenu, které by mohlo být hlavním městem království Sáby. (Foto: Tapatio at en.wikipedia, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)
Ruiny města Starý Marib v Jemenu, které by mohlo být hlavním městem království Sáby. (Foto: Tapatio at en.wikipedia, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)

Návštěva moudrého krále

Základ příběhu se odehrává na dvoře krále Šalamouna (?–asi 933 př.n.l.). Královna jej navštíví a vzájemně se ohromí bohatstvím a moudrostí. Při rozjímání v jeho zahradách pronese dívka řadu proroctví, které následně sepíše do devíti knih.

Ve stáří se je pokusí prodat římskému králi Tranquinovi Superbovi (?–495 př.n.l.). Ten zprvu odmítne a královna tři svazky spálí. Po druhém odmítnutí spálí další tři, až ty zbývající římský král koupí a pečlivě uloží.

O ty dějiny přichází až při požáru Říma v roce 83 před naším letopočtem. Opět, historikové se nemohou shodnout, zda je to možné, protože data nám tu létají zběsileji než akrobati na letecké přehlídce.

Česká stopa

Sybilina proroctví se stávají velmi populární zejména ve středověku. Nejspíš proto, že vypovídají o konci světa, což je v dané době módě. Ze vzdáleného blízkého východu tak dosáhne až do české kotliny.

Jednoho dne v zahradě na Šalamounovo naléhání, podle Aloise Jiráska (1851–1930), vyjeví budoucnost skvělého českého národa. Nejprve přijde apokalypsa, ale pak se vše spraví. „A bude padesát let dobrých a úrodných a bude v českém království velmi lacino:

korec žita 7 grošů, korec pšenice 12 grošů, stará česká pinta piva za 2 krejcary a libra jeleního masa za 2 krejcary. Ve všem bude hojnost a všude pokoj a boží požehnání,“ vkládá Jirásek své sny o blahobytu do úst královny ze Sáby.

Královna ze Sáby na ilustraci ze Starých pověstí českých věští, jak bude v Čechách levné pivo. (Foto: Jirka.h23 – Vlastní dílo, Volné dílo, Wikimedia Commons)
Královna ze Sáby na ilustraci ze Starých pověstí českých věští, jak bude v Čechách levné pivo. (Foto: Jirka.h23 – Vlastní dílo, Volné dílo, Wikimedia Commons)

Konec dobrý, všechno dobré?

Ale je tu i osobní příběh. Královna ze Sáby, v některých pramenech zvaná Makeda, se prý do krále Šalamouna zamiluje. Koná se velkolepá svatba a rok a půl trvající líbánky, během kterých se jim narodí syn.

Makeda mezitím větší o koncích světa, zatímco Šalamoun skládá milostné básně. Ale pak se musí rozloučit – každý si musí udělat pořádek ve své zemi, protože bez krále a královny trpí. Už nikdy se nesetkají. Že by věštby konce světa byly jen obrazem osobní tragédie?

Zdroje informací: JIRÁSEK, Alois. Staré pověsti české; https://medium.seznam.cz
Foto: Wikimedia Commons Titulka: Giovanni Demin (1789-1859), Public domain, Wikimedia Commons
Související články
Záhady a tajemství
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
Záhady a tajemství
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
Záhady a tajemství
Karel IV. neudělal bez konzultace s astrology ani ránu
Nejvážněji ze všech panovníků českého středověku bere poselství hvězd český král a římský císař Karel IV. Jeho dvorní lékař a zároveň i astrolog v jedné osobě má spoustu práce. Ať už je třeba udělat cokoliv, hvězdy tomu musí být vždy správně nakloněny. „Je možno bez nadsázky říci, že astrologie byla spolutvůrcem jeho životních úspěchů, protože při […]
Záhady a tajemství
Výbuch, který zpustošil Sibiř. Způsobil ho meteorit?
Ono se řekne pustý a prázdný vesmír. Je sice pravda, že na jeden krychlový metr kosmického prostoru čistě statisticky připadá jeden atom vodíku, jenže jsou okamžiky, kdy provoz ve vesmíru pořádně zhoustne. Kolize dvou těles sice mohou být zajímavým divadlem, avšak pouze za předpokladu, že se jich sami neúčastníme. V dlouhé historii naší planety se […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
reklama
záhady a tajemství
Zničil alexandrijskou knihovnu Gaius Julius Caesar?
Patří mezi největší vzdělávací instituce starověku, s hlavní budovou o rozměrech fotbalového hřiště. Alexandrijská knihovna má shromažďovat kolem 700 000 rukopisných svitků. Ale jaký byl důvod jejího zániku, který je připisován ničivému požáru?! Nad střechami sněhobílých paláců se vznáší šedivý dým. Dusivý kouř se do Alexandrie valí z nedalekého přístavu. Mezitím se v ulicích města šikují formace římských legionářů. […]
Býčí skála: Je to skutečně místo rituální vraždy?
Skupina speleologů prochází temnými chodbami jeskyně. Nikdo jiný tu není – místo není veřejnosti přístupné. Je to vzácné archeologické naleziště a hlavně místo, kde ve velkém hnízdí netopýři. Po vlhkých stěnách se míhají světla baterek, slyšet je jen občasné kapání vody. A pak se ozve strašlivý řev! „Někdo je tu s námi?“ Muži se zastaví a […]
Slávu údajného středověkého alchymisty oživil román o Harrym Potterovi
„Ničemu v tom spise neporozumíš. Přijde však den, kdy v ní najdeš, co jiní neviděli,“ promlouvá ve snu anděl k Francouzi Nicolasi Flamelovi. V rukách přitom drží podivnou knihu obsahující znaky připomínající hieroglyfy.  Plyne čas a Pařížan Nicolas Flamel (1330/1340–1417/1418) si žije docela luxusně. Dobře se oženil s majetnou dvojnásobnou vdovou a jeho krámek s knihami a rukopisy mu docela […]
Inspirovala pověst o vzniku hradeckého kláštera královna Eliška Rejčka?
Zdi Královehradeckého hradu skrývaly ženský klášter, který ale prý zničehonic zmizel včetně jeho obyvatelek. Všichni si mysleli, že se propadl do země. Jednoho dne se ale ke hradu vydala mladičká služka sbírat bylinky. Došla k zarostlému příkopu. Vycítila čísi pohled a když se otočí, uvidí jeptišku se svazkem klíčů. „Jistě tě sem poslala paní Zuzana. Je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz