Domů     Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud vzaly svá pojmenování některé druhy pečiva a proč jedna hodná koza kdysi přišla o roh. A proč se vepřům nezavděčíme perlami? To se v článku také dozvíte a připomeneme si i pár zářijových pranostik.

… pýcha předchází pád

Pýcha je ošklivá lidská vlastnost. Ne nadarmo je hned prvním ze sedmi hlavních hříchů podle katolické tradice, které tak mistrně zpodobnil sochař rakouského původu Matyáš Bernard Braun (1684-1738) v areálu bývalého vojenského zaopatřovacího ústavu v Kuksu.

Kdo se chlubí, povyšuje, má o sobě přehnané mínění a pohrdá ostatními, může očekávat, že se mu jeho chování jednou vymstí a z výšin, kde se vidí, bude muset pod tlakem okolností nedobrovolně sestoupit.

Epocha dodává:

Ale nemusí jít jen o pád fyzický, ke kterému může dojít třeba tehdy, když někdo machruje dejme tomu na sjezdovce a pak si ošklivě natluče. Nadměrným sebevědomím si můžeme přivodit i pád jiného druhu.

Dostat na dno se lze i finančně, společensky a klidně také duševně. Pýcha se považuje za prapůvod všeho zla v mnoha náboženstvích. A dokonce i jeden z hlavních staroindických eposů Mahábhárata popisuje celou čtyřicítku znaků pýchy! Za opak pýchy se pak považuje pokora.

Pýchu si Matyáš Braun představoval právě takhle.(Foto: Dezidor / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)
Pýchu si Matyáš Braun představoval právě takhle.(Foto: Dezidor / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)

… pranostiky na září

Pokud počasí dovolí, můžeme si v září užít krásné babí léto.

Proto se říká, že „Září je máj podzimu.“, ale na druhou stranu jiná pranostika varuje, že „Po teplém září zle se říjen tváří.“ A protože teplé počasí s sebou přináší často také bouřky, můžeme se třeba dočkat bílých Vánoc: „Bouřka v září, sníh v prosinci.“

Epocha připomíná:

V tomto měsíci se celkově hodně pranostik točí okolo počasí i úrody.

Neprší-li o Marie narození (8.9.), bude suchý podzim.“ anebo „Svatý Václav (28.9.) v slunci září, sklizeň řípy se vydaří.“ Naději, že „Kolem svatého Václava nové léto nastává.“ potvrzuje i další pranostika:

„Je-li svatý Michal (29.9.) jasný a krásný, bude tak ještě po čtyři neděle.“ Tyto výhledy ale kazí málo optimistické tvrzení, že „Na svatého Jeronýma (30.9.) stěhuje se k nám už zima.“

Někomu chutná houska, jinému rohlík a další si rád smlsne třeba na briošce.(Foto: Pexels / Pixabay)
Někomu chutná houska, jinému rohlík a další si rád smlsne třeba na briošce.(Foto: Pexels / Pixabay)

… žemle & spol.

Při snídani si pochutnáváme na různých druzích pečiva. Někdo má rád třeba žemli. Její název vychází z německého výrazu (die) Semmel. Jiný si s chutí dá rohlík. Jeho název je považován za zdrobnělinu od slovanského slova roh (neboli výčnělek).

A co houska? Slyšíte tam název domácí drůbeže? Máte pravdu, protože kdysi měla tvar, připomínající sedící husu (staročesky húska).

Epocha přibližuje:

A co když má někdo chuť na sladké? Pak si může dopřát třeba palačinku. Pojmenování sladké jemné placky podle časopisu Naše řeč (1940) má základ v maďarském slově palacsinta čili omeleta.

A sáhnout můžeme také třeba po briošce, která může mít mnoho podob, od věnce přes uzlík až k bochníku, často s rozinkami. Peče se ze sladkého kynutého těsta, podobajícímu se mazanci.

A jméno vychází z jejího francouzského názvu, kde se této nadýchané pochoutce říká brioche.

Takto zpodobnil roh hojnosti vlámský malíř Peter Paul Rubens (1577-1640).(Foto: neznámý autor / en.wikipedia.org / volné dílo)
Takto zpodobnil roh hojnosti vlámský malíř Peter Paul Rubens (1577-1640).(Foto: neznámý autor / en.wikipedia.org / volné dílo)

… roh hojnosti

Roh hojnosti je symbolem bohatství a dostatku, pocházející z antiky. Jde o nádobu v podobě rohu, naplněnou různými zemědělskými produkty a někdy i zlatými mincemi. Ve starověké řecké mytologii o něm najdeme několik příběhů.

Jeden z nejznámějších vypráví o bohu Diovi, jehož otec Kronos všechny své děti polykal. Matka Dia zachrání a ukryje ho na Krétě.

Epocha doplňuje:

Tam se o něj starají nymfy, které ho krmí medem a koza Amaltheia mu dává mléko. Malý silák Zeus jí jednou při hře utrhne roh. Ten získá zázračnou moc neustále se plnit hojností jídla a nakonec ho získá bohyně štěstí Tyché.

V novověku je roh hojnosti v umění symbolem blahobytu a je zobrazen i na několika státních vlajkách a znacích. V USA existuje tradice, spojující roh hojnosti se Dnem díkůvzdání.

… házet perly sviním

Jistě jste se už někdy setkali s radou, aby někdo neházel perly sviním. Je to logické. Vepři perly neocení, i když jde o velmi cenné drahokamy, protože nejsou k jídlu. A kde vzalo toto varování svůj původ?

Jde o jeden z biblických výroků, které přešly do běžné mluvy. Jak přesně zní? „Neházejte perly před svině, nebo je nohama zašlapou, otočí se a roztrhají vás.“

Epocha vysvětluje:

Tato moudrost zaznívá z Ježíšových úst v Matoušově evangeliu. Můžeme si ji pro každodenní život vyložit tak, že se nevyplácí investovat námahu, čas, práci (a vlastně cokoliv) na někoho, kdo si toho neváží a ani si to nezaslouží.

Za první z toho nebude mít žádný užitek a za druhé, pokud by šlo třeba o hlubší myšlenky, které není s to pochopit, nebo vzácnou věc, kterou nezná, může ho to rozrušit natolik, že to v něm vyvolá agresivitu.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay, en.wikipedia.org Titulka (Foto: JA2020 / Pixabay)
reklama
Související články
Zajímavosti
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Zajímavosti
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
reklama
zajímavosti
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
Ochrana nohou před chladem: Propagovali ponožky kazatelé?
Nutnost ochránit si nohy před zimou je stará prakticky jako lidstvo samo. Už naši dávní předkové si prostě nohy v botách něčím ovinuli a bojovali tak proti chladu. Kusy látky, zvířecí chlupy, to jsou předchůdkyně dnešních ponožek a punčoch. Staří Římané už navlékají na nohy první opravdové ponožky – ty pletené se u nich objevují už […]
věda a technika
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za […]
K rezistenci antibiotik přispívá i znečištěné ovzduší
Průmysl, výroba energie z fosilních paliv, automobilová či letecká doprava. To vše stojí za znečištěním ovzduší, které má na lidské zdraví neblahý vliv. A za špinavým ovzduším stojí i jiný fenomén, který může být pro leckoho překvapivý. Zplodiny v atmosféře přispívají i k odolnosti baktérií vůči antibiotikům.   Analýza britských a čínských badatelů, která využila […]
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neštovice s námi ještě neskončily
21stoleti.cz
Neštovice s námi ještě neskončily
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
enigmaplus.cz
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již c
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Víte, jak jste staří?
panidomu.cz
Víte, jak jste staří?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem