Domů     Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud vzaly svá pojmenování některé druhy pečiva a proč jedna hodná koza kdysi přišla o roh. A proč se vepřům nezavděčíme perlami? To se v článku také dozvíte a připomeneme si i pár zářijových pranostik.

… pýcha předchází pád

Pýcha je ošklivá lidská vlastnost. Ne nadarmo je hned prvním ze sedmi hlavních hříchů podle katolické tradice, které tak mistrně zpodobnil sochař rakouského původu Matyáš Bernard Braun (1684-1738) v areálu bývalého vojenského zaopatřovacího ústavu v Kuksu.

Kdo se chlubí, povyšuje, má o sobě přehnané mínění a pohrdá ostatními, může očekávat, že se mu jeho chování jednou vymstí a z výšin, kde se vidí, bude muset pod tlakem okolností nedobrovolně sestoupit.

Epocha dodává:

Ale nemusí jít jen o pád fyzický, ke kterému může dojít třeba tehdy, když někdo machruje dejme tomu na sjezdovce a pak si ošklivě natluče. Nadměrným sebevědomím si můžeme přivodit i pád jiného druhu.

Dostat na dno se lze i finančně, společensky a klidně také duševně. Pýcha se považuje za prapůvod všeho zla v mnoha náboženstvích. A dokonce i jeden z hlavních staroindických eposů Mahábhárata popisuje celou čtyřicítku znaků pýchy! Za opak pýchy se pak považuje pokora.

Pýchu si Matyáš Braun představoval právě takhle.(Foto: Dezidor / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)
Pýchu si Matyáš Braun představoval právě takhle.(Foto: Dezidor / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)

… pranostiky na září

Pokud počasí dovolí, můžeme si v září užít krásné babí léto.

Proto se říká, že „Září je máj podzimu.“, ale na druhou stranu jiná pranostika varuje, že „Po teplém září zle se říjen tváří.“ A protože teplé počasí s sebou přináší často také bouřky, můžeme se třeba dočkat bílých Vánoc: „Bouřka v září, sníh v prosinci.“

Epocha připomíná:

V tomto měsíci se celkově hodně pranostik točí okolo počasí i úrody.

Neprší-li o Marie narození (8.9.), bude suchý podzim.“ anebo „Svatý Václav (28.9.) v slunci září, sklizeň řípy se vydaří.“ Naději, že „Kolem svatého Václava nové léto nastává.“ potvrzuje i další pranostika:

„Je-li svatý Michal (29.9.) jasný a krásný, bude tak ještě po čtyři neděle.“ Tyto výhledy ale kazí málo optimistické tvrzení, že „Na svatého Jeronýma (30.9.) stěhuje se k nám už zima.“

Někomu chutná houska, jinému rohlík a další si rád smlsne třeba na briošce.(Foto: Pexels / Pixabay)
Někomu chutná houska, jinému rohlík a další si rád smlsne třeba na briošce.(Foto: Pexels / Pixabay)

… žemle & spol.

Při snídani si pochutnáváme na různých druzích pečiva. Někdo má rád třeba žemli. Její název vychází z německého výrazu (die) Semmel. Jiný si s chutí dá rohlík. Jeho název je považován za zdrobnělinu od slovanského slova roh (neboli výčnělek).

A co houska? Slyšíte tam název domácí drůbeže? Máte pravdu, protože kdysi měla tvar, připomínající sedící husu (staročesky húska).

Epocha přibližuje:

A co když má někdo chuť na sladké? Pak si může dopřát třeba palačinku. Pojmenování sladké jemné placky podle časopisu Naše řeč (1940) má základ v maďarském slově palacsinta čili omeleta.

A sáhnout můžeme také třeba po briošce, která může mít mnoho podob, od věnce přes uzlík až k bochníku, často s rozinkami. Peče se ze sladkého kynutého těsta, podobajícímu se mazanci.

A jméno vychází z jejího francouzského názvu, kde se této nadýchané pochoutce říká brioche.

Takto zpodobnil roh hojnosti vlámský malíř Peter Paul Rubens (1577-1640).(Foto: neznámý autor / en.wikipedia.org / volné dílo)
Takto zpodobnil roh hojnosti vlámský malíř Peter Paul Rubens (1577-1640).(Foto: neznámý autor / en.wikipedia.org / volné dílo)

… roh hojnosti

Roh hojnosti je symbolem bohatství a dostatku, pocházející z antiky. Jde o nádobu v podobě rohu, naplněnou různými zemědělskými produkty a někdy i zlatými mincemi. Ve starověké řecké mytologii o něm najdeme několik příběhů.

Jeden z nejznámějších vypráví o bohu Diovi, jehož otec Kronos všechny své děti polykal. Matka Dia zachrání a ukryje ho na Krétě.

Epocha doplňuje:

Tam se o něj starají nymfy, které ho krmí medem a koza Amaltheia mu dává mléko. Malý silák Zeus jí jednou při hře utrhne roh. Ten získá zázračnou moc neustále se plnit hojností jídla a nakonec ho získá bohyně štěstí Tyché.

V novověku je roh hojnosti v umění symbolem blahobytu a je zobrazen i na několika státních vlajkách a znacích. V USA existuje tradice, spojující roh hojnosti se Dnem díkůvzdání.

… házet perly sviním

Jistě jste se už někdy setkali s radou, aby někdo neházel perly sviním. Je to logické. Vepři perly neocení, i když jde o velmi cenné drahokamy, protože nejsou k jídlu. A kde vzalo toto varování svůj původ?

Jde o jeden z biblických výroků, které přešly do běžné mluvy. Jak přesně zní? „Neházejte perly před svině, nebo je nohama zašlapou, otočí se a roztrhají vás.“

Epocha vysvětluje:

Tato moudrost zaznívá z Ježíšových úst v Matoušově evangeliu. Můžeme si ji pro každodenní život vyložit tak, že se nevyplácí investovat námahu, čas, práci (a vlastně cokoliv) na někoho, kdo si toho neváží a ani si to nezaslouží.

Za první z toho nebude mít žádný užitek a za druhé, pokud by šlo třeba o hlubší myšlenky, které není s to pochopit, nebo vzácnou věc, kterou nezná, může ho to rozrušit natolik, že to v něm vyvolá agresivitu.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay, en.wikipedia.org Titulka (Foto: JA2020 / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Chaloupko, chaloupko, tak je mi vhod! Vážně je to pohádka?
„K lesu zády, ke mně vchodem!“ přikazuje chaloupce Ivan a Baba Jaga ihned zase mění orientaci obydlí: „K lesu vchod, k Ivanovi zády!“ Netřeba napovídat, ze kterého příběhu tato slovní přestřelka je. Naše pozornost ale cílí na unikátní obydlí. Do říše fantazie totiž patří jen jeho nadpřirozené schopnosti… EPOCHAplus.cz vás provede mrazivou krajinou Sibiře a […]
Zajímavosti
Tehuánky: Hrdé mexické herdekbaby
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Existují však společnosti, kde je tomu […]
Zajímavosti
Co možná nevíte o ptačích opeřencích
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské vlasy, chlupy a nehty. Společným základem je totiž stavební bílkovina keratin. V podstatě se jedná o zrohovatělou podobu kůže.   Již z dob dinosaurů    První jednoduché, vláknité „proto-peří“ se objevilo již u vývojově primitivních teropodních dinosaurů. Podle současných vědeckých poznatků […]
Zajímavosti
Mám to na jazyku! Kde se bere fenomén lethologica?
Počkej ještě, už to vím, tedy skoro… Podobný pocit má občas každý z nás. Prostě jsme jen miniaturní kousek od něčeho, na co si ale zaboha nemůžeme vzpomenout! Proč se to tak děje? Mozek není počítač, který má všechna data úhledně naskládaná v šuplíčcích a kde se nám hned po zadání příkazu zobrazí co potřebujeme. […]
reklama
svět zločinu
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Zločin na plese: Švédský král umíral v agónii 13 dní
Ve Švédsku se král Gustav III. ocitá měli dvěma mlýnskými kameny, soupeří tu dvě politické frakce: „čapky“, stranící Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ podporující Francii. Parlament zruší dědičnost koruny, spory se šlechtou brání reformám.   Proto Gustav III. (1746–1792) soustředí ve svých rukou absolutní moc. Šlechta mu ale nezapomene, že osekal její výsady a […]
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
reklama
lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz