Domů     Proč se co říká? Umaštěná kapsa, ledoví muži a zranitelná pata
Proč se co říká? Umaštěná kapsa, ledoví muži a zranitelná pata

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Tentokrát se ve středu pozornosti ocitne hrdina Achilles, potažmo jeho pata, dále se podíváme do peněženky i za hospodskými karbaníky a dozvíme se, proč se říká „ledoví muži“ a proč je Žofie uplakaná. A proč se začíná od Adama? A co takový špek? Ten je dobrý, ale jen k jídlu…

… achillova pata

Kdysi prý žil v Řecku bojovník jménem Achilles, který se proslavil hlavně v Trójské válce. Byl statečný, chytrý a nezranitelný. Až na jediné místo a tím byla jeho pata. Právě do ní ho strefí šípem syn trojského krále Paris a Achilles umírá.

Achillova pata je tak synonymem pro jakékoliv slabé místo (slabá stránka povahy, projektu, plánu apod.). Všechno přitom mohlo být v Achillově životě jinak…

Epocha přibližuje:

Vše se stane tak, že podle věštby má žít buď krátký život jako hrdina anebo dlouhý život jako „obyčejný“ panovník. Jeho matka, mořská bohyně Thetis, provdaná za pozemského krále Pélea, se rozhodne vzít celou věc do svých rukou.

Vymáchá syna v řece Styx, aby mu zajistila nesmrtelnost. Potom ho chce zakalit jako nejvzácnější ocel a to tak, že ho natře ambrózií a drží nad ohněm.

V obou případech uchopí chlapce za patičku a ta tak zůstane zranitelná, což se královskému synovi později stane osudným.

Takto si Achilla představovali ve starověkém Řecku.(Foto: Jastrow / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Takto si Achilla představovali ve starověkém Řecku.(Foto: Jastrow / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… desetikoruně „pětka“?

Někdy můžeme slyšet, že se desetikoruně říká pětka. Proč, když na minci je vyražena číslovka 10? Vysvětlení nás zavede zpátky na konec 19. století.

V roce 1892 proběhne měnová reforma, do ní se v Rakousku-Uhersku používala měna s názvem „zlatý“ a pětizlatkovému platidlu se říkalo „pětka“. Při reformě přepočet na koruny proběhl v poměru jeden zlatý ke dvěma korunám.

Takže z bývalé „pětky“ byla nově desetikoruna, ale lidově se mu hlavně v Čechách (na Moravě a ve Slezku méně) dále říká „pětka“.

Epocha vysvětluje:

Když už se věnujeme financím, můžeme nahlédnout také na další související záležitosti. Když někdo vydělá pěknou sumu peněz, říká se, že si „namastil kapsu“. K vysvětlení si opět musíme udělat výlet do minulosti.

Karbaníci chodívali (a chodívají) hrát karty do hospod, kde to dříve s hygienou nijak nepřeháněli. Na stolech zůstávalo jídlo a s ním i nečistoty a mastnota. Při hře se tak ušpinily nejenom karty, ale také peníze, vložené do karetního souboje. Vítěz si strčil výhru do kapsy a pořádně si ji umastil.

… ledoví muži a uplakaná Žofie

Hodně květnových pranostik se zmiňuje o teplu a kvetení, ale přibližně stejný počet nezapomíná na příliv chladného vzduchu ze severu, obvykle v první polovině měsíce.

Ta patrně nejznámější zahrnuje ledové muže Pankráce (12.5.), Serváce (13.5.) a Bonifáce (14.5.). První zmínky o této pranostice pocházejí už z 15. století.

Epocha objasňuje:

První dva z nich jsou kdysi křesťanskými mučedníky, Bonifác je papež. A všichni se později stanou svatými. S počasím nemají společného vůbec nic, ale naši předkové vypozorují, že kolem jejich svátku se mnohdy prudce ochladí.

A protože v závěsu za nimi je svatá Žofie a v tomto období často hodně prší nebo se dokonce objeví i sníh, dostane přezdívku „uplakaná“. K pláči měla mít ostatně důvod i v pozemském životě. Přišla kvůli křesťanské víře o tři malé dcery i o svůj život.

Vyhladovělá myška snadno „skočí na špek“.(Foto: Sandeep Handa / Pixabay)
Vyhladovělá myška snadno „skočí na špek“.(Foto: Sandeep Handa / Pixabay)

… začít od Adama

Pokud někdo řekne, že by to chtělo „začít od Adama“, může to hodně lidí zmást. Jakého Adama vlastně myslí? A co se po něm chce? Odpověď je jednoduchá. Najdeme ji v biblickém příběhu o prvním člověku.

Ještě před ním ale podle biblického textu Bůh stvoří vesmír včetně nebe a poté Zemi. Má s tím hodně práce, ale i tak mu to trvá pouhých pět dnů. Když je svět hotový, něco tady stále schází.

Lépe řečeno někdo, kdo by si všechnu tu krásu mohl užívat a tak šestého dne stvoří člověka. Je jím muž jménem Adam. A to je podle Bible začátek lidstva. Začít od Adama tedy znamená začít něco úplně od začátku. Anebo znovu.

Epocha dodává:

Adam si může užívat svět podle svého, dokonce pojmenovat všechna zvířata. Země je plná krás, ale i tak je mu tady smutno. A tak jednoho dne přepadnou Adama mrákoty a Stvořitel vyjme z jeho těla žebro, ze kterého udělá první ženu. Dostane jméno Eva.

Další příběh prvního páru už je celkem známý. Mohou si užívat nesmrtelnosti v rajské zahradě, ale kvůli zrádnému hadovi a jablku zklamou Boha a ten jim odejme všechny výsady a vyžene je z ráje. Ale to už je jiný příběh…

Květen je rozkvetlý, ale mohou přijít i chladné dny.(Foto: Markus Ungar / Pixabay)
Květen je rozkvetlý, ale mohou přijít i chladné dny.(Foto: Markus Ungar / Pixabay)

… skočit někomu na špek

Špek je skvělá věc. Tedy pro gurmány, u profesionálů z oblasti zdravé výživy už tolik nadšení nevzbuzuje. Kromě jiného má totiž třeba spoustu kalorií. Jde o vepřový podkožní tuk, někdy i s okolními tkáněmi, vyuzený a pro mnohé labužníky hotová delikatesa.

Z tohoto názvu je odvozeno nelichotivé pojmenování pro lidi s větším množstvím podkožního tuku, tedy „špekoun“.

Epocha popisuje:

Myši v lidském obydlí byly v minulosti častým problémem. A protože působily nemalé škody, lidé vyvíjeli značné úsilí na to, aby se jich zbavili. Jedním z oblíbených způsobů byla past, vyšperkovaná kouskem špeku.

Myši a další hlodavci se na tuto návnadu rádi nechali nalákat. To se jim stalo osudným a tak „skočit někomu na špek“ znamená nechat se obelstít anebo nachytat nějakým žertem.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Sabine van Erp / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
Jezevec nervózně pobíhá po své noře. Jaký strašný puch! Tohle mu byl čert dlužen. Do jeho slovutného podzemního skvostu zvířecí architektury se drze nastěhovala liška!   To jelen může vážit až úctyhodných 500 kilogramů, hopkat umí až 78kilometrovou rychlostí a některé jeho poddruhy překvapí pozorovatele hřívou. Stejně tak nejde univerzálně říct, že mláďata jelena evropského […]
Zajímavosti
Příběhy symbolů: Proč je kříž někdy obráceně?
Není vždycky třeba slov. Stačí nakreslit symbol a všichni vědí! Nebo alespoň většinou… Historie některých symbolů je trochu složitější. Osvojí si je hned několik kultur, skupin či organizací, a získají tak více významů. Znáte ty nejslavnější? V dobrém i ve zlém symbol: SVASTIKA stáří: 12 000 let Ne, tohle náhodné čáry rozhodně nejsou! Když v […]
Zajímavosti
Modla s notebookem. Teenager Carlo Acutis na cestě mezi svaté
Do ruky bere růženec a pokleká na zem. Při modlitbě si vzpomene na chlapce, o němž nedávno slyšela, a tak veškeré prosby směřuje právě na něj. Prosí, aby se její dcera probrala a mohla zase chodit. Světe div se, dívka o den později skutečně otevře oči. Tenisky, džíny a svetr – v takovém úboru je v […]
Zajímavosti
Jmelí: Bylina nejen léčivá, ale i posvátná
Jmelí, které bylo dříve řazeno do jednoho druhu s názvem jmelí bílé, se dnes dělí na jmelí listnáčové a jmelí jehličnanové. Oba druhy jsou stále zelené dřevnaté poloparazitické rostliny, které v korunách stromů, a to buď listnatých – nebo jehličnatých tvoří košaté trsy. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu poloparazitickou, své „hostitelské“ stromy […]
reklama
zajímavosti
Poznáte srnku od srnce? Podle parůžků to někdy nejde…
Otec si významně přitiskne ukazovák na ústa: „Pšt!“ zavelí. Nedaleko skáče hnědé zvíře, v kohoutku má sotva 70 centimetrů. „Jelen,“ užasne děvčátko. „Kdepak, to je srnec,“ kontruje starší bratr. Pozdvižené obočí otce ho varuje, že to bude jinak. „Srnka. Srnec by měl parůžky,“ dodává vítězoslavně. Muž s úsměvem přikývne. Jenže… vedle jak ta jedle. Srnčí […]
Záhady láhví: Proč jsou ty od piva hnědé a zelené?
Některé druhy piva najdete v obchodech i v čirých láhvích, ovšem vedou rozhodně ty zabarvené. Proč vlastně, když nám pak pravá barva nápoje zůstává skryta? A jaké zajímavé zvyky najdeme u jiných nádob? Pivo vyrábí už staří Egypťané, až v 19. století se však začíná stáčet do láhví. Nejprve jsou z průhledného skla, ovšem zlatavý […]
Kdo vytvořil skalní město v srdci Severní Ameriky?
Někdy se říká, že ve Spojených státech nejsou historické památky starší než několik málo století. Opak je pravdou. Jen je třeba se dívat po těch, které tam byly dávno předtím, než přišli evropští kolonizátoři. Jedna taková památka je v horách dnešního Colorada. Když se procházíte po plochém rovném vršku jedné ze stolových hor v národním parku Mesa […]
Disco, nebo klasika: Může hudba ovlivnit chuť k jídlu?
Přemýšleli jste někdy, jak zní vaše oblíbené jídlo? Jako romantická balada či rocková skladba plná hlubokých tónů? I když může taková otázka vypadat zvláštně, spojitostí mezi chutí a zvuky se zabývá stále více vědců různých oborů a rostoucí výzkum na poli „zvukového koření“ přináší zajímavé poznatky! Má hudba skutečně dopad na to, zda si jídlo […]
reklama
věda a technika
Svobodný internet! Nebo ne?
Je internetový obsah cenzurován? Samozřejmě. V lepším případě jde o morální cenzuru – například dětské pornografie. V horším o manipulativní selekci, při které si můžete přečíst jen to, z čeho si uděláte „ten správný názor“. Řada zemí blokuje vyhledávání určitých slov. V Jemenu například „sex“, v Súdanu „nahota“. Velké pozornosti mnoha států se těší i […]
Praví a nepraví zimní spáči
Nejlepší variantou, jak přečkat zimu, je zřejmě pravý zimní spánek zvířat neboli hibernace. Spící zvíře sníží svou tělesnou teplotu na minimum, klesne mu krevní tlak a také jeho srdce pracuje pomaleji. Současně se zpomaluje i dýchání a rovněž trávicí a vylučovací soustava téměř nepracují.   Největší zimní spáč      Pravým zimním spánkem spí většinou drobní savci. […]
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (I.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Xin Zhui: Nejslavnější čínská mumie
Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach.  Nalezena byla pouhou náhodou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě. Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz