Domů     Proč se co říká? Osel, kostky, kůň aspol.
Proč se co říká? Osel, kostky, kůň aspol.

V každodenní životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Tentokrát si posvítíme na osla, Caesarovy kostky, danajský dar a dvě z četných pranostik na druhý měsíc v roce: únor.

… stokrát nic umořilo osla

Znáte to určitě také. Během dne nebo určitého období řešíte více drobných nepříjemností, z nichž každá jednotlivě nepředstavuje žádný velký problém, přesto je třeba se jim plně věnovat. A tak jste ze všeho nakonec unavení a přijde pocit totálního vyčerpání.

Právě to je podstatou uvedeného rčení, tedy že ze spousty menších problémů nakonec vznikne jedno velké a pořádně těžké břemeno.

Epocha vysvětluje:

V tomto přísloví se může objevit jak osel, tak vůl. Oba se používají odedávna jako tažná zvířata, která hodně unesou. Ale i oni se mohou ocitnout na dně svých sil.

Krásně to líčí jedna z četných bajek ruského spisovatele Ivana Andrejeviče Krylova (1769-1844) o oslíkovi, jehož pán na něj naložil vše, co se mu cestou zalíbilo.

Každý malý náklad byl sám o sobě zanedbatelný a sedlák si myslel, že jeho oslík všechno snadno uveze. Ale přepočítal se, nešťastné zvíře pod těžkým nákladem padlo a zemřelo.

Ani oslík nevydrží všechno! (Foto: AnnaER / Pixabay)
Ani oslík nevydrží všechno! (Foto: AnnaER / Pixabay)

… kostky jsou vrženy

V polovině 1. století před naším letopočtem si Římané podmaní mnoho území včetně Galie. Právě zde pobývá Gaius Julius Caesar (100-44 př. n. l.), když se dozví, že římský senát dal plnou moc jeho politickému sokovi.

Rozhodne se překročit pohraniční řeku Rubikon, táhnout na Řím a zahájit tak občanskou válku. Odváží se toho a nelituje, protože se pak poměrně snadno zmocní Říma a stane se diktátorem.

Ve chvíli, kdy jeho legie překračuje řeku, prý pronese výrok o vržených kostkách.

Epocha vysvětluje:

Podle římského zákona nesmí ozbrojený vůdce překročit hraniční řeku Rubikon, protože může být prohlášený za nepřítele republiky.

Právě to se však rozhodne Caesar udělat, i když si je vědom nebezpečí, kterému se tím vystavuje při svém návratu z Galie (přibližně území dnešní Francie). V tomto smyslu tedy dává v roce 49 př. n. l. rozkaz svým vojákům.

„Kostky jsou vrženy!“ tak znamená označení situace, kdy se věci daly do pohybu a nelze už nic vzít zpět. Pro tento stav se používá také spojení „překročit Rubikon“.

Kostky jsou vrženy… A co bude dál? (Foto: 955169 / Pixabay)
Kostky jsou vrženy… A co bude dál? (Foto: 955169 / Pixabay)

… danajský dar

Hlavním významem tohoto slovního spojení je fakt, že takovýto dar je zrádný, hodně nevýhodný nebo dokonce zničující. Kořeny tohoto rčení lze vypátrat v mytologii antického Řecka.

Vše se točí kolem proslulé trojské války, která začíná tím, že Paris, korunní princ hrdého města Trója, unese ze Sparty krásnou Helenu.

Epocha vysvětluje:

To se nelíbí jejímu královskému manželovi, který pro svou ženu vyrazí s vojskem. Danaové je dobový výraz pro Řeky. Ti Tróju po mnoho let obléhají. Nakonec se jim to podaří lstí.

Postaví obřího dřevěného koně, kam se ukryjí někteří vojáci a zbytek Řeků odpluje na místo, kde nejsou vidět. Trójští obyvatelé považují koně za dar a vtáhnou ho do města.

V příhodnou chvíli vojáci vyskočí, otevřou městské brány pro zbytek armády, Trójany vyvraždí a město vypálí.

Hromniční svíčky sloužily především k zahnání zlých sil a ochraně obydlí, hlavně během bouřek. (Foto: Congerdesign / Pixabay)
Hromniční svíčky sloužily především k zahnání zlých sil a ochraně obydlí, hlavně během bouřek. (Foto: Congerdesign / Pixabay)

… hromniční pranostiky

Na Hromnice o hodinu více. Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout. Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro.

O Hromnicích jasná noc, bude mrazů ještě moc. Tento svátek (2. února) patří k těm, ke kterým se váže jeden z největších počtů pranostik a bývá spojován s příchodem jara a blížícím se koncem zimy.

Epocha vysvětluje:

Většinou se „hromniční“ pranostiky vážou jak k blížícímu se jaru, tak také k počasí a přibývající délce denního světla. Některé jsou staré i několik staletí.

Hromnice jsou dříve spojovány s koncem temného zimního období a později se o tomto svátku žehnají svíce, které mají během roku ochránit domovy před nebezpečím. Svou roli sehrávalo jejich zapalování zejména během silných bouřek.

…bílý únor a valentýnská zima

Existuje řada známých pranostik, vztahujících se k měsíci únoru jako takovému. Jednou z nejznámějších je „Únor bílý pole sílí.“ To znamená, že pokud příroda ještě může takto odpočívat pod sněhem, má více síly k tomu, aby přinesla bohatou úrodu.

Trochu jiné pranostiky se vztahují ke dni svatého Valentýna (též Valentina), který přichází 14. února: Valentýnské zimy formani se bojí. Svatý Valentýn pouští mrazy a sněhy hází. Na svatého Valentýna zima síliti počíná. Na svatého Valentýna zamrzne i kolo mlýna.

Epocha vysvětluje:

Okolo Hromnic se často oteplí, ale poté se znovu přihlásí tuhá zima, která přichází zhruba od 5. února do poloviny měsíce. Tehdy k nám proudí velmi chladný arktický vzduch.

Už naši předkové vypozorovali tento zlom a nazývali toto období valentýnskou zimou podle svátku sv. Valentýna.

Ten je dnes svátkem zamilovaných, ale dříve býval symbolem období třeskutých mrazů a tuhé zimy a tomu odpovídá i většina pranostik, které se k tomuto dni vztahují.

Jedna z únorových pranostik tvrdí, že o svátku sv. Valentýna zamrzne i mlýnské kolo.(Foto: Bohacekmarek / Pixabay)
Jedna z únorových pranostik tvrdí, že o svátku sv. Valentýna zamrzne i mlýnské kolo.(Foto: Bohacekmarek / Pixabay)
Foto: Pixabay Titulka (Foto: Pat_Scrap / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
záhady a tajemství
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív