Domů     Proč se co říká? Osel, kostky, kůň aspol.
Proč se co říká? Osel, kostky, kůň aspol.

V každodenní životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Tentokrát si posvítíme na osla, Caesarovy kostky, danajský dar a dvě z četných pranostik na druhý měsíc v roce: únor.

… stokrát nic umořilo osla

Znáte to určitě také. Během dne nebo určitého období řešíte více drobných nepříjemností, z nichž každá jednotlivě nepředstavuje žádný velký problém, přesto je třeba se jim plně věnovat. A tak jste ze všeho nakonec unavení a přijde pocit totálního vyčerpání.

Právě to je podstatou uvedeného rčení, tedy že ze spousty menších problémů nakonec vznikne jedno velké a pořádně těžké břemeno.

Epocha vysvětluje:

V tomto přísloví se může objevit jak osel, tak vůl. Oba se používají odedávna jako tažná zvířata, která hodně unesou. Ale i oni se mohou ocitnout na dně svých sil.

Krásně to líčí jedna z četných bajek ruského spisovatele Ivana Andrejeviče Krylova (1769-1844) o oslíkovi, jehož pán na něj naložil vše, co se mu cestou zalíbilo.

Každý malý náklad byl sám o sobě zanedbatelný a sedlák si myslel, že jeho oslík všechno snadno uveze. Ale přepočítal se, nešťastné zvíře pod těžkým nákladem padlo a zemřelo.

Ani oslík nevydrží všechno! (Foto: AnnaER / Pixabay)
Ani oslík nevydrží všechno! (Foto: AnnaER / Pixabay)

… kostky jsou vrženy

V polovině 1. století před naším letopočtem si Římané podmaní mnoho území včetně Galie. Právě zde pobývá Gaius Julius Caesar (100-44 př. n. l.), když se dozví, že římský senát dal plnou moc jeho politickému sokovi.

Rozhodne se překročit pohraniční řeku Rubikon, táhnout na Řím a zahájit tak občanskou válku. Odváží se toho a nelituje, protože se pak poměrně snadno zmocní Říma a stane se diktátorem.

Ve chvíli, kdy jeho legie překračuje řeku, prý pronese výrok o vržených kostkách.

Epocha vysvětluje:

Podle římského zákona nesmí ozbrojený vůdce překročit hraniční řeku Rubikon, protože může být prohlášený za nepřítele republiky.

Právě to se však rozhodne Caesar udělat, i když si je vědom nebezpečí, kterému se tím vystavuje při svém návratu z Galie (přibližně území dnešní Francie). V tomto smyslu tedy dává v roce 49 př. n. l. rozkaz svým vojákům.

„Kostky jsou vrženy!“ tak znamená označení situace, kdy se věci daly do pohybu a nelze už nic vzít zpět. Pro tento stav se používá také spojení „překročit Rubikon“.

Kostky jsou vrženy… A co bude dál? (Foto: 955169 / Pixabay)
Kostky jsou vrženy… A co bude dál? (Foto: 955169 / Pixabay)

… danajský dar

Hlavním významem tohoto slovního spojení je fakt, že takovýto dar je zrádný, hodně nevýhodný nebo dokonce zničující. Kořeny tohoto rčení lze vypátrat v mytologii antického Řecka.

Vše se točí kolem proslulé trojské války, která začíná tím, že Paris, korunní princ hrdého města Trója, unese ze Sparty krásnou Helenu.

Epocha vysvětluje:

To se nelíbí jejímu královskému manželovi, který pro svou ženu vyrazí s vojskem. Danaové je dobový výraz pro Řeky. Ti Tróju po mnoho let obléhají. Nakonec se jim to podaří lstí.

Postaví obřího dřevěného koně, kam se ukryjí někteří vojáci a zbytek Řeků odpluje na místo, kde nejsou vidět. Trójští obyvatelé považují koně za dar a vtáhnou ho do města.

V příhodnou chvíli vojáci vyskočí, otevřou městské brány pro zbytek armády, Trójany vyvraždí a město vypálí.

Hromniční svíčky sloužily především k zahnání zlých sil a ochraně obydlí, hlavně během bouřek. (Foto: Congerdesign / Pixabay)
Hromniční svíčky sloužily především k zahnání zlých sil a ochraně obydlí, hlavně během bouřek. (Foto: Congerdesign / Pixabay)

… hromniční pranostiky

Na Hromnice o hodinu více. Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout. Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro.

O Hromnicích jasná noc, bude mrazů ještě moc. Tento svátek (2. února) patří k těm, ke kterým se váže jeden z největších počtů pranostik a bývá spojován s příchodem jara a blížícím se koncem zimy.

Epocha vysvětluje:

Většinou se „hromniční“ pranostiky vážou jak k blížícímu se jaru, tak také k počasí a přibývající délce denního světla. Některé jsou staré i několik staletí.

Hromnice jsou dříve spojovány s koncem temného zimního období a později se o tomto svátku žehnají svíce, které mají během roku ochránit domovy před nebezpečím. Svou roli sehrávalo jejich zapalování zejména během silných bouřek.

…bílý únor a valentýnská zima

Existuje řada známých pranostik, vztahujících se k měsíci únoru jako takovému. Jednou z nejznámějších je „Únor bílý pole sílí.“ To znamená, že pokud příroda ještě může takto odpočívat pod sněhem, má více síly k tomu, aby přinesla bohatou úrodu.

Trochu jiné pranostiky se vztahují ke dni svatého Valentýna (též Valentina), který přichází 14. února: Valentýnské zimy formani se bojí. Svatý Valentýn pouští mrazy a sněhy hází. Na svatého Valentýna zima síliti počíná. Na svatého Valentýna zamrzne i kolo mlýna.

Epocha vysvětluje:

Okolo Hromnic se často oteplí, ale poté se znovu přihlásí tuhá zima, která přichází zhruba od 5. února do poloviny měsíce. Tehdy k nám proudí velmi chladný arktický vzduch.

Už naši předkové vypozorovali tento zlom a nazývali toto období valentýnskou zimou podle svátku sv. Valentýna.

Ten je dnes svátkem zamilovaných, ale dříve býval symbolem období třeskutých mrazů a tuhé zimy a tomu odpovídá i většina pranostik, které se k tomuto dni vztahují.

Jedna z únorových pranostik tvrdí, že o svátku sv. Valentýna zamrzne i mlýnské kolo.(Foto: Bohacekmarek / Pixabay)
Jedna z únorových pranostik tvrdí, že o svátku sv. Valentýna zamrzne i mlýnské kolo.(Foto: Bohacekmarek / Pixabay)
Foto: Pixabay Titulka (Foto: Pat_Scrap / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a