Domů     Proč se co říká? Kolumbovo vejce, mít pech a stát za starou belu
Proč se co říká? Kolumbovo vejce, mít pech a stát za starou belu

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Tentokrát se podíváme, co můžeme dostat za starou belu, kdo je mentor a proč se říká, že máme pech. Zjistíme také, jaké pranostiky se vztahují k září a co znamená Kolumbovo vejce.

… stát za starou belu

Pokud něco nemá valnou hodnotu, často se říká, že to „stojí za starou belu“. Anebo také „ví starou belu“, tedy nic. V dobách, kdy se k placení nepoužívaly peníze, sloužily za tímto účelem různé věci, které měly určitou cenu a daly se dále používat.

V dávných dobách se například v Rusku platilo veverčími kůžemi. A v ruštině se veverkám říká bělky.

Epocha dodává:

Těžko předpokládat, že by někdo chtěl prodávat zboží nebo služby za starou belu (bělu), takže kupující se starou, vypelichanou a možná i poněkud zpuchřelou veverčí kůží by nic nedostal. A pokud ano, mělo by to odpovídající hodnotu.

Takovou teorií vysvětlují jazykovědci toto poněkud nepochopitelné rčení. Zda to tak bylo skutečně, to se nejspíš s určitostí nedozvíme. Ale každopádně toto vysvětlení zní zajímavě a docela pravděpodobně.

Veverka je rozkošné stvoření, ale za její starou kůži toho mnoho nedostaneme.(Foto: Pexels / Pixabay)
Veverka je rozkošné stvoření, ale za její starou kůži toho mnoho nedostaneme.(Foto: Pexels / Pixabay)

… mentor

Když uslyšíme slovo mentor, obvykle to znamená zkušenějšího člověka, který se stará o méně zkušeného svěřence a předává mu své poznatky a doporučení. Je mu tak rádcem i oporou a pomáhá mu rozvíjet jeho schopnosti.

Očekává se od něj, že bude trpělivý, chápavý i důsledný a zároveň bude dobrým příkladem. Tento model se vyskytuje v různých oborech lidské činnosti, od vzdělávání přes pracovní proces až třeba ke sportu.

Epocha vysvětluje:

Slovo mentor je odvozeno od vlastního jména Mentór, který je hrdinou v eposu Odyssea antického spisovatele Homéra. Mentór je přítelem krále Odyssea, který oceňuje jeho zkušenosti a znalosti natolik, že mu svěří výchovu svého syna Telemacha.

Mentór se tak stane příkladem loajálního a moudrého přítele a zároveň ochránce a učitele, který předává znalosti, pomáhá překonat překážky a učí, jak se vyhnout nebezpečí.

Moderní význam byl zřejmě převzatý z knihy francouzského autora Françoise Fénelona (1651-1715), kde je Mentór jednou z hlavních postav.

Mentor je člověk, který předává své znalosti těm méně zkušenějším.(Foto: Diggity Marketing / Pixabay)
Mentor je člověk, který předává své znalosti těm méně zkušenějším.(Foto: Diggity Marketing / Pixabay)

… zářijová sklizeň a počasí

I když bývají v září často slunečné a teplé dny, připomínající léto, nastupuje podzim. Děti se vracejí do školy a dozrává řada plodin, například víno nebo chmel. A proto se většina zářijových pranostik točí okolo počasí a sklizně.

Nezapomíná se přitom ani na to, že některé indície mohou napovědět, co lze čekat v zimě.

Epocha doplňuje:

Tvrdí se třeba: Bouřka v září – sníh v prosinci. nebo Po hojných deštích v září osení zimní se podaří. Pranostiky se vážou i ke konkrétním dnům:

Krásné počasí na svatého Matouše (21.9.) má vydržet ještě čtyři neděle. či Svatý Václav (28.9.) Čechům přeje, neprší-li na něj, dobře se za rok seje a ještě více ve stodole děje. A v dnešní době docela aktuální tvrzení: Na povýšení svatého Kříže (14.9.) odkud fouká vír, odtud přijde drahota.

Dozrávání vína a vinobraní je důležitým bodem roku pro všechny vinaře i milovníky vína.(Foto: Vladimír Ješko / Pixabay)
Dozrávání vína a vinobraní je důležitým bodem roku pro všechny vinaře i milovníky vína.(Foto: Vladimír Ješko / Pixabay)

… mít pech

Když se věci nedaří tak, jak byste si přáli, pak se dá říct, že máte pech. Toto tvrzení pochází z němčiny, kde slovo (das) Pech znamená smůlu nebo nezdar. A také pryskyřici.

Takže vlastně nejsme daleko od češtiny, kde si v podobné situaci říkáme, že „máme smůlu“. Jak se ke spojení smůly a osobních nezdarů naši předkové dostali? Přesné vysvětlení neznáme.

Ale můžeme se domnívat, že vzniklo kvůli typické vlastnosti smůly, kterou je lepkavost. Jakmile se o ni při procházce v lese umažete, je těžké se jí zbavit.

Epocha přibližuje:

Navíc se ve středověku používala k trestání provinilců, kteří byli mučeni kromě jiného i horkou smůlou. A ke všemu existovaly tzv. Smolné knihy, vedené u soudů s hrdelní pravomocí. Obsahovaly výpovědi obviněných i záznam o vykonaném rozsudku.

Možný je také jiný výklad. V dávných dobách ptáčníci lapají ptáky na návnady, pokryté lepkavou látkou, k čemuž tehdy mnohdy poslouží právě i pryskyřice čili smůla. A pro nešťastné ptáky to znamená konec svobody.

Jakmile se vás chytí smůla, jen těžko se jí zbavujete.(Foto: Tom / Pixabay)
Jakmile se vás chytí smůla, jen těžko se jí zbavujete.(Foto: Tom / Pixabay)

… Kolumbovo vejce

Vejce naměkko, vejce natvrdo, vejce smažená… Ale Kolumbovo vejce?! Ne, nemá to nic společného s jídlem.

V tomto případě se jedná o neobyčejné řešení problému či situace, které poté, co s ním někdo přijde, vypadá (a skutečně je) nesmírně jednoduché, možná až samozřejmé. Ale je k němu zapotřebí odvaha i bystrá mysl. A to nemá každý!

Epocha dodává:

Pojmenování odkazuje na historku o mořeplavci Kryštofu Kolumbovi (1451-1506).

U jedné slavnostní večeře po návratu z cest mu jistý závistivec řekne, že doplout do Ameriky je lehké. Kolumbus ho požádá, ať postaví vejce na špičku, což se dotyčnému nepodaří. Cestovatel vejce zlehka naťukne a vejce stojí. Dodá, že je to jako s jeho plavbou. Není těžké ji zopakovat, ale někdo musí přijít s dobrým nápadem jako první.

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Mauro Borghesi / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
svět zločinu
Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí. O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.   „Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků […]
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají […]
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
reklama
svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy