Domů     Proč se co říká? Kolumbovo vejce, mít pech a stát za starou belu
Proč se co říká? Kolumbovo vejce, mít pech a stát za starou belu

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Tentokrát se podíváme, co můžeme dostat za starou belu, kdo je mentor a proč se říká, že máme pech. Zjistíme také, jaké pranostiky se vztahují k září a co znamená Kolumbovo vejce.

… stát za starou belu

Pokud něco nemá valnou hodnotu, často se říká, že to „stojí za starou belu“. Anebo také „ví starou belu“, tedy nic. V dobách, kdy se k placení nepoužívaly peníze, sloužily za tímto účelem různé věci, které měly určitou cenu a daly se dále používat.

V dávných dobách se například v Rusku platilo veverčími kůžemi. A v ruštině se veverkám říká bělky.

Epocha dodává:

Těžko předpokládat, že by někdo chtěl prodávat zboží nebo služby za starou belu (bělu), takže kupující se starou, vypelichanou a možná i poněkud zpuchřelou veverčí kůží by nic nedostal. A pokud ano, mělo by to odpovídající hodnotu.

Takovou teorií vysvětlují jazykovědci toto poněkud nepochopitelné rčení. Zda to tak bylo skutečně, to se nejspíš s určitostí nedozvíme. Ale každopádně toto vysvětlení zní zajímavě a docela pravděpodobně.

Veverka je rozkošné stvoření, ale za její starou kůži toho mnoho nedostaneme.(Foto: Pexels / Pixabay)
Veverka je rozkošné stvoření, ale za její starou kůži toho mnoho nedostaneme.(Foto: Pexels / Pixabay)

… mentor

Když uslyšíme slovo mentor, obvykle to znamená zkušenějšího člověka, který se stará o méně zkušeného svěřence a předává mu své poznatky a doporučení. Je mu tak rádcem i oporou a pomáhá mu rozvíjet jeho schopnosti.

Očekává se od něj, že bude trpělivý, chápavý i důsledný a zároveň bude dobrým příkladem. Tento model se vyskytuje v různých oborech lidské činnosti, od vzdělávání přes pracovní proces až třeba ke sportu.

Epocha vysvětluje:

Slovo mentor je odvozeno od vlastního jména Mentór, který je hrdinou v eposu Odyssea antického spisovatele Homéra. Mentór je přítelem krále Odyssea, který oceňuje jeho zkušenosti a znalosti natolik, že mu svěří výchovu svého syna Telemacha.

Mentór se tak stane příkladem loajálního a moudrého přítele a zároveň ochránce a učitele, který předává znalosti, pomáhá překonat překážky a učí, jak se vyhnout nebezpečí.

Moderní význam byl zřejmě převzatý z knihy francouzského autora Françoise Fénelona (1651-1715), kde je Mentór jednou z hlavních postav.

Mentor je člověk, který předává své znalosti těm méně zkušenějším.(Foto: Diggity Marketing / Pixabay)
Mentor je člověk, který předává své znalosti těm méně zkušenějším.(Foto: Diggity Marketing / Pixabay)

… zářijová sklizeň a počasí

I když bývají v září často slunečné a teplé dny, připomínající léto, nastupuje podzim. Děti se vracejí do školy a dozrává řada plodin, například víno nebo chmel. A proto se většina zářijových pranostik točí okolo počasí a sklizně.

Nezapomíná se přitom ani na to, že některé indície mohou napovědět, co lze čekat v zimě.

Epocha doplňuje:

Tvrdí se třeba: Bouřka v září – sníh v prosinci. nebo Po hojných deštích v září osení zimní se podaří. Pranostiky se vážou i ke konkrétním dnům:

Krásné počasí na svatého Matouše (21.9.) má vydržet ještě čtyři neděle. či Svatý Václav (28.9.) Čechům přeje, neprší-li na něj, dobře se za rok seje a ještě více ve stodole děje. A v dnešní době docela aktuální tvrzení: Na povýšení svatého Kříže (14.9.) odkud fouká vír, odtud přijde drahota.

Dozrávání vína a vinobraní je důležitým bodem roku pro všechny vinaře i milovníky vína.(Foto: Vladimír Ješko / Pixabay)
Dozrávání vína a vinobraní je důležitým bodem roku pro všechny vinaře i milovníky vína.(Foto: Vladimír Ješko / Pixabay)

… mít pech

Když se věci nedaří tak, jak byste si přáli, pak se dá říct, že máte pech. Toto tvrzení pochází z němčiny, kde slovo (das) Pech znamená smůlu nebo nezdar. A také pryskyřici.

Takže vlastně nejsme daleko od češtiny, kde si v podobné situaci říkáme, že „máme smůlu“. Jak se ke spojení smůly a osobních nezdarů naši předkové dostali? Přesné vysvětlení neznáme.

Ale můžeme se domnívat, že vzniklo kvůli typické vlastnosti smůly, kterou je lepkavost. Jakmile se o ni při procházce v lese umažete, je těžké se jí zbavit.

Epocha přibližuje:

Navíc se ve středověku používala k trestání provinilců, kteří byli mučeni kromě jiného i horkou smůlou. A ke všemu existovaly tzv. Smolné knihy, vedené u soudů s hrdelní pravomocí. Obsahovaly výpovědi obviněných i záznam o vykonaném rozsudku.

Možný je také jiný výklad. V dávných dobách ptáčníci lapají ptáky na návnady, pokryté lepkavou látkou, k čemuž tehdy mnohdy poslouží právě i pryskyřice čili smůla. A pro nešťastné ptáky to znamená konec svobody.

Jakmile se vás chytí smůla, jen těžko se jí zbavujete.(Foto: Tom / Pixabay)
Jakmile se vás chytí smůla, jen těžko se jí zbavujete.(Foto: Tom / Pixabay)

… Kolumbovo vejce

Vejce naměkko, vejce natvrdo, vejce smažená… Ale Kolumbovo vejce?! Ne, nemá to nic společného s jídlem.

V tomto případě se jedná o neobyčejné řešení problému či situace, které poté, co s ním někdo přijde, vypadá (a skutečně je) nesmírně jednoduché, možná až samozřejmé. Ale je k němu zapotřebí odvaha i bystrá mysl. A to nemá každý!

Epocha dodává:

Pojmenování odkazuje na historku o mořeplavci Kryštofu Kolumbovi (1451-1506).

U jedné slavnostní večeře po návratu z cest mu jistý závistivec řekne, že doplout do Ameriky je lehké. Kolumbus ho požádá, ať postaví vejce na špičku, což se dotyčnému nepodaří. Cestovatel vejce zlehka naťukne a vejce stojí. Dodá, že je to jako s jeho plavbou. Není těžké ji zopakovat, ale někdo musí přijít s dobrým nápadem jako první.

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Mauro Borghesi / Pixabay)
reklama
Související články
Zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Zajímavosti
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Zajímavosti
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
reklama
svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
enigmaplus.cz
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd, je se svojí nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem právě tohoto pohoří. Již od pradávna je opředena množstvím záhadných legend a pověstí [gal
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
21stoleti.cz
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse