Domů     6x opiš a pošli: Řetězové dopisy slibovaly štěstí, i peníze!
6x opiš a pošli: Řetězové dopisy slibovaly štěstí, i peníze!
20.9.2022

„Tento dopis devětkrát oběhl zemi. Opiš ho, pošli šesti přátelům a do týdne tě potká štěstí. Pozor, řetěz nesmí být přerušen jinak tě stihne neštěstí.

Učitel John po rozeslání dopisů vyhrál 6 miliónů, úřednice Gina nevěřila, dopis zahodila a za několik dnů zemřela.“

Dvě věci jsou jisté. Přerušit řetěz se nevyplácí a spam tu byl dřív než počítače a emaily. Říkalo se mu řetězový dopis a každý ho určitě někdy dostal a nejspíš i napsal.

Dopis od Ježíše

Ani řetězový dopis není nic nového pod sluncem. Jsou tu už před naším letopočtem. V knize z roku 1918 uvádí německý autor Rudolf Stübe zmínky v egyptských, řeckých, arabských či syrských pramenech.

Nejstarší dochovaný text, který se šíří tehdy známým křesťanským světem, pochází ze 6. století, je psán latinsky a legenda praví, že jeho autorem je Ježíš. Ten se 55 let po nanebevzetí rozhodl lidem předat dopisem část své moudrosti.

Už ten obsahuje klasický atribut, který lze označit jako zajištění distribuce metodou cukru a biče. Doušku: „Ten, kdo okopíruje tento dopis, bude požehnán. Ten, kdo to neudělá, bude proklet.“ Milé.

Pošli desetník, Bůh ti to oplatí. Poštou ještě v roce 2006 (Alpha from Melbourne, Australia, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)
Pošli desetník, Bůh ti to oplatí. Poštou ještě v roce 2006 (Alpha from Melbourne, Australia, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)

Z ruky do ruky

Šíření řetězového dopisu není tehdy snadné. Ne každý umí číst a psát, poštovní služby také nepatří k běžným. Po rozpadu poštovního systému Římské říše se totiž civilizace vrací zpět individuálním poslům.

S řetězovými Dopisy z nebe, jak se jim říká, jejichž originály jsou prý psané zlatými písmeny nebo Ježíšovou krví, to většinou funguje tak, že je člověk dostane, opíše a pošle dál, popřípadě nechá opsat dalším.

Už tehdy se najde málokdo natolik odolný, aby riskoval věčné zatracení a dopis zahodil. S rozvojem poštovních služeb v 16. století, nabírají na síle i řetězové dopisy a v 17. století už jich po Evropě kolují tisíce.

rukou to ještě nešlo tak rychle, přesto byly dopisů tisíce (pxfuel)
rukou to ještě nešlo tak rychle, přesto byly dopisů tisíce (pxfuel)

Štěstí, peníze, prosperita

Ty první jsou nejčastěji sdílenými modlitbami, jenž mají chránit před neštěstím. Už v roce 1888 napadne Lucy Rider Meyerovou, že by takový dopis mohl zachránit jejich misionářskou komunitu před finančními potížemi.

Rodí se první řetězový dopis, který vedle opisování a šíření žádá „pošli nám desetník, Bůh ti to oplatí.“ Vydělají částku, která by dnes odpovídala 4 milionům korun.

„Byla to taková poštovní miska na milodary,“ konstatují členové misie a jejich nápad se rychle uchytí. Brzy začínají kolovat desítky podobných finančních dopisů.

Zpočátku z ušlechtilými záměry vybírají peníze na charitu, je však jen otázkou času než se objeví vykuk, který je využije k vlastnímu obohacení.

„V době velké hospodářské krize byly populární zejména dopisy slibující prosperitu,“ říká expert na řetězové dopisy Daniel W. Van Arsdale.

A co teprve, kdy nastoupily psací stroje. Stačilo vložit pár kopíráků a napsat jednou. (pxfuel)
A co teprve, kdy nastoupily psací stroje. Stačilo vložit pár kopíráků a napsat jednou. (pxfuel)

Pošli pohlednici

Řetězovým dopisům se daří i ve druhé polovině 20. století. I u nás. Rukou nebo na psacím stroji je opisují i ti, kteří se chlubí, že na pověry nevěří, kmáni i nositelé vysokoškolských titulů. Zřejmě nejznámějším jsou u nás tzv. pohlednicové dopisy.

„Bylo tam šest adres, na které jste poslali pohlednice, pak dopis opsali, horní jméno škrtli, svoje připsali dolů, a rozeslali šesti přátelům. A pak vám začaly chodit pohlednice. Docela jsem si tehdy rozšířil sbírku,“ vzpomíná sběratel Martin Skalský.

Neposílají se však jen pohlednice, ale také recepty na oblíbená jídla, nebo dokonce i dámské kalhotky.

Jednu dobu bylo řetězových dopisů tolik, že se málem postaraly o zhroucení poštovních služeb v USA. (pxfuel)
Jednu dobu bylo řetězových dopisů tolik, že se málem postaraly o zhroucení poštovních služeb v USA. (pxfuel)

Od štěstí k poplašným zprávám

Řetězové dopisy neztratily dech ani s novým stoletím. Navezly se do nových technologií a změnily styl. Místo štěstí šíří různé poplašné zprávy a hoaxy.

Od varování před neexistujícími viry, přes zaručeně ověřené zprávy o nakažených jehlách zapíchnutých do sedaček autobusů, až po různé parodie. Nejprve zaplavily emailové schránky, dnes zahlcují Facebook a další sociální sítě. Jsou zkrátka nezničitelné.

Foto: commons.wikimedia, pxfuel Titulka (pxfuel)
reklama
Související články
Historie
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Historie
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Historie
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
Historie
Masakr římských legií se odehrál v dolnosaském pohoří
„Vare, Vare, vrať mi mé legie,“ volá zoufale císař Octavianus Augustus, když do Říma dorazí zprávy o kruté porážce římských legií v Teutoburském lese roku 9 n. l. Bije přitom hlavou o zeď. „Roztrhl si roucho a hluboce truchlil. Po několik měsíců si neholil vlasy a nestříhal vousy,“ líčí císařův stav historik Suetonius. Krutý debakl přiměje […]
reklama
lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
věda a technika
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou