Skip to content
reklama
reklama

Pluto na své pouti

blank

Kosmické těleso (134340) Pluto mají mnozí stále ještě v paměti jako devátou planetu naší Sluneční soustavy. Tento status vydržel pouhých 76 let až do roku 2006, kdy bylo Pluto degradováno na trpasličí planetu.

Od svého objevení urazila planetka vskutku rozmanitou cestu.

blank
Astronomové se dříve původně domnívali, že Pluto je bývalý měsíc Neptunu, který z oběžné dráhy této planety vymrštil současný měsíc Neptunu Triton. Foto: Pixabay

Příběh deváté planety Sluneční soustavy se začal psát 18. února roku 1930, kdy ji objevil americký astronom Clyde Tombaugh (1906-1997).

Nalezení nové planety mělo obrovský úspěch, vědci z Lowellovy observatoře (Flagstaff v Arizoně (USA)), kde byla zpozorována, obdrželi nespočet návrhů z celého světa, jak vesmírný „objekt“ pojmenovat – padla taková označení jako např.

Odin, Persephone, Zeus, Minerva či Prometheus.

Nakonec zvítězil návrh teprve jedenáctileté školačky a těleso dostalo své jméno po římském bohu podsvětí – Pluto.

Pojmenování proběhlo 24. března 1930 a nové jméno bylo veřejnosti představeno 1. května téhož roku.

Krátce mezi velikány

Později ovšem nastal problém s tím, jaká je přesná definice slova „planeta“ a co lze pod tento pojem zařadit. Na 26. valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU) 24. srpna 2006 v Praze se rozhodlo, že se o Plutu bude v budoucnu hovořit nikoli jako o planetě, ale jako o trpasličí planetě.

blank
Toto tvrzení se však neujalo, jelikož se Pluto k Neptunu nikdy nepřibližuje, když obíhá svou dráhu okolo Slunce. Foto: Pixabay

Obecně se mezi astronomy tvrdí, že vyškrtnutí Pluta ze seznamu planet je pouhým napravením omylu minulosti. V době, kdy bylo zaznamenáno, panovalo přesvědčení, že velikostně přesahuje naši Zemi, postupem času se to však ukázalo jako mylné.

V roce 2003 bylo objeveno těleso ((136199) Eris), jež svou hmotností Pluto přesahuje, a tak bylo rozhodnuto – nadále bude mít naše Sluneční soustava opět „jen“ osm členů. Status deváté planety tak vydržel „pouhých“ 76 let.

Definice planety

Planeta se definuje jako nebeské těleso, které obíhá okolo Slunce, má dostatečnou hmotnost, aby jeho vlastní gravitace překonala vnitřní síly pevného tělesa, takže dosáhne tvaru odpovídajícího hydrostatické rovnováze (přibližně kulatého) a vyčistilo okolí své oběžné dráhy a není měsícem jiné planety.

Těmito planetami jsou Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun.

blank
Vše ozřejmil až rok 1992, kdy astronomové nalézali další velikostně blízká tělesu, jakým je Pluto, která se podobala jak svou oběžnou dráhou, tak i rozměry a složením. Foto: Pixabay

Tato definice se prozatím nevztahuje na tělesa obíhající jinou hvězdu, než je Slunce. Kromě Země nesou všechny planety jména řeckých a římských bohů. Důvod, proč naše planeta nese název jiný, je prostý, ve starověku, kdy kosmická tělesa získávala své názvy, nebyla Země považována za planetu.

Evoluce Pluta

Pohled na historii Pluta se neustále mění. Informace o původu trpasličí planety vědcům poskytují meziplanetární sondy New Horizons a Rosetta. Christopher Glein z výzkumného institutu Southwest Reserch Institute (SwRI) v San Antoniu (USA) a jeho kolegové přišli s novými poznatky.

Podle nich množství dusíku v ledovcích na Plutu odpovídá tomu, že planetka vznikla slepením z asi jedné miliardy komet nebo dalších těles Kuiperova pásu, které byly podobného chemického složení jako kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko (jádro komety zkoumala v letech 2014 až 2016 sonda Rosetta Evropské vesmírné agentury (ESA)).

Došlo se tak k přesvědčení, že je Pluto slepencem ohromného počtu komet. V průběhu let byl materiál uvnitř Pluta ještě chemicky pozměněn kapalnou vodou, která možná tvořila celý podpovrchový oceán trpasličí planety.

blank
Výsledek nakonec zněl tak, že Pluto je největším členem tzv. Kuiperova pásu, který je poměrně stabilním prstencem, jenž tvoří vesmírná tělesa obíhající Slunce ve vzdálenosti 30 až 50 AU (astronomických jednotek). Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Budoucnost ve jménu fenoménu H2: Honba za nulou
21stoleti.cz

Budoucnost ve jménu...

Je na prvním místě periodické tabulky. Je...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...