Skip to content
reklama

Proč na Štefánikově pohřbu chyběl Masaryk i Beneš?

blank

Jeden ze zakladatelů československého státu Milan Rastislav Štefánik umírá nečekaně, když 4. května 1919 přistává u Bratislavy. Letoun Caproni 11495, který pilotuje, se zřítí, Okolnosti této nehody jsou dodnes předmětem spekulací.

Měl obyčejný pohřeb ve své rodné vísce v Košariskách a pohřbu se nezúčastnil ani Dr. Beneš, ani TGM.

Pohřeb má slovenský generál Milan Rastislav Štefánik (1880–1919) v Bratislavě 10. května 1919 a jeho ostatky ukládají o den později v rodných Košariskách pod Bradlom. Na velkolepé smuteční slavnosti, během které například lidé potáhli vnitřek kostela v Košariskách černou látkou, ovšem chybí prezident Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937) i ministr zahraničí Edvard Beneš (1884–1948).

blank
Mohyla na Bradle je místem Štefánikova posledního odpočinku. FOTO: Lubomir.ludvik/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Chladná reakce prezidenta

Důvodem byla pravděpodobně skutečnost, že jejich vztahy se Štefánikem tehdy nebyly nijak zvlášť vřelé, o čemž svědčí i tvrzení současného českého historika Zbyňka M. Dudy, který popisuje chvíli, kdy se Masaryk dozvěděl o Štefánikově smrti: „Nejvíce zaráží reakce prezidenta Masaryka, který v okamžiku letecké katastrofy dlel návštěvou u ministra vnitra Antonína Švehly na jeho rodném statku v Hostivaři, kde je zastihl telegram o Štefánikově tragédii.

Oba politici zůstali zaraženi. Pak nečekaně tiše řekl Masaryk: „To je dobře.“

blank
Štefánikova busta v rodných Košariskách. FOTO: Lubomir.ludvik/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Přišli jenom zástupci

Masaryk ani Beneš na pohřeb nepřijeli, pouze jako své zástupce poslali prezidentova kancléře Přemysla Šámala (1867–1941) a ministra pro správu Slovenska Vavra Šrobára (1867–1950).

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Josef Vajce (sochár) «» Marian Gladis (photo)/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články