Domů     Proč kníže Potěmkin posílal carevně růže?
Proč kníže Potěmkin posílal carevně růže?
13.10.2019

Ruská carevna Kateřina II. pluje roku 1787 po řece Dněpr na inspekční cestu do oblasti Krymu. Zvědavě se rozhlíží po okolí. „Nádherné. Úžasné, co jsi dokázal,“ zvolá každou chvíli nadšeně a její milenec Grigorij Potěmkin jí ješitně přizvukuje. Míjejí výstavní vesničky a pole plné pasoucích se stád dobytka. 

Carský gubernátor (správce územní jednotky Ruska – pozn. red.) krymské oblasti Grigorij Potěmkin (1739–1791) pýchou jenom září.

Kateřina II. Veliká (1729–1796) vůbec netuší, že skvostné dřevěné chaloupky jsou většinou prachobyčejné makety. K vytvoření kulis domů povolává Potěmkin dokonce 40 zkušených malířů!

Vyčerpaná stáda skotu, která sem nahnali ze vzdálenosti mnoha set kilometrů, se potácejí na pokraji smrti a za davy jásajících vesničanů a měšťanů se převlékli vojáci Potěmkinova pluku.

Když carská flotila lodí zakotví a panovnice si vybere jeden z domků k návštěvě, hospodyně odkudsi obratně vykouzlí pekáč se šťavnatou upečenou husou. Kateřina ale ptáku s lákavou kůrčičkou odolá. 

Grigorij Potěmkin si zavolá 40 malířů, aby mu vytvořili dokonalou iluzi venkova.
Grigorij Potěmkin si zavolá 40 malířů, aby mu vytvořili dokonalou iluzi venkova.

Putující husa 

Naštěstí, sotva totiž zmizí ve dveřích, pekáč i s husou putuje zadem do dvora a o dům dál. Nenápadně ho přesouvají tam, kam panovnice zrovna míří… Kdyby byla pozornější, všimla by si, že husa, kterou jí předloží v dalším stavení, je jedna a ta samá.

Nepozná ale nic. „Vidím, že máte hodně jídla a rozhodně netrpíte hlady,“ říká potěšeně obyvatelům. Opak je ovšem pravdou. I ve městech najdeme výstavné domy jenom na hlavních ulicích. Kdyby zamířila za roh, viděla by, v jaké bídě lidé ve skutečnosti žijí. Frašku, kterou jí Potěmkin nachystá, ale bez problémů zbaští. 

Carevně Alžbětě I. se předvede 12 premiantů. Mezi nimi nechybí ani Potěmkin.
Carevně Alžbětě I. se předvede 12 premiantů. Mezi nimi nechybí ani Potěmkin.

Vyhazov ze školy 

V její blízkosti se Potěmkin ocitá už v roce 1762, kdy se podílí na převratu, během kterého Kateřina připraví o moc svého manžela Petra III. Ačkoli se narodil v nepříliš bohaté rodině běloruského důstojníka, svoji kariéru bere za správný konec.

Studuje na moskevském univerzitním gymnáziu, kde patří mezi nejchytřejší žáky. Za odměnu ho proto s dalšími dvanácti premianty představí v roce 1757 v Petrohradě carevně Alžbětě I. (1709–1761).

Když se ale vrátí z audience zpátky, na školu se vykašle. Vyloučí ho pro „lenost“, pod níž se skrývají jeho excentrické nálady.

„Na rozdíl od většiny lidí u něho deprese a únava neměla dočasný ráz, ale trvala i několik měsíců,“ poznamenává dnešní znalec ruských dějin Milan Švankmajer.

V takové době se podle něho Potěmkin „opíjí, nemyje, celé dny se neobléká a zůstává v tom, v čem spal.“ 

Potěmkinova vesnice znamená kulisy - respektive fasádu, pod níž se ale skrývá rozbořený dům.
Potěmkinova vesnice znamená kulisy – respektive fasádu, pod níž se ale skrývá rozbořený dům.

Odejdu do kláštera! 

Po opuštění školy se vrací do jízdní gardy, jejímž členem je už od svých šestnácti let. Úspěšný puč Grigorije katapultuje do centra carevniny přízně. Získává finanční odměnu a povýšení.

Rok a půl potom stráví jako diplomatický kurýr ve Švédsku, a když se objeví znovu ve vlasti, kariérní postup pokračuje.

V roce 1768 se přihlašuje do bojů s Turky a v armádě má prominentní postavení, polní maršál Petr Rumjancev (1725–1796) ho posílá se zprávami o bojových úspěších přímo k carevně.

Jakmile v roce 1774 Kateřina odvrhne dalšího ze svých milenců Alexandra Vasilčikova (1740–1804), v ložnici ho vystřídá Potěmkin, který kolem ní už dlouhou dobu kroužil.

Hrozí jí, že jestli mu odepře svoji přízeň a nejmenuje ho generálem-adjutantem, odejde do kláštera. Panovnice se lekne, že výhrůžku splní… 

Polní maršál Petr Rumjancev posílá Potěmkina jako posla přímo k ruské carevně.
Polní maršál Petr Rumjancev posílá Potěmkina jako posla přímo k ruské carevně.

Růže uprostřed zimy 

Co carevnu k němu přitahuje? Rozhodně to není vzhled. „Svým nehezkým zjevem se rozhodně vymykal jejímu vkusu,“ zdůrazňuje český historik František Stellner (*1966).

„V hádce s bratrem favorita Orlova (jeden z předchozích carevniných milenců – pozn. red.) přišel o oko, tvář mu hyzdil dlouhý vyboulený nos a jeho obrovité tělo bylo nesouměrně stavěné, pohled na ošklivé ruce navíc znepříjemňovaly okousané nehty,“ líčí dál barvitě.

Nic z toho ale zamilované dámě nevadí, protože v posteli a v inteligenci se mu těžko někdo vyrovná. Obdivuje jeho ruskou duši, výřečnost a smysl pro humor, navíc je vynikající organizátor a vojevůdce.

Grigorij nešetří obdivnými projevy k ní, jednou uprostřed tuhých mrazů nechá poslat své vyvolené čerstvé růže až z daleké Itálie. 

 

Foto: Wikipedia
Související články
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
reklama
zajímavosti
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
reklama
záhady a tajemství
Záhada kubánského podmořského města: Objev století, nebo pouhý optický klam?
V roce 2001 otřásl vědeckým světem šokující objev – u kubánského pobřeží byly nalezeny podivné kamenné struktury připomínající dávno ztracené město. Přestože od objevu uplynulo více než dvacet let, záhada zůstává nevyřešena. Co se skutečně skrývá v hlubinách Karibiku? Lokalita: pobřeží poloostrova Guanahacabibes na západě Kuby Jedna z nejzvláštnějších podmořských záhad začíná v roce 2001. Tehdy […]
Víte, které pohádky jsou ty nejděsivější?
Určitě si ze svého dětství pamatujeme celou řadu pohádek. Některé z nich byly vlídné až úsměvné, jiné nám zase naopak dokázaly přivodit doslova husí kůži…   Smutnou pohádkou je bezesporu „Malá mořská víla“ dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena (1805-1875). Poněkud děsivě působí i opakované macešiny úklady o život nevinné, krásné Sněhurky ve stejnojmenné pohádce bratří […]
Organizace ODESSA: Mýtus, nebo skutečná nacistická podzemní síť?
Po pádu Třetí říše zmizely stovky vysokých nacistických pohlavárů beze stopy. Pomáhala jim v tom tajná organizace ODESSA, nebo jde pouze o konspirační teorii? Pátrání po pravdě jednoho z největších tajemství poválečné historie. Po porážce Německa na sklonku druhé světové války začal na území Německa skutečný chaos. Zemí se proháněla nejen vítězná vojska, ale také […]
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz