Domů     Proč dámy u stolu královny Viktorie mrzly?
Proč dámy u stolu královny Viktorie mrzly?

Panovnice vejde do pokoje, v jehož rohu sálá krb. Ještě nestihne ani otevřít ústa a sloužící už utíkají k oknům, aby je okamžitě otevřeli dokořán. Nepsaným pravidlem, že Viktorie nesnáší horko v místnosti a to i v tuhé zimě, se řídí celé její okolí.

Co na tom, že sloužící nebo dvorní dámy drkotají zuby. Královna vyžaduje zimu.

Vnitřní politika zažívá období relativního klidu. V parlamentu se během 19. století formují dvě nejdůležitější frakce: liberální whigové a konzervativní toryové. Z nich se rodí Liberální a Konzervativní strana.

„Já budu hodná“ reaguje údajně královna Viktorie (1819–1901), když se ve svých 12 letech v roce 1831 dozví, že se po smrti Viléma IV. (1765–1837) stane anglickou královnou.

V roce 1837 skutečně poprvé jako 18letá dívka přichází před státní radu. Jejím hlavním rádcem se stává premiér William Lamb, lord Melbourne (1779–1848), vůdce liberálů.

Lidé si od nové panovnice slibují hodně, hlavně zlepšení životních podmínek dělníků. Jenže královna je pod vlivem liberálů, kteří nechtějí tyto problémy vidět. Chladná k nim proto zůstává i královna. Ke změně dochází až v roce 1841, kdy vítězí konzervativci.

Královnin manžel Albert Sasko-Kobursko-Gothajský (1819–1861) společně s ministerským předsedou Robertem Peelem (1788–1850) začíná uskutečňovat hospodářské reformy.

Po smrti Viléma IV. se Viktorie stává britskou královnou.
Po smrti Viléma IV. se Viktorie stává britskou královnou.

S kuřáky nemá slitování

Účastníci hostiny usedají ke stolu. Dámy po vzoru dvorské etikety oblékly šaty s velkým dekoltem, které odhalují ramena. Jenže v místnosti je zima. Proto konverzace chvílemi utichá. Ženy mrznou a nejraději by měly společenské povinnosti už dávno za sebou.

Královna je navíc známá tím, že všude otevírá okna, aby měla dostatek čerstvého vzduchu. Potrpí si na dodržování společenských pravidel, a to nejenom u stolu. Například zakazuje přístup ke dvoru ženám, které se rozvedly, nebo nežijí se svým manželem.

Navzdory tomu, že anglická společnost už pozvolna rozvod toleruje, Viktorie ho jednoznačně odsuzuje. „Ta prokletá mravnost nakonec všechny přivede do záhuby!“ poznamená jednou ministerský předseda lord Melbourne. Není sám, kdo má stejný názor.

„Striktnost dodržování etikety je někdy pro smích,“ pronese jindy hrabě Paul Vasili (1858–1941). Panovnice také nekompromisně odmítá kuřáky. Ve Windsoru proto nechává umístit tabulky zakazující kouření.

Recepce na Viktoriině dvoře. Její dvorní dámy si často stěžovaly, že je v místnostech příliš chladno.
Recepce na Viktoriině dvoře. Její dvorní dámy si často stěžovaly, že je v místnostech příliš chladno.

Proslaví svatební pochod

„Má ten nejlepší neškolený hlas, jaký jsem kdy slyšel,“ zmíní se o Viktoriině zpěvu německý hudební skladatel Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847). Viktorie i její manžel mají pro Mendelssohna velkou slabost.

„Jsem zděšena, ohromena a rozrušena,“ prohlásí Viktorie, když se v roce 1847 dozví o jeho smrti. „Největší hudební génius od dob Mozartových…obdivovaný, uznávaný… všichni k němu vzhlíželi s úctou a vážností,“ lituje, že zemřel v pouhých 38 letech.

Hudební skladatel Felix Mendelssohn-Bartoldy chválí krásný hlas anglické královny.
Hudební skladatel Felix Mendelssohn-Bartoldy chválí krásný hlas anglické královny.

Když si její nejstarší dcera Viktorie (1840–1901) bere 25. ledna 1858 německého následníka trůnu Fridricha Pruského (1831–1888), na svatbě jim zahraje právě Mendelssohnův svatební pochod.

Přitom poprvé si tenhle hudební kousek vybrali pro svůj slavný den snoubenci Dorothy Carewová a Tom Daniel v Tivertonu (v hrabství Devon na jihozápadě Anglie) už v roce 1847. Tenkrát ale nikoho nenadchl.

Panovnice si oblíbí gin.
Panovnice si oblíbí gin.

Dopřává si gin

Je 10. února 1840. Viktorie se vdává a součástí jejího velkého dne je i porcování svatebního dortu. Obrovská lahůdka váží úctyhodných 136 kilogramů. Albert s Viktorií ji přikazují rozporcovat.

Dílky potom sloužící balí do papíru a vkládají do kovových schránek. Každý účastník slavnostní tabule dostane jeden. Některý z hostů si ale výslužku zřejmě zapomene. Jak jinak si vysvětlit, že se jeden kousek dortu našel až po 166 letech?

Objevil se v roce 2007 v depozitáři anglického královského archivu. Tehdy se totiž vše chystá k oslavám diamantové svatby současné britské panovnice Alžběty II. (*1926).

„Spíše než rozdrobeně vypadal mumifikovaně,“ dodává Jane Robertsová, která až do července 2013 spravovala archiv Windsorského zámku.

Nákladné lahůdky ale byly na Viktoriině stole spíše výjimkou. Její kuchyně je podobně jako její životní styl spíše prostá. Z pití si někdy kolem roku 1860 oblíbí Beefeater London Dry Gin.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
Historie
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
Historie
Rukopis Copiale ukrývá tajný iniciační rituál
Příběh rukopisu Copiale nabídl světu opravdové tajemno. Až moderní počítače dokázaly prolomit záhadnou šifru v knize, původně zasazené do konce 18. století. Nádherný kodex v luxusní vazbě ze zeleného brokátu prošívaného zlatem se 75 tisíci ručně psaných znaků vydal své tajemství až po dlouhých desetiletích. Co ukrývá? Popisuje mimo jiné iniciační obřad nového člena tajné německé […]
Historie
4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
Z dvanácti českých a moravských památek hmotného kulturního dědictví zapsaného na seznam UNESCO jsou čtyři barokní. Pojďte se na ně s Epochou podívat. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou Zřejmě neznámější českou barokní stavbu najdete v samotném srdci Českomoravské vysočiny, na kopci zvaném Zelená hora. „Jde o nejoriginálnější příklad slohu zvaného barokní […]
reklama
zajímavosti
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejnebezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
Umělá inteligence vyhrála výtvarnou soutěž. Skončila éra lidské kreativity?
Když porotci výtvarné soutěže Colorado State Fair rozhodovali o prvním místě, netušili, jaký rozruch vítězný obraz vyvolá. Nenamaloval ho totiž člověk, ale umělá inteligence Midjourney. Renesanční malba se sci-fi prvky – tak vypadá obraz, který v nedávné době obletěl svět. Théâtre D’opéra Spatial neboli Vesmírná opera je jedním z nejkontroverznějších výtvorů v dějinách umění. „Jsem […]
4x podivná smrt: Šála zabiják, vdechnuté víčko i otravný komár
Někteří se proslaví svým životem a dílem, které po sobě zanechají. Jiní se proslaví alespoň svou neobvyklou, a někdy až neuvěřitelnou smrtí. A někdo obojím. Někteří totiž, jakoby jim jedna sláva nestačila, obsadí přední místa v žebříčcích obou kategorií slávy. Pojďte se s Epochou podívat na slavné, kteří zemřeli bizarní smrtí, nebo je zabily věci, […]
reklama
svět zločinu
Marie Ječmenová: Poslední tanec mladé matky
Možná to měl to být jenom vtip chudé mladé ženy. Ale stačilo pár tanečních kroků na poli před bachařem a smrtící výstřel ji poslal k zemi. Začátek šedesátých let minulého století přinesl do Československa první záchvěv uvolnění a brány komunistických věznic opustili první amnestovaní. Přesto dál docházelo k vraždám, které režim kryl, a dokonce i […]
Zodiacova šifra: Jak si vrah hrál s veřejností
Z téhle šifry vás zamrazí. Jejím autorem je totiž masový vrah, známý jako Zodiac. Celých jedenapadesát let trvalo, než byla prolomena. Výsledek? Nula. Žádné jméno, žádný posun ve vyšetřování, žádné indicie. I přesto, že vzkaz, který dostaly noviny 8. listopadu 1969, obsahoval vzorek košile oběti jako důkaz, že byl vrahem právě Zodiac. Tato šifra (nazvaná […]
Inspirace seriálovým Dexterem: Krvavé tajemství pronajaté garáže
Režíruje vydařený fanouškovský film Star Wars: Secrets of the Rebellion, za sebou má studium na Severoalbertském institutu technologií a maluje si reálnou kariéru filmaře. Kromě režie zvládá i scénáristiku, podepsaný je pod komedií Day Players (Denní hráči)…   Roku 2001 se ožení, ale manželství zkrachuje. Mark Andrew Twitchell (*1979) si poté zřídí malé studio v […]
Brutální epileptik v opilosti skalpuje svého spolubydlícího
Opilecká hádka se zvrtne a muži přistane na tváři facka. To se ještě nikdy nestalo. A ani nestane, o to už se postará. O pár okamžiků později stojí v kaluži karmínové krve a na zemi leží zohavená mrtvola – skalpovaná a udupaná. Není nad víkend na venkově. I mnozí z nejzatvrzelejších Pražanů jezdí ve volné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz