Domů     Proč dámy u stolu královny Viktorie mrzly?
Proč dámy u stolu královny Viktorie mrzly?

Panovnice vejde do pokoje, v jehož rohu sálá krb. Ještě nestihne ani otevřít ústa a sloužící už utíkají k oknům, aby je okamžitě otevřeli dokořán. Nepsaným pravidlem, že Viktorie nesnáší horko v místnosti a to i v tuhé zimě, se řídí celé její okolí.

Co na tom, že sloužící nebo dvorní dámy drkotají zuby. Královna vyžaduje zimu.

Vnitřní politika zažívá období relativního klidu. V parlamentu se během 19. století formují dvě nejdůležitější frakce: liberální whigové a konzervativní toryové. Z nich se rodí Liberální a Konzervativní strana.

„Já budu hodná“ reaguje údajně královna Viktorie (1819–1901), když se ve svých 12 letech v roce 1831 dozví, že se po smrti Viléma IV. (1765–1837) stane anglickou královnou.

V roce 1837 skutečně poprvé jako 18letá dívka přichází před státní radu. Jejím hlavním rádcem se stává premiér William Lamb, lord Melbourne (1779–1848), vůdce liberálů.

Lidé si od nové panovnice slibují hodně, hlavně zlepšení životních podmínek dělníků. Jenže královna je pod vlivem liberálů, kteří nechtějí tyto problémy vidět. Chladná k nim proto zůstává i královna. Ke změně dochází až v roce 1841, kdy vítězí konzervativci.

Královnin manžel Albert Sasko-Kobursko-Gothajský (1819–1861) společně s ministerským předsedou Robertem Peelem (1788–1850) začíná uskutečňovat hospodářské reformy.

Po smrti Viléma IV. se Viktorie stává britskou královnou.
Po smrti Viléma IV. se Viktorie stává britskou královnou.

S kuřáky nemá slitování

Účastníci hostiny usedají ke stolu. Dámy po vzoru dvorské etikety oblékly šaty s velkým dekoltem, které odhalují ramena. Jenže v místnosti je zima. Proto konverzace chvílemi utichá. Ženy mrznou a nejraději by měly společenské povinnosti už dávno za sebou.

Královna je navíc známá tím, že všude otevírá okna, aby měla dostatek čerstvého vzduchu. Potrpí si na dodržování společenských pravidel, a to nejenom u stolu. Například zakazuje přístup ke dvoru ženám, které se rozvedly, nebo nežijí se svým manželem.

Navzdory tomu, že anglická společnost už pozvolna rozvod toleruje, Viktorie ho jednoznačně odsuzuje. „Ta prokletá mravnost nakonec všechny přivede do záhuby!“ poznamená jednou ministerský předseda lord Melbourne. Není sám, kdo má stejný názor.

„Striktnost dodržování etikety je někdy pro smích,“ pronese jindy hrabě Paul Vasili (1858–1941). Panovnice také nekompromisně odmítá kuřáky. Ve Windsoru proto nechává umístit tabulky zakazující kouření.

Recepce na Viktoriině dvoře. Její dvorní dámy si často stěžovaly, že je v místnostech příliš chladno.
Recepce na Viktoriině dvoře. Její dvorní dámy si často stěžovaly, že je v místnostech příliš chladno.

Proslaví svatební pochod

„Má ten nejlepší neškolený hlas, jaký jsem kdy slyšel,“ zmíní se o Viktoriině zpěvu německý hudební skladatel Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847). Viktorie i její manžel mají pro Mendelssohna velkou slabost.

„Jsem zděšena, ohromena a rozrušena,“ prohlásí Viktorie, když se v roce 1847 dozví o jeho smrti. „Největší hudební génius od dob Mozartových…obdivovaný, uznávaný… všichni k němu vzhlíželi s úctou a vážností,“ lituje, že zemřel v pouhých 38 letech.

Hudební skladatel Felix Mendelssohn-Bartoldy chválí krásný hlas anglické královny.
Hudební skladatel Felix Mendelssohn-Bartoldy chválí krásný hlas anglické královny.

Když si její nejstarší dcera Viktorie (1840–1901) bere 25. ledna 1858 německého následníka trůnu Fridricha Pruského (1831–1888), na svatbě jim zahraje právě Mendelssohnův svatební pochod.

Přitom poprvé si tenhle hudební kousek vybrali pro svůj slavný den snoubenci Dorothy Carewová a Tom Daniel v Tivertonu (v hrabství Devon na jihozápadě Anglie) už v roce 1847. Tenkrát ale nikoho nenadchl.

Panovnice si oblíbí gin.
Panovnice si oblíbí gin.

Dopřává si gin

Je 10. února 1840. Viktorie se vdává a součástí jejího velkého dne je i porcování svatebního dortu. Obrovská lahůdka váží úctyhodných 136 kilogramů. Albert s Viktorií ji přikazují rozporcovat.

Dílky potom sloužící balí do papíru a vkládají do kovových schránek. Každý účastník slavnostní tabule dostane jeden. Některý z hostů si ale výslužku zřejmě zapomene. Jak jinak si vysvětlit, že se jeden kousek dortu našel až po 166 letech?

Objevil se v roce 2007 v depozitáři anglického královského archivu. Tehdy se totiž vše chystá k oslavám diamantové svatby současné britské panovnice Alžběty II. (*1926).

„Spíše než rozdrobeně vypadal mumifikovaně,“ dodává Jane Robertsová, která až do července 2013 spravovala archiv Windsorského zámku.

Nákladné lahůdky ale byly na Viktoriině stole spíše výjimkou. Její kuchyně je podobně jako její životní styl spíše prostá. Z pití si někdy kolem roku 1860 oblíbí Beefeater London Dry Gin.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního