Skip to content

Pod ruskou pevností se možná skrývá jeden z nejstarších objevených kostelů

Neobvyklou podzemní stavbu objevili před nedávnem archeologové v Rusku. Objekt, který nyní podrobně zkoumají, by mohl být jedním z nejstarších křesťanských kostelů vůbec.

Kostel se čtvercovým půdorysem a zpola zničeným dómem, který se nachází v hloubce asi jedenáct metrů, našli vědci pod starobylou pevností Naryn-Kala. Jeho podrobnější průzkum a popis však zpomaluje fakt, že pevnost je kulturním dědictvím zapsaným v seznamu UNESCO.

Kostel, nebo zásobárna vody?

Podle některých skeptiků se nemuselo vůbec jednat o církevní stavbu, ale o pouhé skladiště či zásobárnu vody. Pro vyvrácení těchto hlasů se vědci rozhodli provést metodu známou jako kosmické záření, která umožňuje detailně zmapovat strukturu podzemních místností.

Tato metoda spočívá v odhalování mionů, mikroskopických částic, které pocházejí z vesmíru a bez ustání dopadají na planetu Zemi. Miony sice procházejí hmotou, ale mění se tím jejich rychlost. Jejich zkoumáním je tak možné odhalit výdutě a zmapovat celý podzemní prostor.

Otázky zodpoví 3D obraz

„Vykládat si tyto prostory jako vodní nádrže mi přijde divné. V pevnosti jsme už nádrže na vodu objevili, a měly úplně jiný tvar,” vysvětlila archeoložka Natalia Polukhina. Objekt podle dosavadních odhadů také nebyl při svém vzniku umístěn pod zemí, ale stál na vyvýšeném místě.

„Máme tak pořád více otázek než odpovědí,” dodala Polukhina.

Vědci nyní pracují na vytvoření 3D obrazu budovy, který by měl definitivně osvítit její původní význam. Pokud by se skutečně jednalo o kostel, měla by struktura nedozírnou historickou hodnotu.

Foto: tourism. restexpert.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články