Skip to content

Proč car nařizoval nosit Rusům obleky podle evropské módy?

V rámci modernizace celého Ruska připraví roku 1708 car Petr I. Veliký i reformu písma a pravopisu. Případné snahy psát latinkou sice vládce odmítá, ale zavede graždanku, azbuku hodně připomínající latinku.

Navíc zruší tradiční písmena, takzvané jusy. Proti tomu se ovšem vzbouří pravoslavná církev, ale není jí to stejně nic platné.

Za vlády Petra I. Velikého (1672–1725) se objevuje nová literatura, určená hlavně pro aristokraty. Oblíbeným autorem se stává například básník a spisovatel Simenon Polockij (1629–1680), který píše verše například v podobě srdce nebo číše.

Rozkvět zažívá beletrie hlavně s mravoučným, satirickým nebo zábavným nádechem. Hodně sem pronikají vlivy cizí literatury.

Sbírá umění, reformuje pravopis azbuky… Car Petr I. Veliký se snaží Rusko všestranně povznést.

Milovník italské renesance Car si spokojeně prohlíží svůj další úlovek, obraz od slavného italského renesančního mistra Leonarda da Vinciho (1452–1519). Pak přikazuje, kam skvost pověsit a kontroluje jeho umístění.

Mezi Petrovy záliby patří sbírání klenotů evropského výtvarného umění. Zvláštní slabostí trpí hlavně na díla pocházející z doby italské renesance. Cara oslovuje i architektura. Když nechává roku 1714 stavět Petrodvorec, svoji rezidenci u Petrohradu, jeho stavitelé se prokazatelně inspirují zámkem ve francouzském Versailles, který nechal postavit francouzský král Ludvík XIV. (1638–1715). Kromě toho roku 1719 otevírá car veřejnosti Kunstkameru, první přírodovědné a historické muzeum.

Petrův jezdecký pomník v Petrohradě, městě, které nechal postavit na řece Něvě po vysušení bažin.

Dlouhé kabáty nenoste Pořídit pro cara oblek není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Měří totiž přes dva metry a je podle dobových svědectví neobyčejně fyzicky zdatný a vyvinutý. Jeho snahy o reformy překvapivě zasahují i do módy.

Bojuje proti některým zažitým tradicím, například oblékání dlouhých oděvů, kterými se vyznačují ruské kroje. Chce totiž Rusko více otevřít světu. Dokonce v roce 1698 zajde tak daleko, že nošení dlouhých kabátů úplně zakazuje.

„Noste šaty podle evropské módy, oblékejte se jako Francouzi,“ nařizuje svým bojarům a také je nutí, aby si pravidelně holili vousy. Jakmile někoho přistihne neoholeného, platí pokutu. Když někdo proti těmto novotám protestuje, nechá ho klidně zbičovat, nebo dokonce popravit.

Švédskému králi Karlovi XII. vrátí porážku.

Na příkaz staví nové město Obyvatelé říše jsou evidovaní, car totiž potřebuje přehled o majetku statkářů, kteří jsou povinni za své lidi platit. Zavádějí se také nové daně, například daň z duše pro nevolníka.

Šlechtu ale zdanění samozřejmě mine, což vzbuzuje u nevolníků velkou nelibost. Poddaní ovšem musí bezvýhradně poslouchat. Roku 1703 car přikáže, že v bažinách u ústí řeky Něvy do Baltského moře, které ještě donedávna patřily Švédům, bude stát přístavní město.

Řemeslníci a dělníci z celé země sem musí na jeho pokyn přijít. „Vysušíte močály a zatlučete do země kůly. Na nich začnete stavět,“ rozkazuje. Běda, když se některý z 80 tisíc poddaných dělníků, které sem nahnal na práci, ozve proti těžké dřině.

Pracovat musí až do úplného vyčerpání.

Velkým soupeřem se pro ruského vládce stává Prusko v čele s jeho králem Fridrichem I. Pruským.

Velmoc v Baltském moři Když roku 1695 obklíčí ruská armáda pevnost Azov u Černého moře, Turkům se podaří jejich vojsko porazit. Car Petr pochopí, že má-li uspět, musí vybudovat lodní flotilu. Už na jaře dalšího roku si proto na svůj účet připíše vítězství nad Turky v Azově.

Navíc chápe i to, že musí udržovat vytvořit a udržovat kontakt s evropskými zeměmi. Proto roku 1697 odjíždí z Ruska do západní Evropy. Navštíví například Nizozemí, kde přihlíží budování plachetnic. Sám je také mimořádně silný a manuálně zručný.

Naučí se lodě stavět, kromě toho umí také spravovat boty, opravit hodiny nebo vyřezávat ze dřeva. V Rakousku se zase zajímá o vojenství. Snaží se získat přístup k Baltskému moři, aby podpořil obchod s Evropou.

Jenže tady v roce 1700 naráží na švédského krále Karla XII. (1682–1718), který ho porazí v bitvě u Narvy (dnešní Estonsko). Moc dlouho se ale Švédové z vítězství neradují. Ruský panovník zreorganizuje svoji armádu a porážku jim rychle vrátí.

Rusko se stává velmocí v oblasti Baltského moře. Rychle mu zde ale roste nový soupeř, Prusko v čele s králem Fridrichem I. (1657–1713).

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zámek Horšovský Týn: Krása, která povstala z popela
epochanacestach.cz

Zámek Horšovský Týn: Krása,...

V historii nalezneme mnoho...
Planeta Merkur má ohon. Vypadá jako kometa
21stoleti.cz

Planeta Merkur má ohon....

Víte, jaká je největší kometa ve...
Čeká druhé dítě se svým milencem?
nasehvezdy.cz

Čeká druhé dítě se svým...

Na hlavní hvězdě Slunečné...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Ztracená knihovna ruský carů skrývá předpovědi starověké věštkyně
enigmaplus.cz

Ztracená knihovna ruský carů...

Tisíce moudrých knih a vzácných rukopisů...
Opomíjená parazitární nemoc zasahuje až do Evropy
epochalnisvet.cz

Opomíjená parazitární nemoc...

Vzácné případy onemocnění způsobených tasemnicemi,...
Za zázračným sgrafitem do Slavonic
epochanacestach.cz

Za zázračným sgrafitem do...

Město Slavonice vás...
Éterická Björk: Hudební ikona z Islandu má blízko k magii
enigmaplus.cz

Éterická Björk: Hudební ikona...

Svět showbyznysu zná spoustu jmen celebrit, které...
Atlantidy Jaderského moře
enigmaplus.cz

Atlantidy Jaderského moře

Za všechno může řecký filozof Platón, v jehož...
Inspirace leteckými hangáry
rezidenceonline.cz

Inspirace leteckými hangáry

Zní to možná neuvěřitelně, ale právě...
Na Korsice byly nalezeny starověké hroby
21stoleti.cz

Na Korsice byly nalezeny...

Na severním pobřeží francouzského ostrova Korsika...
Prague Cello Quartet připravil na závěr května koncert
iluxus.cz

Prague Cello Quartet připravil...

V době online kultury se i Prague Cello...