Domů     Proč běžec Emil Zátopek nemohl najít práci?
Proč běžec Emil Zátopek nemohl najít práci?

„Když nemůžeš, tak přidej!“ Nekompromisní životní heslo a tvrdou přípravu zúročí v roce 1952 na olympiádě v Helsinkách. Sklízí zlaté medaile hned ve třech běžeckých disciplínách: na pět a deset kilometrů a v maratonu.

Přitom legendární běh na 42,2 kilometru, který absolvoval starověký řecký atlet Feidippides po bitvě u Marathonu roku 490 př. n. l., si český atlet střihne v premiéře až na olympiádě. Vymyslí si přitom úplně jednoduchou strategii.

„Budu se prostě držet Jima Peterse (britský držitel světového rekordu – pozn. red.),“ říká si a prvních 15 kilometrů závodu to přesně dodržuje. Na Petersovi je vidět, že tenhle závod zřejmě bude nad jeho síly.

Nechce si to ale přiznat, a když se k němu Zátopek přitočí a zeptá se: „Co si o závodě myslíte?“, za nic na světě by nepřiznal, že mu docházejí síly. „Tempo je docela pomalé,“ odpoví a doufá, že tím soupeře znejistí.

Zátopek si to vyloží po svém a vyrazí ještě ostřeji. Peters brzy odpadne a pro „českou lokomotivu“, jak mu svět začíná říkat, to znamená zlato.

Atletika u něj vždycky hrála prim. FOTO: Swedish Olympic Committee/Creative Commons/Public domain
Atletika u něj vždycky hrála prim. FOTO: Swedish Olympic Committee/Creative Commons/Public domain

Politický obrat

Na fenomenální úspěch se Zátopkovi ale o čtyři roky později v australském Melbourne navázat nepodaří. Za vším stojí poraněné tříslo.

Dlouhých šest týdnů stráví v nemocnici.  Ačkoli ho nepříjemná komplikace neporazí a pouhý den po propuštění ze špitálu už zase nazouvá běžecké tretry, na výkonnosti je to znát. Vrcholnou formu už má za sebou.

Maratonský závod dobíhá šestý a o dva roky později už se sportovní kariérou skončí úplně. Naplno o sobě dává znovu vědět o deset let později. Teď v úplně jiné roli, než jsou všichni zvyklí:

Během Pražského jara 1968 podporuje reformní křídlo komunistů a proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy neváhá s ostatními protestovat v ulicích.

V roce 1948 přitom vstoupil do komunistické strany a ještě 10. června 1950 v Rudém právu schvaloval rozsudek v procesu s Miladou Horákovou (1901‒1950) slovy, že jde o „příkaz, který vyplývá z poctivé práce všech našich dělníků pro nás vojáky, aby pokojný život byl zachován“.

Technika jeho běhu byla nezvyklá, ale vítězil. FOTO: Daan Noske / Anefo/Creative Commons/CC0
Technika jeho běhu byla nezvyklá, ale vítězil. FOTO: Daan Noske / Anefo/Creative Commons/CC0

Zklamání v soudní síni

Naději na svobodný život v srpnu 1968 rozjezdí sovětské tanky a komunističtí normalizátoři poměrů vystrkují růžky. Jejich poslanec Vilém Nový (1904‒1987) prohlašuje, že upálení Jana Palacha (1948‒1969) byl podvod.

Pětka významných osobností tehdejší doby, mezi které kromě Zátopka patří spisovatel Pavel Kohout (*1928), novinář Vladimír Škutina (1931‒1995), šachový velmistr Luděk Pachman (1924‒2003) a studentský lídr Lubomír Holeček  (1946‒1976), podává na poslance trestní oznámení.

„Byl to Emil, kdo nám navrhl, abychom do toho soudu šli,“ líčí později Pavel Kohout. Ze začátku jsou všichni plní nadšení, jenže postupně optimismus opadá. Všechno skončí tím, že Zátopek obvinění stáhne. Dokonce se Novému omlouvá přímo v soudní síni.

Spisovatel Kohout se netají zklamáním. „Skončila jakákoliv solidarita. Lidé začali ze strachu odpadat a měnit názory,“ konstatuje smutně. Někdejší komunistický spisovatelský prominent nemůže sportovci jeho selhání odpustit…

V průběhu pražského jara 1968 podporuje reformy. FOTO: Panini/Creative Commons/Public domain
V průběhu pražského jara 1968 podporuje reformy. FOTO: Panini/Creative Commons/Public domain

Chtějí ho slyšet

U Zátopka hrála atletika vždy prim. Jako úspěšný běžec byl nucen uzavírat s komunistickým režimem kompromisy. Přitom podle slov jeho ženy Dany se o politiku moc nezajímal. Veřejnost ale chce znát názory nepřehlédnutelné sportovní celebrity.

„Zvykl si na to, že se ho lidé ptají na názory a že on jim říká, jak to je. Byl totiž jedním z mála, který procestoval svět, avšak dlouho nemohl říct pravdu, kterou venku viděl,“ vysvětluje Pavel Kosatík.

Zcestovalý sportovec pocítí tlak režimu, který od roku 1969 pořádně utahuje šrouby. V zájmu nové vládnoucí garnitury není, aby osobnosti Zátopkova formátu proti sovětské invazi protestovaly.

Mnohem víc se jim hodí, když veřejně ustoupí ze svých postojů a začínají spolupracovat. Pro veřejnost se tak mají stát zářným příkladem.

K pětce osobností, která se chce kvůli Palachovi soudit, patří i spisovatel Pavel Kohout. FOTO: Anefo/Creative Commons/CC0
K pětce osobností, která se chce kvůli Palachovi soudit, patří i spisovatel Pavel Kohout. FOTO: Anefo/Creative Commons/CC0

Režim ho šoupl do maringotky

Dana Zátopková uvádí, že manžel pochopil, že „žaloba (proti poslanci Novému – pozn. red.) nemá šanci na úspěch“, a podobně to cítil i v jiných otázkách. Měl za to, že tady nemá smysl bojovat.

Není to jako běžecký závod, kde může zmobilizovat všechny svoje síly a vyhrát i nad zdánlivě neporazitelnými soupeři… Zátopkovi nepomůže kajícná omluva poslanci Novému. Vyhodí ho z armády a sportovní celebritě se nedaří najít práci.

Nakonec se nad ním ustrne podnik Stavební geologie. Žijící legendě milostivě dovolí hloubit studny po celém Československu a bydlet přitom v maringotce. Pracuje tak šest let. Přesto se snaží režimu stále podkuřovat.

Sotva oschnou první podpisy na Chartě 77, už v Československé televizi označí její aktéry za protistátní živly.

Ostře se angažuje i v roce 1984. Obviňuje americké imperialisty, že zničili olympiádu (ta se tehdy konala v Los Angeles a státy východního bloku ji bojkotovaly).

„Velmi vnímám to, co dokázal Emil Zátopek na stadionu v československém dresu, ale nutno říct, že mi docela vadí, jakým způsobem je dneska prezentován jako nějaká morální ikona,“ shrnuje současný historik Petr Blažek.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Collage: Hic et nunc/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi