Skip to content
reklama

Neberte depresi na lehkou váhu!

Deprese není projevem špatné nálady ani přechodným stavem mysli. Je vážným patologickým onemocněním. V dnešní době je tato psychická porucha značně rozšířená, dokonce by se mohla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2030 stát druhým nejfrekventovanějším onemocněním.

Problémy se spánkem bývají jednou z hlavních příčin deprese. Foto: Pixabay

Deprese, také nazývaná jako nemoc duše, je diagnostikovaný chronický stav, který se klasifikuje jako porucha nálady a který sebou může přinést dlouhotrvající příznaky. Je duševním onemocněním, způsobeným nerovnováhou mozkových neurotransmiterů, především pak nedostatkem hormonů serotoninu či dopaminu.

Deprese v číslech

Klinická deprese se až epidemicky rozrostla a z periferního jevu na okraji společnosti se stala fenoménem moderní doby. Světová zdravotnická organizace (WHO) zaznamenala od roku 2005 navýšení nemoci o 18 %.

V roce 2015 zveřejnila statistiky, v nichž bylo uvedeno, že počet lidí trpících depresí je odhadován přes 340 milionů obyvatel všech věkových kategorií, což jsou asi 4 % světové populace. 50 % z tohoto počtu svou nemoc neléčí, a přitom zkušenost s depresí má každý 25.

obyvatel naší planety. Z výsledků také vyplývá, že ženy mají větší sklony k depresi než muži. Tato afektivní porucha je globálním onemocněním, které často končí sebevraždou, jež je druhou hlavní příčinou úmrtí mezi lidmi ve věku 15-29 let.

Za vyšší riziko vzniku může například chudoba, nezaměstnanost, tlak na výkon jednotlivce či ztráta blízké osoby. V České republice se s depresí potýká každý 20. obyvatel.

blank
Jde to až do extrémů. Buď člověk nemůže usnout vůbec, nebo má naopak nechuť se probudit, nevstane z postele. Foto: Pixabay

Sociální stigma

V minulosti nebyla melancholie, jak byla porucha tímto pojmem dříve označovaná, přijímána dobře, vnímala se jako něco naprosto nepochopitelného. Lidé sužovaní depresí se za svou nemoc styděli a vnitřně se trápili.

Pro jedince je i v dnešní době stále těžké si přiznat, že pro léčení deprese musí vyhledat odbornou pomoc v podobě psychologa či psychiatra. Vnímá depresi jako něco stigmatizujícího, co ho vyčleňuje ze sociálního zakotvení a za co by se měl stydět.

Stigma je spojené s předsudky a s mýty, které jsou stále propojeny s duševním onemocněním. Jednak hraje vliv vnější stigma, kdy je strach z diskriminace, jednak vnitřní stigma, kdy se lidé stydí sami za sebe a nepřiznávají si duševní váhu nemoci, začínají se izolovat a přestávají se svěřovat s tím, co je trápí.

I přes stále větší otevřenost společnosti, je na pacienty trpícími depresivními stavy neustále pohlíženo s nepochopením. Zdá se to logické, zdravý člověk málokdy může vědět, co se odehrává v mysli nemocného člověka.

blank
Úzkosti jsou s depresí pevně spjaty, trpí jimi až 80 % lidí s touto nemocí. Foto: Pixabay

Příznaky deprese

Deprese je patologické onemocnění, které se projevuje těmito příznaky: smutná nálada, skleslost, ztráta zájmu, spánková porucha, zvýšená únava, pesimistické nálady, apatie, pocity viny, snížené sebehodnocení a sebevědomí, sebeobviňování, nevýkonnost, nerozhodnost, nejistota, poruchy soustředění, pocity bezvýchodnosti, beznaděje, myšlenky na smrt (ty mohou vést až k sebepoškozování či sebevražednému jednání), nedostatek motivace, ztráta radosti a potěšení, omezení a přerušení koníčků, ztráta, nebo naopak zvýšení chuti k jídlu.

Běžná je absence energie, kdy i ta nejjednodušší aktivita dělá potíže a je nutno si ji rozdělit do více etap. Zvyšuje se míra nepozornosti a narušena bývá i paměť. Člověk ztrácí chuť k jídlu a přestává ho zajímat sex.

blank
Kromě psychických symptomů se mohou dostavit i symptomy fyzické jako např. problémy s dýcháním, kdy je pociťován tlak na hrudi, a bolesti hlavy. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Katastrofy UFO  v Sovietskom zväze
enigmaplus.cz

Katastrofy UFO v Sovietskom...

„Čitateľov akiste napadne, že problém UFO by mohol...
Vinnetou je zpět a v Boskovicích vyráží za pokladem na Stříbrné jezero
epochanacestach.cz

Vinnetou je zpět a v Boskovicích...

Nejslavnější příběh o legendárním románovém...
Zakázaná marihuana: Tají nám výrobci léků její zázračné účinky?
enigmaplus.cz

Zakázaná marihuana: Tají nám...

Pro některé představuje konopí návykovou drogu a...
Nebožtík tatínek se možná občas pobaví
skutecnepribehy.cz

Nebožtík tatínek se možná...

Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na...
Lískové oříšky v těstíčku
tisicereceptu.cz

Lískové oříšky v těstíčku

Zdravé zobání večer k televizi Suroviny 200 g...
Podvedla Berenika manžela s milencem?
nasehvezdy.cz

Podvedla Berenika manžela s...

Krásná BERENIKA...
Společnost Rolls-Royce Motor Cars Prague povede Pavel Kalouš
iluxus.cz

Společnost Rolls-Royce Motor...

Pavel Kalouš byl oficiálně jmenován novým...
Dechberoucí udržitelná rezidence ve svahu
rezidenceonline.cz

Dechberoucí udržitelná...

To, co bylo původně plánováno jako...
Pojídači hříchů: Svačinka přímo na nebožtíkovi!
epochalnisvet.cz

Pojídači hříchů: Svačinka...

Do světnice vejde cizinec. Muž, který k rodině,...
Žlutá byt rozsvítí
panidomu.cz

Žlutá byt rozsvítí

A také vám spraví náladu. Vnese totiž do...
Vášnivý románek s kolegou?
nasehvezdy.cz

Vášnivý románek s kolegou?

Sama by do StarDance nikdy...
Jeden rostlinný gen tam, druhý sem…
21stoleti.cz

Jeden rostlinný gen tam,...

Za posledních 50 let se lidská populace více než...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha