Domů     Proč básně lžou? 7 slov, která v minulosti znamenala něco jiného
Proč básně lžou? 7 slov, která v minulosti znamenala něco jiného
23.6.2021

Domluvili bychom se s Čechem, který žil před několika staletí? Nějak nejspíš ano, ale možná by občas došlo k nedorozumění. Nebo k nechtěným úsměvným situacím.

Která běžná slova v minulosti tak trochu změnila svůj význam?

LETADLO

Původní význam: všechno, co létá

Když se řekne letadlo, vidíme obří stroj s motory. Naši předkové používající ke komunikaci staročeštinu si ale pod stejným slovem představili ptáka!

Zhruba od 19. století už ale nejde jen o ptactvo. „Letadlo“ nebo také „létadlo“ je všechno, co létá. Tedy třeba i balon nebo vzducholoď.

Když začnou létat „skutečná letadla“, žádné nové slovo tedy nepotřebují, prostě si ho ukradnou. A především zaberou jen pro sebe.

PITOMÝ

Původní význam: zvíře krmené pící

Pitomí jsou dnes hlavně lidé, dříve ale byla i zvířata. Přesněji ta, která žila s člověkem a nechala se od něj krmit „pící“ (plodinou určenou ke krmným účelům).

Sloveso „pitati“ znamená ve staročeštině „krmit“ a krmená neboli pitomá zvířata jsou vlastně zároveň i ochočená a krotká. Postupně se tedy význam přenese i na mírné a krotké lidi.

Ochočená zvířata však mají problém – nejsou schopná se o sebe postarat sama. Co příroda tyto tvory naučila, vlastně zapomněli, a působí teď jako hlupáci!

Svou pitomost, alespoň tedy v jazykovém slova smyslu, už ale před několika staletími raději přenechali lidem.

„Letadlu“ ke svému jménu stačilo, aby létalo. Křídla ani motory nebyly zapotřebí. Foto: Cleverpix / Pixabay.
„Letadlu“ ke svému jménu stačilo, aby létalo. Křídla ani motory nebyly zapotřebí. Foto: Cleverpix / Pixabay.

PRÁCE

Původní význam: utrpení

Práce je účelná a užitečná činnost, do které musíme vložit i nějaké úsilí. A někdy to úsilí docela bolí. V tu chvíli si však vzpomeňte na to, že dříve byla práce pro lidi mnohem bolestivější – staročeské slovo „práce“ totiž znamenalo doslova svízel či utrpení!

Říkalo se třeba, že se někdo upracuje k smrti, a význam se poté přenesl na námahu. A později i na konkrétní dílo, které onou námahou nebo činností vznikne.

Práce se z utrpení nevyvinula jen u nás. Podobě dřív při práci trpěli Rusové, Němci či Francouzi.

PADOUCH

Původní význam: odpadlý ze šibenice

Prostě bídák či ničema! Člověk, který provedl něco opravdu nepěkného, za což si zaslouží trest. Dříve byl takový člověk bez milosti odsouzen k šibenici.

Ale pozor, padouch se mu říkalo až v případě, že k popravě z nějakého důvodu nakonec nedošlo. Prostě od šibenice „odpadl“.

Podle jiné teorie se padouch neříkalo onomu odsouzenému, ale jeho dětem, na které se společnost poté dívala s opovržením. Někteří etymologové to však vidí zase jinak a padouch podle nich prostě jen mravně upadl. Ze šibenice to být nemuselo.

BÁSEŇ

Původní význam: lež

Poezii většinou vnímáme jako výraz vyšší kultury. Rozhodně tedy jako něco pozitivního. Když ale někomu řekneme „nebásni“, máme spíš na mysli, že si vymýšlí. A právě tady jsme u kořenů původního významu.

Všeliká řeč obsahu nepravdivého, vysvětluje slovo báseň Gebauerův Slovník staročeský z roku 1903. Tedy vybájený příběh, doslova lež!

Původ odkazuje ke slovesu „bajati“, které znamenalo „říkat něco nepravdivého“. A jako nepravdivé považujeme také bajky, protože v nich zvířata vystupují nereálně jako lidé. Staročeské bajky byly veršované, možná proto se význam přesunul k tomu dnešnímu.

Výraz „práce“ znamenal dříve „utrpení“. Později se tato slova oddělila, i když někdy je význam pořád stejný. Foto: Graela / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Výraz „práce“ znamenal dříve „utrpení“. Později se tato slova oddělila, i když někdy je význam pořád stejný. Foto: Graela / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

PIVO

Původní význam: jakýkoliv nápoj

Pivo se prostě pije. Stejně jako palivo se pálí, s hnojivem se hnojí, krmením krmí… Dříve tak „pivo“ znamenalo v podstatě jakýkoliv nápoj. Ovšem když se šlo „na pivo“, lidé tím měli na mysli většinou nápoj kvašený, a postupně se tedy název zúžil.

V podstatě jde o zcela běžný lingvistický proces, který se často děje i opačně. Tedy že se význam rozšíří. To je třeba případ slova Afrika, kterým se především v dobách římské říše, označovala jen Libye, protože se nejčastěji jezdilo právě sem. Dnes máme pochopitelně na mysli celý kontinent.

MAGOR

Původní význam: ten, kdo simuluje chorobu

Když je někdo magor, moc valné mínění o něm nemáme. Prostě pomatenec, šílenec, blázen, možná ještě víc v negativním slova smyslu.

Slovo pochází z řečtiny, ale náš současný význam je zcela český. Vnikl totiž tak trochu omylem či chybou – patrně za války, kdy se lidé snažili vyhnout vojenské službě, a proto si vymýšleli různé psychické choroby. Neboli přeludy či fantasmagorie.

Přestože „fantasmagorie“ vzniklo ve francouzštině ze slov „fanstasma“ a „agorie“ , Češi to rozdělili nesprávně na „fanstas“ a „magorie“. Kdo trpí magorií, je magor.

Jiná teorie odkazuje na hebrejské slovo „mágor“ (strach), ale to může být jen náhodná podobnost.

Všechny nápoje kdysi byly „pivo“. Nikoliv však ve sklenicích, ale ve staré češtině. Foto: k.ivoutin / Creative Commons / CC BY 2.0.
Všechny nápoje kdysi byly „pivo“. Nikoliv však ve sklenicích, ale ve staré češtině. Foto: k.ivoutin / Creative Commons / CC BY 2.0.
Foto: 1: Pixabay Úvodní foto: Mario A. P. / Creative Commons / CC BY-SA 2.0. 2, 3: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o […]
Zajímavosti
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to […]
Zajímavosti
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Zajímavosti
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
reklama
svět zločinu
Bonnie a Clyde: Láska, která psala dějiny zločinu
Jejich jména se stala synonymem pro romantizovaný zločin. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow – milenci, kteří během Velké hospodářské krize terorizovali Ameriku. Jak začal jejich příběh a proč dodnes fascinují svět? Kdo by neznal Bonnie a Clydea, legendární zločinecký pár z období velké hospodářské krize? Jejich dramatický příběh fascinuje veřejnost dodnes a mnoho lidí slavné […]
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
reklama
zajímavosti
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
Voda v číslech: Šokující fakta o nejcennější tekutině planety
Voda je základem života, přesto s ní plýtváme a znečišťujeme ji. Kolik vody skutečně máme k dispozici? Kolik jí denně spotřebujeme a jaké dopady má její nedostatek na svět? Odhalte fascinující čísla, která změní váš pohled na tuto zdánlivě obyčejnou tekutinu. 22. březen je od roku 1993 Světovým dnem vody. Rozhodlo o tom Valné shromáždění Organizace spojených národů. […]
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz