Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus.
Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné sahat po přípravcích z lékárny. Na pomoc můžeme přizvat i přírodní antibiotika, kterých je dokonce celá řada…
Česnek, král přírodní lékárny
Velice účinným přírodním antibiotikem je bezesporu česnek. Známe jeho silnou chuť i typické, nezaměnitelné aroma. Kultury po celém světě již dlouhou dobu uznávají česnek pro jeho preventivní a léčebné účinky.
Je považován za jednu z nejléčivějších rostlin přírodního léčitelství vůbec, ničí bakterie, dezinfikuje a dokáže zbavovat i parazitů. Dále pak ředí krev a snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž napomáhá v boji s civilizačními chorobami srdce a cév.
Výhody černého česneku
V poslední době pak na oblibě stále více získává i takzvaný černý česnek, který vzniká procesem podobným fermentaci. Česnek je tak částečně zbaven jeho výrazné chuti a zejména pak skutečně velmi pronikavé vůně, jež některým lidem vadí.
Zázvor nejen zahřeje…
Také zázvor, který se již trvale zabydlel v naší kuchyni, je uznáván jako účinné přírodní antibiotikum. Tahle nenáročná exotická rostlina, kterou lze poměrně snadno vypěstovat i doma, se může pochlubit protizánětlivými i antirevmatickými schopnostmi.
Zázvor chrání před lámavostí kostí, upravuje vysoký krevní tlak a prospěšný je též pro správnou činnost srdce. Má rovněž i stimulační účinky na žaludeční šťávy, tvorbu slin a žluče. V zimním období nás pak dokáže spolehlivě zahřát.
Tekuté zlato
„Tekuté zlato“ neboli med, nejpřírodnější a také zřejmě i nejstarší sladidlo, které lidstvo využívá již tisíce let, je též silné přírodní antibiotikum.
Písemné zmínky o medu najdeme již v nejstarších dochovaných záznamech a už ve většině antických kultur byl med používán nejen ve výživě, ale také i jako lék.
Obsahuje totiž nejen jednoduché cukry, které naše tělo snadno využije, ale i řadu vitaminů a minerálů, například vitaminy A, B, C, D, E a K, z minerálních látek a stopových prvků kupříkladu hořčík, vápník, sodík, draslík, fosfor či síru.
Med tedy svým složením účinně posiluje imunitu lidského těla a ve spojení s heřmánkovým čajem pak též i naši nervovou soustavu.