Domů     Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
20.5.2024

Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman.

Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu?

Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném bytovém domě The Dakota, kde žije s manželkou Yoko Ono a synem Seanem, se od rána pohybuje slavná fotografka Annie Leibovitz.

Má za úkol vyfotit slavného ex-člena skupiny The Beatles na obálku časopisu Rolling Stone. I když si to nikdo nepřeje, Lennon trvá na tom, že na fotce musí být i jeho manželka.

Jen co opustí byt fotografka, přichází neméně slavný moderátor David Sholin, který nahrává s Lennonem interview do rádia.

Vrah a jeho oběť na společné fotce

Když jsou krátce před sedmnáctou hodinou hotovi, nabídne jim Sholin, že manžele hodí ho nahrávacího studia, kam mají namířeno.

Před budovou postává asi pětadvacetiletý mladík silnější postavy v tlusté bundě a zelené šále, navzdory tomu, že počasí je spíše jarní. Požádá slavného zpěváka o autogram na novou desku Double Fantasy, a Lennon mu jej ochotně dá, ačkoli má naspěch.

Právě v ten okamžik stiskne spoušť svého fotoaparátu přítomný skalní fanoušek The Beatles Paul Goresh a dá vzniknout fotce, které se zapíše do dějin. Zachytí na ní vraha a jeho budoucí oběť.

Čtyři výstřely ve tmě

Když se Lennon s manželkou vracejí ve 22:50 z nahrávacího studia, mladý muž se zelenou šálou jménem Mark David Chapman stále stojí před budovou, v níž zpěvák bydlí. Skrývá se ve stínu klenutého podloubí domu The Dakota.

Počká, až dvojice vystoupí z limuzíny. První jde Yoko, za ní John. Chapman zadrmolí: „Pane Lennone…,“ a čtyřikrát na něj vypálí z revolveru ráže 9 mm.

Jedna kulka Lennona mine a zasáhne okno budovy, další dvě mu však proniknou do plic a třetí bohužel protne aortu.

Tady se to stalo... Dakota, New York. Foto: Andrevruas / CC BY-SA 3.0
Tady se to stalo… Dakota, New York. Foto: Andrevruas / CC BY-SA 3.0

„Zastřelil jsem Johna Lennona“

Lennon udělá jen pět kroků, pak se se slovy: „Postřelili mě …někdo na mě vystřelil“ zhroutí k zemi a ztratí vědomí. Vrátný José Pedromo vytrhne Chapmanovi zbraň z ruky a odkopne ji.

Poté, co si Chapman sundá kabát, aby ukázal, že už nemá žádnou další zbraň, si klidně sedne na obrubník s knihou J. D. Sallingera Kdo chytá v žitě, s jejímž hrdinou Holdenem Caulfiledem se ztotožňuje, a vyčkává na příjezd policie. Na otázku vrátného:

„Víš, co jsi udělal?“ Chapman odpoví: „Jo, zastřelil jsem Johna Lennona.“ Při zatýkání neklade žádný odpor.

Marný boj o záchranu života

Několik minut po střelbě přijíždí na místo další policejní hlídka, která odváží Lennona do nemocnice St. Luke’s-Roosevelt Hospital Center. Když během převozu na chvíli nabyde vědomí, policista James Moran se ho otáže:

„Vy jste John Lennon?“ On tichým sípavým hlasem odpoví: „Ano.“ Po příjezdu do nemocnice je ještě 15 až 20 minut bezúspěšně oživován, pak lékař Stephan Lynn konstatuje, že je zpěvák mrtvý.

Po krvácení ze zasažené krční tepny přišel Lennon o 80 % celkového objemu krve, což je neslučitelné se životem.

Jedenáct zamítnutých žádostí

Ve 23:15 je tato zpráva sdělena Yoko Ono, krátce před půlnocí o smrti Johna Lennona informuje doktor Lynn na tiskové konferenci před budovou nemocnice. Jako lavina se zpráva šíří do celého světa.

Před Lennonovým domem se shromažďuje dav, který zpívá písně Beatles. Po několik následujících dní se rozhlasové i televizní stanice věnují pouze vraždě Johna Lennona. Mark David Chapman je za chladnokrevnou vraždu odsouzen na doživotí.

Již jedenáctkrát po celou dobu svého věznění, naposledy v srpnu 2020, podal žádost o podmínečné propuštění, která byla vždy zamítnuta.

Lennonova zelená karta Foto: odhullandemu / CC - volné dílo
Lennonova zelená karta Foto: odhullandemu / CC – volné dílo

Matka, nebo otec?

Vraha s obětí pojí nepříliš šťastné dětství. Lennon spatří světlo světa v anglickém Liverpoolu v roce 1940, jeho otcem je námořník s irskými kořeny, který roku 1944 zběhne z armády a s rodinou přeruší styky.

Když se po půl roce vrátí, je již Johnova matka Julia těhotná s někým jiným. Johna vychovává jeho teta Mimi Smith. V pěti letech je pak chlapec postaven před volbu, zda chce vyrůstat s matkou, nebo s otcem.

Nakonec volí matku, převážnou část dětství však tráví u tety a strýce ve Wooltonu na předměstí Liverpoolu.

Kytara, jež vytvoří legendu

V roce 1956 pořizuje matka Johnovi první kytaru Gallotone Champion, protože ví, že se syn o hubu zajímá. Nemůže tušit, co svým činem způsobí. Z jejího syna a jeho kamarádů stanou za pár let idoly hned několika generací dospívajících.

Naštěstí neví ani to, že život jejího syna ukončí vrah a on zemře stejně jako ona, tragicky a nešťastně. Dne15. července 1958, když je Johnovi sedmnáct let, srazí totiž jeho matku auto a ona svým zraněním podlehne.

Mark David Chapman. Ten,, který zavraždil legendu. Foto: New York City Police Department
Mark David Chapman. Ten,, který zavraždil legendu. Foto: New York City Police Department

Kdo chytá v žitě?

Mark David Chapman, vrah Johna Lennona, se narodí v roce 1955 na vojenské základně Fort Worth v Texasu mladému vojákovi a zdravotní sestře. Citlivému chlapci vadí hádky rodičů i násilnický otec, brzy proto začne experimentovat s drogami.

Zatímco Lennon překonává obtížné období díky hudbě, Chapman nachází svůj svět v románu J. D. Salingera Kdo chytá v žitě. Často si představuje, že žije život hlavního hrdiny této knihy.

Hudební zázrak jménem Beatles

V září roku 1956 zakládá John Lennon kapelu The Quarrymen. Během jejího druhého vystoupení potkává Paula McCartneyho, čímž vzniká jedno z nejslavnějších hudebních spojení všech dob, Lennon-McCartney.

Příchodem kytaristy George Harrisona a poté bubeníka Ringa Starra vzniká v roce 1957 slavná kapela The Beatles, která si dobývá srdce fanynek po celém světě. Skupina sklízí jeden úspěch za druhým. Pak ale přicházejí problémy.

Už v roce 1968 chtějí skupinu opustit John Lennon a George Harrison, ale McCartney je nakonec přesvědčí, že ještě není vhodná doba.

John a Yoko

V květnu 1968 se začíná rozpadat Lennonovo manželství a sbližuje se s avantgardní japonskou umělkyní Yoko Ono (*1933), kterou vodí i na nahrávání alba The Beatles, čímž porušuje nepsané pravidlo kapely.

Už v srpnu 1970 oznamuje Lennon McCartneymu, že chce Beatles opustit, definitivně se ale Brouci rozpadají až v dubnu 1970, kdy svůj odchod oznámí McCartney.

V září 1971 vydává John své sólové album Imagine, které je oceňováno kritiky i posluchači, a stěhuje se s Yoko Ono do New Yorku. Tam se věnuje spíše avantgardnímu umění, pití a politice než hudbě. Manželům se zde rovněž narodí syn Sean.

Násilnický otec, deprese a alkohol

Na rozdíl do Lennona, který je jen rebelem střední školy, Chapman z problémového chování nikdy nevyroste, postupně střídá zaměstnání i místa bydliště, v sedmdesátých letech odjíždí na Havaj. V roce 1977 se pokusí spáchat sebevraždu.

Po neúspěšnému pokusu mu lékaři diagnostikují deprese. Následně se zdá, že se vše v jeho životě v dobré obrací. Najde si přítelkyni, ožení se a pracuje jako noční hlídač. Zdání však klame. Už v té době hodně pije a stále více podléhá svým dvěma obsesím. Jsou jimi kniha Kdo chytá v žitě a zpěvák John Lennon.

Falešný idol John

Drogy, alkohol, klinická deprese, náboženská posedlost a násilnická ruka otce v mládí nakonec vyústí ve vražedný koktejl, který skončí smrtí jednoho z Brouků. Když se soudce následně ptá Chapmana na jeho motiv, řekne, že ho iritovalo, jak byl Lennon falešný.

Popudilo ho zejména jeho prohlášení, že „Beatles jsou populárnější než Ježíš“, vadí mu i texty písní Imagine a God. Několik let po vraždě Chapman vysvětluje: „Říkal nám, abychom se neupínali k majetku, a zatím měl miliony dolarů, jachty, farmy, venkovské domy.

A usmíval se přitom na lidi jako já, kteří uvěřili jeho lžím a koupili si nahrávky a velkou část svého života věnovali jeho hudbě.“

úvodní: Joost Evers / Anefo / CC0 1.0
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h