Domů     Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
20.5.2024

Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman.

Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu?

Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném bytovém domě The Dakota, kde žije s manželkou Yoko Ono a synem Seanem, se od rána pohybuje slavná fotografka Annie Leibovitz.

Má za úkol vyfotit slavného ex-člena skupiny The Beatles na obálku časopisu Rolling Stone. I když si to nikdo nepřeje, Lennon trvá na tom, že na fotce musí být i jeho manželka.

Jen co opustí byt fotografka, přichází neméně slavný moderátor David Sholin, který nahrává s Lennonem interview do rádia.

Vrah a jeho oběť na společné fotce

Když jsou krátce před sedmnáctou hodinou hotovi, nabídne jim Sholin, že manžele hodí ho nahrávacího studia, kam mají namířeno.

Před budovou postává asi pětadvacetiletý mladík silnější postavy v tlusté bundě a zelené šále, navzdory tomu, že počasí je spíše jarní. Požádá slavného zpěváka o autogram na novou desku Double Fantasy, a Lennon mu jej ochotně dá, ačkoli má naspěch.

Právě v ten okamžik stiskne spoušť svého fotoaparátu přítomný skalní fanoušek The Beatles Paul Goresh a dá vzniknout fotce, které se zapíše do dějin. Zachytí na ní vraha a jeho budoucí oběť.

Čtyři výstřely ve tmě

Když se Lennon s manželkou vracejí ve 22:50 z nahrávacího studia, mladý muž se zelenou šálou jménem Mark David Chapman stále stojí před budovou, v níž zpěvák bydlí. Skrývá se ve stínu klenutého podloubí domu The Dakota.

Počká, až dvojice vystoupí z limuzíny. První jde Yoko, za ní John. Chapman zadrmolí: „Pane Lennone…,“ a čtyřikrát na něj vypálí z revolveru ráže 9 mm.

Jedna kulka Lennona mine a zasáhne okno budovy, další dvě mu však proniknou do plic a třetí bohužel protne aortu.

Tady se to stalo... Dakota, New York. Foto: Andrevruas / CC BY-SA 3.0
Tady se to stalo… Dakota, New York. Foto: Andrevruas / CC BY-SA 3.0

„Zastřelil jsem Johna Lennona“

Lennon udělá jen pět kroků, pak se se slovy: „Postřelili mě …někdo na mě vystřelil“ zhroutí k zemi a ztratí vědomí. Vrátný José Pedromo vytrhne Chapmanovi zbraň z ruky a odkopne ji.

Poté, co si Chapman sundá kabát, aby ukázal, že už nemá žádnou další zbraň, si klidně sedne na obrubník s knihou J. D. Sallingera Kdo chytá v žitě, s jejímž hrdinou Holdenem Caulfiledem se ztotožňuje, a vyčkává na příjezd policie. Na otázku vrátného:

„Víš, co jsi udělal?“ Chapman odpoví: „Jo, zastřelil jsem Johna Lennona.“ Při zatýkání neklade žádný odpor.

Marný boj o záchranu života

Několik minut po střelbě přijíždí na místo další policejní hlídka, která odváží Lennona do nemocnice St. Luke’s-Roosevelt Hospital Center. Když během převozu na chvíli nabyde vědomí, policista James Moran se ho otáže:

„Vy jste John Lennon?“ On tichým sípavým hlasem odpoví: „Ano.“ Po příjezdu do nemocnice je ještě 15 až 20 minut bezúspěšně oživován, pak lékař Stephan Lynn konstatuje, že je zpěvák mrtvý.

Po krvácení ze zasažené krční tepny přišel Lennon o 80 % celkového objemu krve, což je neslučitelné se životem.

Jedenáct zamítnutých žádostí

Ve 23:15 je tato zpráva sdělena Yoko Ono, krátce před půlnocí o smrti Johna Lennona informuje doktor Lynn na tiskové konferenci před budovou nemocnice. Jako lavina se zpráva šíří do celého světa.

Před Lennonovým domem se shromažďuje dav, který zpívá písně Beatles. Po několik následujících dní se rozhlasové i televizní stanice věnují pouze vraždě Johna Lennona. Mark David Chapman je za chladnokrevnou vraždu odsouzen na doživotí.

Již jedenáctkrát po celou dobu svého věznění, naposledy v srpnu 2020, podal žádost o podmínečné propuštění, která byla vždy zamítnuta.

Lennonova zelená karta Foto: odhullandemu / CC - volné dílo
Lennonova zelená karta Foto: odhullandemu / CC – volné dílo

Matka, nebo otec?

Vraha s obětí pojí nepříliš šťastné dětství. Lennon spatří světlo světa v anglickém Liverpoolu v roce 1940, jeho otcem je námořník s irskými kořeny, který roku 1944 zběhne z armády a s rodinou přeruší styky.

Když se po půl roce vrátí, je již Johnova matka Julia těhotná s někým jiným. Johna vychovává jeho teta Mimi Smith. V pěti letech je pak chlapec postaven před volbu, zda chce vyrůstat s matkou, nebo s otcem.

Nakonec volí matku, převážnou část dětství však tráví u tety a strýce ve Wooltonu na předměstí Liverpoolu.

Kytara, jež vytvoří legendu

V roce 1956 pořizuje matka Johnovi první kytaru Gallotone Champion, protože ví, že se syn o hubu zajímá. Nemůže tušit, co svým činem způsobí. Z jejího syna a jeho kamarádů stanou za pár let idoly hned několika generací dospívajících.

Naštěstí neví ani to, že život jejího syna ukončí vrah a on zemře stejně jako ona, tragicky a nešťastně. Dne15. července 1958, když je Johnovi sedmnáct let, srazí totiž jeho matku auto a ona svým zraněním podlehne.

Mark David Chapman. Ten,, který zavraždil legendu. Foto: New York City Police Department
Mark David Chapman. Ten,, který zavraždil legendu. Foto: New York City Police Department

Kdo chytá v žitě?

Mark David Chapman, vrah Johna Lennona, se narodí v roce 1955 na vojenské základně Fort Worth v Texasu mladému vojákovi a zdravotní sestře. Citlivému chlapci vadí hádky rodičů i násilnický otec, brzy proto začne experimentovat s drogami.

Zatímco Lennon překonává obtížné období díky hudbě, Chapman nachází svůj svět v románu J. D. Salingera Kdo chytá v žitě. Často si představuje, že žije život hlavního hrdiny této knihy.

Hudební zázrak jménem Beatles

V září roku 1956 zakládá John Lennon kapelu The Quarrymen. Během jejího druhého vystoupení potkává Paula McCartneyho, čímž vzniká jedno z nejslavnějších hudebních spojení všech dob, Lennon-McCartney.

Příchodem kytaristy George Harrisona a poté bubeníka Ringa Starra vzniká v roce 1957 slavná kapela The Beatles, která si dobývá srdce fanynek po celém světě. Skupina sklízí jeden úspěch za druhým. Pak ale přicházejí problémy.

Už v roce 1968 chtějí skupinu opustit John Lennon a George Harrison, ale McCartney je nakonec přesvědčí, že ještě není vhodná doba.

John a Yoko

V květnu 1968 se začíná rozpadat Lennonovo manželství a sbližuje se s avantgardní japonskou umělkyní Yoko Ono (*1933), kterou vodí i na nahrávání alba The Beatles, čímž porušuje nepsané pravidlo kapely.

Už v srpnu 1970 oznamuje Lennon McCartneymu, že chce Beatles opustit, definitivně se ale Brouci rozpadají až v dubnu 1970, kdy svůj odchod oznámí McCartney.

V září 1971 vydává John své sólové album Imagine, které je oceňováno kritiky i posluchači, a stěhuje se s Yoko Ono do New Yorku. Tam se věnuje spíše avantgardnímu umění, pití a politice než hudbě. Manželům se zde rovněž narodí syn Sean.

Násilnický otec, deprese a alkohol

Na rozdíl do Lennona, který je jen rebelem střední školy, Chapman z problémového chování nikdy nevyroste, postupně střídá zaměstnání i místa bydliště, v sedmdesátých letech odjíždí na Havaj. V roce 1977 se pokusí spáchat sebevraždu.

Po neúspěšnému pokusu mu lékaři diagnostikují deprese. Následně se zdá, že se vše v jeho životě v dobré obrací. Najde si přítelkyni, ožení se a pracuje jako noční hlídač. Zdání však klame. Už v té době hodně pije a stále více podléhá svým dvěma obsesím. Jsou jimi kniha Kdo chytá v žitě a zpěvák John Lennon.

Falešný idol John

Drogy, alkohol, klinická deprese, náboženská posedlost a násilnická ruka otce v mládí nakonec vyústí ve vražedný koktejl, který skončí smrtí jednoho z Brouků. Když se soudce následně ptá Chapmana na jeho motiv, řekne, že ho iritovalo, jak byl Lennon falešný.

Popudilo ho zejména jeho prohlášení, že „Beatles jsou populárnější než Ježíš“, vadí mu i texty písní Imagine a God. Několik let po vraždě Chapman vysvětluje: „Říkal nám, abychom se neupínali k majetku, a zatím měl miliony dolarů, jachty, farmy, venkovské domy.

A usmíval se přitom na lidi jako já, kteří uvěřili jeho lžím a koupili si nahrávky a velkou část svého života věnovali jeho hudbě.“

úvodní: Joost Evers / Anefo / CC0 1.0
Související články
Historie
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Historie
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Historie
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
reklama
lifestyle
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při