Domů     Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
20.5.2024

Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit?

Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky.

A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová před dnes už čtyřmi desítkami let opouští rodný Frenštát pod Radhoštěm, se toho v její povaze asi moc nezměnilo. Což není zrovna ta nejlepší průprava do showbyznysu plného dravců. Iveta se ale nezdráhá něm nezůstat.

Propluje pár soutěžemi, a hned si jí všimnou vlivní lidé, kteří ji popostrčí ke slibné kariéře. Najednou má všechno. Dělá vysněnou práci, stává se slavnou, a ještě k tomu najde lásku. Tak to vypadá navenek.

Vše ale je možná trochu jinak a Ivetka si leccos vysnila. A ze zklamání se možná začínají odvíjet její první problémy.

Alkohol ji ničil

Fanoušci Ivety Bartošové mají o svoji modlu strach už mnohokrát. Pokaždé to je v době, kdy se zpěvačka stáhne z pódií a na veřejnost se dostávají jen informace, že má problémy s alkoholem a se závislostí na prášcích.

Když se někde objeví její fotografie, Iveta na nich je většinou nateklá a má o pár kilogramů navíc. Jenže pak se stane zázrak. Iveta tu je znovu a září jako hvězda.

Shodí přebytečná kila, není oteklá (což nejspíše způsobovala antidepresiva), má nový účes a s novou image se opět oživuje její kariéra.

Neměla sílu něco měnit?

Málokdo ví, že jakmile se Iveta po nějakém kolapsu objeví na veřejnosti jako vyměněná, je to jasný signál toho, že se blýská na lepší časy.

Změna účesu, vypracovaná figura a svěží vzhled není jen přetvářka a marketingový tah, který by měl přilákat potenciální fanoušky. Iveta tak dává najevo, že je rozhodnutá se s sebou něco dělat. „Mám nový účes, chodím cvičit a budu mít krásné fotky.

Cítím se skvěle a věřím, že mě čeká spousta úžasných koncertů,“ září například v roce 2008, kdy má před sebou návrat na výsluní. V anketě Český slavík se stává skokanem roku, kdy se vyšvihne z 18. místa na páté, a navíc ji čeká vítězství v anketě TýTý.

V posledních letech je ale něco jinak. Iveta slibuje, že budou koncerty, nové desky, jenže fyzička zpěvačky za jejím nadšením pokulhává. Kdo ví, jestli to myslí vážně.

Iveta Bartošová a Jiří Pomeje v roce 2008 Foto: David Sedlecký / CC BY-SA 3.0
Iveta Bartošová a Jiří Pomeje v roce 2008 Foto: David Sedlecký / CC BY-SA 3.0

Poslední koncert byl doma

Poslední veřejné profesní vystoupení je jiné. Odehraje se v Uhříněvsi, kde žije. V tamním kostele dva dny před Vánoci roku 2013, tedy těmi posledními, které Iveta zažije.

Zpěvačka vypadá dobře, má na sobě sněhobílé šaty, je opět štíhlounká, rozdává úsměvy na všechny strany, a to možná i proto, že na koncertě je i její milovaný syn Artur (*1996), který dal akci přednost před výletem do Dubaje, kam měl odletět se svým tátou.

Iveta ale působí trošku unaveně. Koncert se jí sice povedl, ale kdekdo by čekal, že si bude vystoupení po delší odmlce užívat víc. Tak jako dřív.

Krása už pominula

Když zpěvačka slaví své 48. narozeniny 8. dubna 2014, na veřejnost se dostane několik fotografií ze slavnostní večeře. Iveta vypadá hodně pohuble, jiskra se z jejích očí vytratila. Zpěvačka, která vždy vypadala mladistvější, najednou rychle zestárla.

Ano, jednou to muselo přijít, ovšem tahle změna je nepřirozeně rychlá.  Ivetě poklesla horní víčka, a když se usmívá, vypadá to, že ani nemůže pohnout koutky úst. Že nemá dvakrát velkou chuť nejen do života, dokazuje i její slavnostní pokrm.

Na talíři před ní jsou jen škeble, zatímco její choť si dopřává maso s knedlíky.

Poslední vystoupení v televizi

Iveta v televizi vystoupí naposledy 21. dubna, osm dní před svou smrtí. Špatně artikuluje, je pohublá a jakoby rozhodnutá žít v ústraní. Když slibuje svým fanouškům, že další koncerty budou, nezní to moc přesvědčivě. Možná to Iveta říká už jen ze zvyku.

Má snad už v této době v hlavě plán, že skočí pod vlak? Lékaři i její kamarádi mají jasno. Jestli se Iveta nepůjde léčit, skončí to špatně. „Podle mého názoru je pod vlivem, ať už alkoholu, prášků, nebo drog.

Nemohu samozřejmě vyloučit, že prodělala mozkovou příhodu, ale připadá mi to nepravděpodobné,“ lekl se její kamarád, MUDr. Pavel Boček (*1961) z Motolské nemocnice.

Hrob Ivety Bartošové v Říčanech u Prahy Foto: MessiVlcek / CC BY-SA 4.0
Hrob Ivety Bartošové v Říčanech u Prahy Foto: MessiVlcek / CC BY-SA 4.0

Poslední kapka

Na zpěvačce je znát, že se nechce stýkat s cizími lidmi. Žije jen v kruhu nejbližších. Několikaletá izolace, kterou zpěvačka díky svým eskapádám prožila, udělá své.

Poslední dobou přežívá ze dne na den, utápí se v úzkostech a depresích a nenajde sílu postavit se novým výzvám. Možná to je i tím, že se nikdo ani moc nesnaží jí podat pomocnou ruku, která by ji vytáhla na vrchol. Nebo alespoň zpět do normálního života.

Foto v úvodu: Iveta si lehla si do kolejiště v blízkosti železničního přejezdu P5674, těsně před projíždějící osobní vlak CityElefant ... Fotil Petr Štefek / CC BY 3.0
Související články
Lifestyle
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Lifestyle
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
reklama
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
lifestyle
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při