Domů     Přínos, nebo pohroma? Husity ve vypálení sv. Víta zastaví na poslední chvíli!
Přínos, nebo pohroma? Husity ve vypálení sv. Víta zastaví na poslední chvíli!
12.12.2019

Pražští konšelé s hrůzou v očích sledují, jak husitští zbrojnoši ukládají otepi slámy k trámům katedrály sv. Víta. „To bude pěkně hořet,“ pochvalují si ozbrojenci a vzájemně si zažehávají louče. Tak takhle tedy ne!

Radním se podaří předákovi husitů domluvit a ten své žháře odvolá. Mnoho dalších sakrálních staveb ale takové štěstí nemá.

„To je modlářství, pryč s tím!“ pomyslí si voják a z mramorového podstavce strhne sochu Krista, která se v tu ránu roztříští o kamennou zem. S uměním to jde za husitů od desíti k pěti.

Sami prakticky žádné netvoří a to původní (zpravidla katolické) likvidují stejně jako oddíly křižáků – platí, že cokoliv má na sobě kříž, to schytá ránu palcátem.

Houfné ničení uměleckých děl se někdy uvádí jako jasný důkaz toho, že husité byli prachsprostými barbary. Podle jiných názorů šlo o vedlejší škody, které byly v boji za „vyšší myšlenku“ přípustné.

Jako hrdinné představitele českého národního uvědomění je viděl například obrozenecký historik František Palacký (1798–1876) a své si na husitství našli i marxisté. Především na něm vyzdvihovali „třídní rovnost“ panující v táboře kališníků.

Skutečně bylo husitství zářivým vrcholem českých dějin, jak věřil Palacký, nebo šlo o propast v už tak temném údolí středověku?

Reakce na násilnou smrt českého reformního kazatele Jana Husa zažehla kališnické hnutí.
Reakce na násilnou smrt českého reformního kazatele Jana Husa zažehla kališnické hnutí.

Jako býci

Jakmile se po první pražské defenestraci v červenci 1419 husité ujmou kontroly nad větší částí pražských měst (Prahu tenkrát tvořila čtyři samostatná města), okamžitě se pustí do nespoutaného plundrování.

„Houfy chudiny se vrhají na pražské kostely a kláštery. Faráři a mniši v panickém strachu prchají.

Dav ničí varhany, obrazy svatých, ornáty kněží, ostatní nenáviděné symboly falešné víry a rozmařilosti církevních představitelů,“ uvádí český publicista Petr Hořejš. Okázalá výzdoba na husity zkrátka působí jako červený hadr na býka.

Katedrále svatého Víta nebylo v době husitství ani sto let. Jubilea se málem nedočkala.
Katedrále svatého Víta nebylo v době husitství ani sto let. Jubilea se málem nedočkala.

Zkáza pro radost

Na mále má i Svatovítská katedrála. Tu se pražským radním podaří zachránit na poslední chvíli.

„Nakonec to skončilo jen rozbitím několika soch a shozením plastiky Krista sedícího na oslíku z věže… Prostí lidé ničili zkrátka i proto, že jim beztrestná destrukce dělala radost,“ píše český historik Petr Čornej (*1951).

Nejsilnější vlna husitského obrazoborectví proběhne mezi lety 1419 až 1421. Za tu dobu lehne popelem nejen množství pražských kostelů, jako například novoměstský kostel sv. Kateřiny Alexandrijské nebo malostranský kostel sv.

Tomáše, ale částečně nebo zcela jsou poničeny i stavby v dalších regionech, do nichž se kalich rozlije.

V roce 1420 husité vypálí klášter Nepomuk na Plzeňsku, Zbraslavský klášter (kde mimo jiné zneuctí ostatky krále Václava IV.) a o rok později plamenům jejich loučí padne za oběť i Podlažický klášter na Pardubicku.

Jan Žižka z Trocnova vedl husity až do roku 1424, kdy zemřel během obležení hradu u Přibyslavi.
Jan Žižka z Trocnova vedl husity až do roku 1424, kdy zemřel během obležení hradu u Přibyslavi.

Praha šlape na brzdu

V plamenech skončí i neznámý počet rukopisů a knih. Typickým příkladem je útok Pražanů na pevnost Nový Hrádek u Kunratic na přelomu roku 1421, jejíž knižní fond husité buďto spálí nebo rozkradou…

„Kláštery byly centrem středověké vzdělanosti… Vlastnily vzácné knihy a zároveň sloužily jako archivy… Husitští radikálové tak napáchali obrazoborectvím nenahraditelné kulturní škody,“ uvádí český autor Vladimír Liška (*1955).

Ne všichni kališníci ale nad ničením cenných děl a památek jásají. Od radikálů vedených Janem Žižkou (asi 1360–1424) se tak zanedlouho odštěpí frakce umírněných, k jejichž proudu se po smrti radikálního kazatele Jana Želivského (1380–1422) přihlásí i Praha.

Vyznavači kalicha si při svých „spanilých rejsách“ počínali velmi bezohledně.
Vyznavači kalicha si při svých „spanilých rejsách“ počínali velmi bezohledně.

Hrozil rozpad království

Odklon pražských husitů od jádra hnutí znamená důležitý předěl. Vnitřní rozkol vyvrcholí roku 1434 bitvou u Lipan, v níž umírnění porazí radikály. Válčením ale zásadně utrpí místní kultura.

Pouhé tři generace po tom, co císař a král Karel IV. (1316–1378) nastartoval obrodu, už české země zase připomínají spáleniště – vesnice se vylidnily, v krajině stojí nedostavěná nebo pobořená torza chrámů.

Kvůli husitským válkám se zbrzdí příchod novověku a málem to odnese i soudržnost země. Nad tím, co se z husitství stalo si posteskl i kališnický kazatel Jakoubek ze Stříbra (asi 1375–1429):

„Začali rozumně a pěkně tu válku pro krev Kristovu a již pak na konci stálo lakomství, lakota a ukrutenství, nenávist a krádeže. Nejprve trpěli sedláčkové, ale již celé království trpí.“

Foto: wikimedia.com, soni.blogspot.com, deviantart.com, sbirky.ngprague.cz
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml