Skip to content

Konec roku bez finančních potíží? Jde to!

Tento článek je reklamním sdělením

Prosinec a období Vánoc není pro některé z nás právě radostné. Výdaje za dárky, vánoční výzdobu, jídlo a svátky obecně, jsou zkrátka pro mnoho rodin příliš velkou zátěží. Zatímco před dětmi se usmíváme, v duchu si klademe nepříjemnou otázku: Jak to všechno zaplatit?

Plánujte předem
Nejlepším způsobem, jak přežít Vánoce bez finančních starostí, je naučit se na ně myslet s předstihem. Pořízením dárků v průběhu roku ušetříme, a navíc si můžeme výdaje v čase lépe rozložit. Zodpovědné plánování ale v realitě všedního dne často není možné, a tak většina z nás řeší dárky na poslední chvíli. Je ovšem třeba počítat s tím, že takové nákupy se téměř vždy prodraží.

Vytvořte si rozpočet
Rozplánujte si výdaje na jednotlivé prosincové svátky. Pokud máte děti, myslete vedle Vánoc také na Mikuláše, a peníze si vyčleňte i na oslavu Silvestra. Určete si nejprve jasný finanční strop pro celkové útraty za vánoční dárky, a potom si spočítejte, kolik budete obdarovávat osob a kolik si můžete dovolit za jednotlivé dárky vydat.

Udělejte důkladný předvánoční úklid
Inspirujte se zásadami minimalismu a naučte se nezakládat své štěstí na vlastnictví věcí. Zamyslete se, a každý předmět, který jste za poslední rok nevzali do ruky, bez milosti vyřaďte. Doma jen zabírá místo, a kromě toho, že jinde ještě poslouží, můžete jeho prodejem získat finanční prostředky navíc. Zpeněžit můžete nejen neponičený textil, ale i staré knihy a časopisy, nebo např. nepoužívané kuchyňské náčiní.

Nakupujte výhodně
Na internetových bazarech najdete mnoho zboží z druhé ruky, ale stále v perfektním stavu. Zvláště v případě dětských hraček a oblečení nemá příliš smysl pořizovat věci nové, u malých dětí se obvykle ohřejí sotva pár měsíců. Ušetřit můžete i při nákupu oblečení, na internetu seženete značkové kousky, které měl někdo třeba jen jednou na sobě. A vedle finanční úspory tak navíc pomůžete i přírodě.

Svěřte se blízkým
V případě finančních potíží se nebojte říci blízkým o pomoc, není to příjemné, ale je to vždy ta nejlepší možnost. Místo vánočních dárků můžete také příbuzné požádat o finanční příspěvek, v mnoha rodinách je to ostatně běžná praxe. Pokud nemáte možnost obrátit se na blízké a potřebujete rychlé peníze, lze na trhu najít půjčky, které jsou při včasném splacení zcela zdarma. Jen je potřeba zvážit, zda svým závazkům zvládnete dostát.

Foto: Creditstar.cz
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články