Domů     Příběh dvojitého agenta Thümmela: Jak za války pracoval nejlepší československý špion?
Příběh dvojitého agenta Thümmela: Jak za války pracoval nejlepší československý špion?
22.4.2020

Pracoval na obou stranách barikády. Jak pro německou tajnou službu, tak i pro československý odboj. Jak se z obyčejného pekaře stal jeden z nejúspěšnějších agentů 2. světové války?

Dvojitého agenta Paula Thümmela považovali za mazaného dobrodruha se slabostí pro ženy. Narodil se v Sasku, kde se vyučil pekařem a cukrářem.

Dlouho u tohoto povolání nezůstal, jelikož v té době začala růst Hitlerova moc a Thümmel se stal jedním z prvních členů NSDAP. V roce 1927 dokonce spoluzakládal místní buňku v rodném Neuhausenu.

Oficiálně ukončil svou pekařskou živnost v roce 1933 a plně se začal věnovat činnosti v německé tajné službě Abwehr.

Thümmel se stal jedním z prvních členů NSDAP.
Thümmel se stal jedním z prvních členů NSDAP.

Výhoda obou stran

V československém pohraničí začal mezi sudetskými Němci budovat agenturní síť spolupracovníků. Proto o Thümmela velmi brzy projevila zájem také československá kontrarozvědka.

Špion nabídku přijal, a tak se mu naskytla ideální příležitost finančně se obohatit z obou stran. Thümmel tak předával zpravodajcům pod krycím označením A-54 řadu informací.

Stal se klasickým dvojitým agentem, který využíval kontaktů na jedné straně, aby je prodával té druhé. Vše dělal kvůli svému nákladnému životu, plnému krásných žen a přepychu.

Spolupracovat i s exilovou vládou.
Spolupracovat i s exilovou vládou.

Úspěšný, ale neoblíbený

V době před válkou stál na vrcholu své kariéry. Služebně si na německé straně polepšil, když převzal vedení jedné ze složek kontrašpionážního oddělení služebny Abwehr v Drážďanech. Vojenští zpravodajci ho ale neměli v oblibě a pohrdali jím.

V jejich očích se jednalo o protěžovaného amatéra, který se jim nemůže rovnat. Zřejmě proto se spojil i s československou rozvědkou – cítil se nedoceněný.

Ženy jako vizitka

Jeho charakteristickým znakem byly hlavně ženy. V roce 1933 se sice oženil s Gertrudou Kirchnerovou, manželství ale dlouho nevydrželo. O tři roky později následoval sňatek s Elsou Jansenovou. I přesto měl Thümmel okolo sebe mnoho krásných žen.

Podle odbojářů měl být v období protektorátu milencem české herečky Lídy Baarové, tato informace se ale nikdy nepotvrdila.   

Thümmel se pohyboval hlavně v přítomnosti krásných žen.
Thümmel se pohyboval hlavně v přítomnosti krásných žen.

Varování před okupací

Těsně před začátkem války působil Thümmel přímo v pražské úřadovně Abwehru, v oddělení kontrašpionáže. V té době sehrál klíčovou roli v záchraně československé zpravodajské služby v čele s plukovníkem Františkem Moravcem.

S předstihem je varoval před okupací Československa, ke které skutečně 15. března 1939 došlo.

Záchrana exilové vlády

Den předtím tak mohl Moravec spolu s ostatními členy zpravodajské služby odletět z ruzyňského letiště do Londýna. Zpravodajci měli dostatek času na to, aby zničili všechny nebezpečné a kompromitující složky.

To se Thümmelovi hodilo, jelikož tím ochránili i jeho. Nacisté by jinak našli důkazy o jeho dvojité činnosti, například písemný závazek o jejich spolupráci z roku 1937.

Thümmel spolupracoval s Václavem Moravcem.
Thümmel spolupracoval s Václavem Moravcem.

Cenné informace

Plukovník František Moravec tak mohl pokračovat ve zpravodajské práci i při exilové vládě prezidenta Beneše v Londýně.

Agent-54 dodával zpravodajcům informace týkající se obsazení Polska, útoku na Sovětský svaz nebo přípravy německé tajné rakety V1. Československá zahraniční služba byla také včas informována o tom, že se v roce 1940 neuskuteční plánovaná německá invaze do Británie.

Ne vždy mluvil pravdu

Na druhou stranu podával i mnoho dezinformací nebo některé ze zpráv zatajil.

Československé straně se „zapomněl“ zmínit o jedné z nejdůležitějších událostí, německém anšlusu Rakouska v březnu 1938. Thümmel také nereagoval na písemné výzvy Československa po přijetí Mnichovské dohody. Ozval se až o několik měsíců později, v únoru 1939.

Thümmel poskytl mnoho cenný informací, ale podkládal také nepravdivé informace.
Thümmel poskytl mnoho cenný informací, ale podkládal také nepravdivé informace.

Spolupráce se Třemi králi

Thümmel jakožto vysoce postavený německý důstojník mohl volně cestovat po Evropě. V Nizozemí a Jugoslávii udržoval styk s Moravcovými lidmi.

Informace předával v Protektorátu také kapitánu Václavu Morávkovi, jednomu ze skupiny Tří králů (zpravodajsko-sabotážní skupina z Obrany národa).

Morávek zprávy vyzvedával z úkrytu na vojenském hřbitově na Pohořelci a následně je zašifrované telegrafoval do Londýna.

Hra na druhou stranu

Nepomáhal ale jen Čechům. Jakožto člen Abwehru musel vykonávat činnost i na této straně, aby neupadl v podezření.

Začátkem roku 1941 dodal německé tajné jednotce důležitý materiál o československém odboji, když prozradil důležitého kurýra, o jehož totožnosti se dozvěděl z řad odboje. Proto ho pověřili sestavením sledovací skupiny, která se zaměřila na Tři krále.

Jedním z členů Tří králů byl i Josef Mašín.
Jedním z členů Tří králů byl i Josef Mašín.

Totožnost neprozradil

I když se s odbojáři znal, jejich totožnost úmyslně neodhalil. Nejednalo se ale akt dobré vůle, nechtěl se jen připravit o zdroj příjmů a důvěru londýnského exilu.

Na druhou stranu informace, které mu odbojáři poskytli, využíval i ve prospěch sledovací skupiny. Gestapo však už mělo tušení, že ve službách Abwehru pracuje zrádce. Nedařilo se ho ale dlouho odhalit.

Poprvé na Thümmela padlo podezření v říjnu 1941, kdy se nacistům podařilo zlikvidovat tajnou vysílačku Sparta I. v Praze Jinonicích.

Pochybnosti Beneše

V té době i na druhé straně začala mít Československá zpravodajská služba v čele s Benešem pochybnosti, když od Thümmela dostávala několik protichůdných zpráv.

Největší debatu vyvolala Thümmelova zpráva ze 7. března 1941 o tom, že se 4. armáda v jižní Francii připravuje k útoku na Gibraltar.

Ve skutečnosti Hitler již v lednu operaci Felix (dobytí Gibraltaru) odložil a 4. armáda se v prosinci 1940 chystala na operaci Barbarossa.

Beneš později o Thümmelových schopnostech pochyboval.
Beneš později o Thümmelových schopnostech pochyboval.

Odhalení agenta

V Abwehru mezitím po prostudování případu s vysílačkou zjistili, že Thümmel s odbojáři spolupracoval, a v říjnu 1941 ho poprvé zatkli. Thümmel ale dokázal velmi dobře manévrovat a gestapo proti němu nemělo žádné přímé důkazy.

Muselo zasloužilého člena strany propustit, přesto ho i nadále sledovalo. Thümmel agenty setřásl a sešel se s Václavem Morávkem.

Výjimečné schopnosti

Po druhé ho gestapo zatklo dne 22. února 1942. Po dvou dnech se přiznal ke spolupráci s československou zpravodajskou službou. Zároveň tvrdil, že měl takovou činnost v Abwehru v popisu práce. Při konfrontaci ho ale poznali bývalí českoslovenští zpravodajci.

V březnu ho propustili podruhé, tentokrát měl sloužit jako návnada. Znovu se setkal s Morávkem, aby ho předal i s celou sítí gestapu. Předpokládal, že se bude Morávek při zatýkání bránit a zemře.

Morávka chtěl předat gestapu.
Morávka chtěl předat gestapu.

Spadla klec

Schůzka se však nezdařila a 21. března byl znovu zatčen. Gestapo rozšifrovalo některé Thümmelovy depeše a agent putoval do vězení. Němci nechtěli Thümmelovu zradu veřejně přiznat, proto ho věznili v pankrácké věznici pod falešným jménem Petr Toman.

Vyšetřování i věznění se provádělo v utajení, neboť Němci nechtěli odhalit, že je jeden z významných členů Abwehru zradil.

Co se zběhem?

Pro nacistické špičky se jeho případ stal mimořádně nepříjemným. Nebylo jasné, pod jaký vojenský soud má příslušník Abwehru spadat, a existovala také silná obava, že by při soudním líčení mohly vyplout na povrch prohřešky mnoha vysokých důstojníků armády.

Po zrušení Abwehru v roce 1944 a převzetí jejich archivů gestapem se ukázal celý rozsah jeho zrady. Thümmel byl převezen do Terezína a bez soudu držen ve vazbě.

Na jaře 1945 k jeho jménu připsali značku XYZ. Tato značka znamenala, že má být vězeň zastřelen v případě, že se přiblíží spojenecká vojska.

Thümmel byl zastřelen v koncentračním táboře Terezín.
Thümmel byl zastřelen v koncentračním táboře Terezín.

Smrt před koncem války

K jeho smrti došlo tak trochu náhodou. Dne 20. dubna 1945 si údajně opilí příslušníci SS namátkou vybrali 40 vězňů, které na nádvoří Terezínské pevnosti popravili zastřelením. Thümmel byl mezi nimi.

Než jej zastřelili, požádal jednoho ze svých spoluvězňů, aby vyřídil plukovníkovi Moravcovi srdečný pozdrav a předal mu tento vzkaz: „Bylo mi opravdovým potěšením spolupracovat s československou zpravodajskou službou. Lituji, že to muselo takhle skončit. Utěšuji se vědomím, že naše práce snad nebyla marná.“

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno