Domů     Příběh brambor: Vítězná cesta kolem světa
Příběh brambor: Vítězná cesta kolem světa

Na první pohled nejsou nijak úchvatné. Vlastně se ani nelze divit španělským dobyvatelům, že na podivný peruánský „kořen“ pohlížejí nejprve s nedůvěrou.

Ale jen o pár století později jsou brambory jednou ze 4 nejdůležitějších plodin na naší planetě a patří mezi nejvýživnější potraviny, které se na jídelníčku mohou objevit.

Když na polích rozkvetou brambory, jejich květy s pěti laloky se třpytí na polích jako růžové, fialové či bílé hvězdy. Podle některých zdrojů měl jejich půvab úspěch u francouzského královského dvora.

Královna Marie Antoinette (1755-1793) si je tenkrát zamiluje natolik, že si jimi nechává zdobit vlasy a její manžel, král Ludvík XVI. (1754-1793) je nosí v knoflíkové dírce, čímž inspiruje francouzskou aristokracii, aby dělala totéž.

Během tohoto krátkého období „bramborového nadšení“ však nejde jen o krásu květů, ale také o šikovnou propagační strategii.

Květy jsou součástí rozsáhlejší kampaně, během které jde o to, přesvědčit francouzské zemědělce, aby brambory ve velkém sázeli a lid přimět k tomu, aby s chutí konzumoval tuto zatím ne právě populární rostlinu.

V 18. století je brambora kontroverzní věcí, pro některé odpudivou, pro jiné obdivuhodnou. Od té doby se mnohé změnilo. Brambory jsou dnes spolu s rýží, pšenicí a kukuřicí nejdůležitějšími plodinami na světě. Jejich největším producentem je v současnosti Čína.

Cesta do Evropy

Když vstoupí v roce 1532 první Španělé pod vedením Francisca Pizarra (1478-1541) na území Inků (v dnešním Peru), všimnou si, že domorodci si pochutnávají na podivných, zakulacených hlízách a rozhodnou se je napodobit.

Historikové spekulují, že brambory se dostaly na starý kontinent krátce před koncem 16. století dvěma různými cestami.

První kanál podle nich vedl přes Španělsko okolo roku 1570 a druhý přes Britské ostrovy mezi lety 1588 a 1593. První vědecký popis brambor se objevuje v roce 1596, kdy je švýcarský přírodovědec Gaspard Bauhin (1560-1624) pojmenuje Solanum tuberosum esculentum, tento název je později zjednodušený na Solanum tuberosum (český název lilek brambor).

Bramborové květy jsou nesmírně půvabné.
Bramborové květy jsou nesmírně půvabné.

Podivnost z Nového světa

Na brambory se však evropští zemědělci dívají s notnou dávkou nedůvěry. Někteří věří, že jde o afrodiziakum, jiní je mají za příčinu horečky nebo malomocenství. Navíc jsou ošklivé a pocházejí z pohanské země.

Francouzský filozof a spisovatel Denis Diderot (1713-1784) k nim zaujme neutrální postoj, příliš je nehaní, ale ani to nepřehání s chválou. „Bez ohledu na to, jak ho připravíte, je tento kořen bez chuti a příliš škrobovitý.

Nelze ho považovat za chutné jídlo, ale poskytuje syté, přiměřeně zdravé jídlo pro lidi, kteří od něj nečekají nic jiného, než výživné vlastnosti,“ popíše ve své slavné Encyklopedii, kde zároveň poukáže na to, že podle něj brambory způsobují nadýmání. „Ale co jsou větry pro silná těla rolníků a dělníků?“ mávne vzápětí nad tímto problémem rukou filozof.

Jak brambory zachránily Evropu

Obliba brambor se šíří pomalu. Nakonec se jim podaří prosadit hlavně díky hladomoru, který v 17. a 18. století sužuje většinu evropských zemí. Nejde tehdy jen o celonárodní pohromy, ale i o stovky regionálních případů.

Výživné a na pěstování poměrně nenáročné brambory tak Evropané nakonec ocení a mají k tomu celou řadu důvodů. Žádná plodina totiž neposkytne více „jídla“ v přepočtu na plošnou výměru pozemku, nevyžaduje méně kultivace a nenadělá méně problémů s uskladněním.

„Poprvé v historii Evropy bylo nalezeno konečné řešení potravinového problému,“ tvrdí belgický historik Christiaan Vandenbroeke (1944-2007) v 70. letech 20. století. Na konci 18. století se tak brambory v Evropě stávají tím, čím byly dříve v Andách:

naprostým základem jídelníčku. K úspěchu brambor přispěje dokonce i množství válečných konfliktů, které pustoší evropské země a také placení daní. „Pokud máte pole pšenice, nemůžete ho ukrýt.

Ale brambory rostou pod zemí a je možné je vykopat podle potřeby, jeden po druhém. Takováto sklizeň pomáhá skrýt skutečnou úrodu před výběrčími daní a chrání ji v době války.

Vojáci obvykle ukradli obilí, ale zřídkakdy se zastavili, aby se zajímali o vykopání brambor,“ píše americký expert a publicista James Lang (*1944) ve své knize Notes of a Potato Watcher.

Podle něj se brambory dobývají Nizozemsko do roku 1650, v Německu, Prusku a Polsku se objeví do roku 1740 a v Rusku do 40. let 19. století. Později následují i další kontinenty, kam se brambory dostanou z Evropy.

Platí to dokonce i o Severní Americe, kde je možná pěstovali raní osadníci díky dodávkám na palubách španělských lodí, ale nejčasnější zprávy o úrodě brambor v Severní Americe mluví o rostlinách, které se sem dostaly z Irska.

Brambory patří mezi 4 nejdůležitější plodiny současnosti.
Brambory patří mezi 4 nejdůležitější plodiny současnosti.

Ozdoba jídelníčku

Celosvětově existuje okolo 5000 odrůd brambor včetně divokých druhů a poddruhů. Pokud se na ně podíváme z nutričního hlediska, pak jsou poměrně bohaté na vitamíny i minerály a navíc dokážou při nízké kalorické hodnotě dokonale zasytit.

Tělu dodají potřebnou energii i životně důležité látky.

Pokud při nákupu tápete, co přesně si máte představit pod označením jednotlivých varných typů, pak písmeno A označuje odrůdy s pevnou dužinou, která je velmi slabě moučnatá a vhodná pro výrobu salátů nebo jako příloha.

Pokud narazíte na brambory s označením B, jde o typ se středně pevnou až kyprou dužinou, které se hodí jako příloha, dále do polévek anebo pro přípravu těst a kaší.

Pro poslední dva případy je určen i varný typ C, který označuje odrůdy s kyprou a silně moučnatou dužinou.

Setkat se můžete i s dvoupísmenným označením (např. AB), kdy se v dané odrůdě snoubí vlastnosti z obou typů, přičemž první písmeno označuje převažující vlastnost.

A nezapomínejte, že brambory neobsahují lepek, takže jsou vhodné i pro osoby, trpící celiakií anebo nesnášenlivostí lepku.

„Peruánské hlízy“ jsou v kuchyni k nezaplacení, dají se použít na mnoho způsobů.
„Peruánské hlízy“ jsou v kuchyni k nezaplacení, dají se použít na mnoho způsobů.

Světová pokladnice brambor

V peruánské metropoli Limě sídlí Centro Internacional de la Papa (CIP), jedno z největších světových středisek, věnující se vědeckému výzkumu a vývoji brambor a dalších hlíz.

Má experimentální centra v Peru i v Ekvádoru a síť regionálních kanceláří a spolupracovníků po celém světě, včetně Asie a Afriky.

V jejich genové bance se nachází okolo 5000 druhů pěstovaných i divokých brambor, dále několik tisícovek odrůd sladkých brambor a více než 1300 druhů jiných kořenů a hlíz z And. CIP se snaží „vylepšit“ brambory tak, aby odolávaly chorobám, mrazu i suchu.

V minulých letech se dokonce pustili do pěstování brambor při simulaci podmínek, panujících na Marsu.

I když jsou batáty známé jako „sladké brambory“, jsou hlízami tropické rostliny z čeledi svlačcovitých a nejde tak o skutečné brambory.
I když jsou batáty známé jako „sladké brambory“, jsou hlízami tropické rostliny z čeledi svlačcovitých a nejde tak o skutečné brambory.
Foto: www.needpix.com
reklama
Související články
Věda a technika
Islanďané mají společné předky s Indiány
Genetika je jedním velkým dobrodružstvím. Přicházejí stále nové výzkumy. Vědci například luští původ indiánů, zajímavé je třeba to, že se stopy jejich DNA vyskytují i na místech, kde bychom to nejspíše nečekali. Pátrání po genetickém původu Islanďanů v roce 2010 přineslo překvapující zjištění. Podle španělských výzkumů dorazila na Island už v 10. století žena ze Severní Ameriky. […]
Věda a technika
Pravěké sošky žen: Kypré tvary měly zajistit plodnost
Sázka na kypré tvary velice dobře živené ženy. Zdůraznění tehdejšího ideálu krásy. Přesně tak vypadají pravěké sošky žen. Vědci se shodují na tom, že sloužily hlavně k praktikování rituálů plodnosti. Kde všude se našly? Mateřství, přežití rodu, symbol plodnosti. Tak se dají stručně charakterizovat významy sošek žen, které se objevovaly v Eurasii v dobách mladého paleolitu. Většinou nemají […]
Věda a technika
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
Věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
reklama
zajímavosti
Superhrdinové filmovým fenoménem
Filmoví kritici prskají, nemohou však popřít, že největším fenoménem současnosti jsou filmy o superhrdinech. Iron-Man, Spider-Man, Kapitán Amerika a Hulk jsou dnes slavnější než Beatles. Vyprodávají kina, vydělávají miliardy, jejich cesta na vrchol je však dlouhá a ne vždy jednoduchá. Pojďte si ji s Epochou prolétnout a ještě si zasoutěžit o vskutku superhrdinské ceny. Superman […]
Islandští Vikingové rozhodovali v parlamentu už v 10. století
Island má svoje kouzlo. Trochu tajuplná země. Skandinávská země prodchnutá mytologií. Činné sopky, které v návštěvnících dodnes budí pokoru a mají nesporný vliv na počasí. Kdy došlo k osídlení ostrova? Pravděpodobně kolem roku 1159 př. n. l. vybouchla na Islandu sopka Hekla, která je stará asi 6600 let. Už tehdy způsobila změny klimatu. V Irsku a Skotsku zmizely […]
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se […]
Bramborový salát: Pochoutka mladší, než si myslíte
Těžko si bez něj představit štědrovečerní tabuli. To už se častěji mění kapr za kuřecí řízek, než že by na talíři chyběl bramborový salát. Nejlepší je samozřejmě ten od maminky nebo babičky. Někde se recepty dědí stejně jako ty nejblyštivější šperky. Než se dostane až na náš stůl, musí ujít strastiplnou a občas ne úplně […]
reklama
věda a technika
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
21stoleti.cz
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
Vyhynutí obřích druhohorních plazů je spojováno s dopadem asteroidu zvaného Chicxulub, který vyvolal celou škálu potenciálně smrtících důsledků. Který z nich byl skutečným viníkem vyhynutí dinosaurů?
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
enigmaplus.cz
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
Vyšetřování kauzy zmizelého letadla malajsijských aerolinií z letu číslo MH370 definitivně skončilo. A to bez jakéhokoli výsledku. Proč se letadlo asi po hodině letu odklonilo od plánované trasy? Kam
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
epochanacestach.cz
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku. Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Umí být jeden druhému oporou
nasehvezdy.cz
Umí být jeden druhému oporou
V letošním roce oslavil oblíbený moderátor a herec Jan Kraus (70) jubilejní sedmdesáté narozeniny. Žádné velké oslavy se ovšem nekonaly, jelikož je moderátor jednoduše nemá v oblibě. Pokud tak na n
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
enigmaplus.cz
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
U výběžku české hranice s Rakouskem se nachází lokalita, kam mají být na přelomu let 1944 a 1945 nacisty sváženy záhadné bedny. Co odhalilo poválečné pátrání?   [gallery ids="134665,134666,
Kamarádka se mi moc protiví!
skutecnepribehy.cz
Kamarádka se mi moc protiví!
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo.
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
21stoleti.cz
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
Péče o mládě vyžaduje po rodičích tučňácích velké oběti. Jeden, sedící na vejcích, musí být stále ve střehu, aby ho ochránil před predátory, zatímco druhý rodič loví kořist. Jak to ustát bez dostatečn