Domů     Překvapivá teorie: Připravoval generál Žukov útok na nacistické Německo?
Překvapivá teorie: Připravoval generál Žukov útok na nacistické Německo?

Generál Georgij Konstantinovič Žukov zapíchne prst do mapy. Vysvětluje Stalinovi, kde se právě nacházejí německá vojska. Na očích je mu vidět, že by nejraději nečekal, až je nepřítel překvapí a zaútočil jako první. Plány operace už má hotové. Čeká jenom na Stalinovo přikývnutí…

V německo-sovětských vztazích na sklonku jara 1941 hrají významnou úlohu hlavně dva muži – Friedrich Werner von der Schulenburg (1875–1944), německý velvyslanec v SSSR, a jeho ruský protějšek Vladimír Georgijevič Děkanozov (1898–1953), sovětský velvyslanec v Berlíně.

Mezi nimi a samozřejmě i mezi jejich šéfy probíhá horečná diplomatická aktivita.

Schulenburg na schůzce v Berlíně ujišťuje Adolfa Hitlera (1889–1945), že s ním Josif Vissarionovič Stalin (1878–1953) pořád chce spolupracovat a je připravený k ústupkům vůči Německu.

Hitler jenom tiše poslouchá a na závěr poznamená: „Pane hrabě, já nechovám úmysl vést válku proti SSSR…“ Dobrého pozorovatele Schulenburga tím ovšem nepřesvědčí.

Mezitím se v Moskvě schází Děkanozov se Stalinem a po jeho boku se na Rudém náměstí účastní oslav Prvního máje. Má jít o okázalé gesto přátelství vůči Německu.

Josif Vissarionovič Stalin je zprvu ochotný k ústupkům Hitlerovi. FOTO: Valentin Volkov/Creative Commons/Public domain
Josif Vissarionovič Stalin je zprvu ochotný k ústupkům Hitlerovi. FOTO: Valentin Volkov/Creative Commons/Public domain

Předběhneme protivníka

Stalin se ale mezitím stává předsedou rady lidových komisařů, tedy premiérem a soustřeďuje mnohem větší moc a kolečka Rudé armády se rychle dávají do pohybu.

Někdy kolem poloviny května 1941 už leží na stole náčelníka generálního štábu Rudé armády Georgije Konstantinoviče Žukova (1896–1974) plán preventivního úderu proti německým vojskům.

I když je datovaný jenom květnem 1941, počty jednotek a vojenské techniky přesně odpovídají datu 15. května 1941. 15stránkový soupis pořídil Žukovův podřízený Alexandr Michajlovič Vasilevskij (1895–1977).

Podle historiků sovětskou generalitu k vytvoření plánu přiměl právě Stalinův projev z 5. května 1941. V písemné poznámce k plánu to potvrzuje i sám Žukov:

„Považuji za nezbytné za žádných okolností nepřenechat německému velení iniciativu, předejít protivníka v jeho nástupu vojsk a zaútočit na německé vojsko v době, kdy se bude ještě nacházet ve stádiu pochodu…“

Žukovův podřízený Alexandr Michajlovič Vasilevskij pořídil soupis vojenské techniky a počtu vojáků. FOTO: Mil.ru/Creative Commons/CC BY 4.0
Žukovův podřízený Alexandr Michajlovič Vasilevskij pořídil soupis vojenské techniky a počtu vojáků. FOTO: Mil.ru/Creative Commons/CC BY 4.0

Velké oči

„Koncept předpokládal úder z Ukrajiny a porážku hlavních německých sil v jižním Polsku.

Kyjevský vojenský okruh, přeměněný na Jihozápadní front, měl postupovat jako první a jeho jednotky by útočily směrem na Krakov,“ rekonstruuje historik Plešakov průběh předpokládaného útoku.

Dále plán počítá s obklíčením Němců kolem Varšavy, obsazením Východního Pruska a celého Polska, ale i s napadením německého spojence – Rumunska. „Žukovovým megalomanským sklonům odpovídalo, že jen Jihozápadnímu frontu (akce z Ukrajiny směrem na Krakov) bylo přiděleno kolem jednoho milionu mužů a osm tisíc tanků,“ komentuje generálovy záměry Plešakov.

Jenže kde najednou vzít tolik techniky a mužů? Je jasné, že podobná akce vyžaduje rozsáhlou přípravu. Generalita proto navrhuje povolávat do armády záložníky pod záminkou manévrů a nenápadně přesouvat vojska z východu na západ.

Kromě toho si operace žádá i přesun většího množství letadel na západ. I tak ale bude všechno dlouho trvat. „Plán se nezmiňoval o datu útoku, naznačoval však, že přípravy by měly být skončeny v roce 1942,“ tvrdí Plešakov.

Jenže půl roku, nebo dokonce rok příprav je v současné situaci strašně dlouhá doba. Nepřítel Sovětům neponechá tolik času…

Georgij Žukov zřejmě připravil plán vojenské operace. FOTO: Mil.ru/Creative Commons/CC BY 4.0
Georgij Žukov zřejmě připravil plán vojenské operace. FOTO: Mil.ru/Creative Commons/CC BY 4.0

Tichý posluchač

Náčelník generálního štábu Žukov dorazí ke Stalinovi na jednu z mnoha schůzek. Vytáhne operační mapy a sovětskému vůdci do nich podrobně zakresluje polohy německých vojsk. Každou čáru, kterou vede po mapě, podrobně popisuje. Jeho posluchač z něj nespouští oči.

Nikdo ze Stalina ale nedostane ani slovo. Pak šéfa generálního štábu poklidně propustí. Co si myslí, když slyší Žukovova slova o německém nebezpečí a plánech na protiakci? I na tuhle otázku má historik Plešakov odpověď:

„Pravděpodobně doufal, že Hitler by mohl být donucen k podepsání mírové smlouvy a vzdát se celé východní Evropy.“ Aby k tomu došlo, museli by ale Sověti opravdu zaútočit. Jinak ničeho nedosáhnou. Stalin tedy zřejmě opravdu uvažuje o uskutečnění nabízeného plánu.

Tajná porada v Kremlu

Napovídá tomu skutečnost, že na 24. května 1941 svolává do Kremlu tajnou schůzku s velením Rudé armády. Neexistuje z ní ale žádný zápis. Buď ho nikdo nenapsal, nebo je dodnes ukrytý v moskevských archivech, případně byl zničen.

Návštěvní kniha Kremlu ovšem prozrazuje, že zde nechyběl Molotov i Žukov a řada velitelů různých sovětských vojenských okruhů. Celkem přišlo na Stalinovo pozvání 19 lidí. Stal se žhavým tématem schůzky Žukovův plán? Zřejmě ano.

Některé generálovy požadavky, zmiňované v návrzích na operaci, se už v té době ostatně realizují. Během května 1941 Sověti potají mobilizují. Dochází k přesunu vojska k západní hranici. Na západ se stěhuje i letectvo, budují se tam polní letiště.

Horečná vojenská aktivita Rudé armády během druhé poloviny května 1941 podporuje názor, že Žukovův plán mohl být schválen, i když ho nikdo nepodepsal.

U podobných dokumentů ale nešlo o nic neobvyklého, například maršál Vasilevskij potvrzuje, že Stalin nikdy vojenské plány nepodepisoval. Je možné, že Žukovův plán sovětský vůdce podpořil, i když jinak německou hrozbu stále podceňoval.

„Někdy na počátku června jsem se znovu snažil Stalina přesvědčit o tom, že zpravodajské odhady blížícího se nebezpečí jsou přesné.

Do té doby Stalin mé informace shazoval ze stolu,“ líčí totiž generál Žukov v roce 1966 při setkání se sovětským historikem Lvem Bezymenským (1920–2007).

Příliš málo času na akci

„Strana nepřipravovala vojenské síly jen na obranu, ale i na široké útočné operace, které by zničily vojenské síly agresora,“připouští v roce 1965 i Vasilevskij na otázku, jestli mělo sovětské velení před německým útokem připraveno válečné operační plány.

Hlavní problém vznikl podle něj kvůli tomu, že velení Rudé armády nestihlo do června 1941 přesunout svá vojska podle plánu. Stalin zřejmě hrál o čas. Věřil, že bude moci začátek války pozdržet. Váhal ale tak dlouho, až prošvihl vhodný okamžik.

Němci 22. června 1941 útočí na SSSR, rozjíždí se Operace Barbarossa. „Prostory soustředění našich sil byly záhy obsazeny protivníkem a o vytvoření uskupení, která předpokládal náš plán, už nemohlo být ani řeči,“ dodává Vasilevskij. Němci byli rychlejší.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: (A.N. Mironov)/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
Historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
reklama
věda a technika
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Bakterie, které opraví beton
Říká se jim extrémofilové. Většinou jde o organismy s předponou mikro, ne ale vždy. Někdy se i vyšší formy života dokážou přizpůsobit prostředím, kam se člověk nemůže ani podívat. Schopnost mikroorganismů přežít za velmi nehostinných podmínek se rozhodl využít tým Henka Jonkerse z Delftské technologické univerzity v Nizozemí, aby vytvořili beton, který se sám opravuje. […]
Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky?
Zvýšená hladina CRP znamená nespecifický ukazatel zánětu v těle. Ale nemusí se vždy jednat o infekci a rozhodne ne vždy se musí sáhnout po antibiotikách.   Testování CRP je obzvláště v tuto roční dobu pro praktické lékaře denním chlebem. K vyšetření využívají kapilární krev – kapku krve z prstu. Pomocí pravidelně kontrolovaného přístroje mohou znát výsledek vyšetření do […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Naši předkové ho znali dobře, vyskytoval se v přírodě zhruba ve stejném počtu jako jelen. Ale lidská činnost způsobila, že se tento obrovský tvor postupně z přírody vytratil a stal se jen vzpomínkou. Vědci se však rozhodli tento stav změnit a moderními postupy se pokusili vrátit pratura zpět na svět. Toto mohutné zvíře s impozantními […]
reklama
lifestyle
Christian Slater: Od divokých skandálů k střízlivosti
Christian Slater, americký herec známý svými rolemi ve filmech jako „Robin Hood: Král zbojníků“ nebo „Jméno růže“, byl kdysi synonymem pro bouřlivé večírky, drogy a skandály. V 90. letech 20. století se jeho kariéra stala stejně známou pro skandály jako pro filmové úspěchy. Sexuální obtěžování, konflikty s policií, a dokonce i útoky na přítelkyni byly […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Nestihl dotančit k poslednímu vystoupení
Byl ikonou i kontroverzní osobností. Z Michaela Jacksona si lidé už za jeho života dělali legraci, že se „rozpadá“. Přesto byla jeho smrt šokem pro celý svět.   Čtvrtek 25. června 2009, 14.26 hodin v USA. Tehdy se spolu se srdcem popového krále zastavil svět milionům jeho fanoušků po celém světě. I když bylo evidentní, […]
Jim Morrison: Básník rockerem, prokletý idol s tragickým koncem
Jim Morrison, básník, textař, zpěvák a frontman legendárních The Doors. Jeho extatická vystoupení, provokativní texty a rebelský životní styl uchvátily miliony fanoušků. Ale stín závislostí a temných myšlenek ho pronásledoval. Ve věku 27 let se stal další obětí „Klubu 27“, prokletého spolku slavných hudebníků, kteří zemřeli na vrcholu své kariéry.   Když umírá Brian Jones […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Ve snech se mi zjevila tragédie
skutecnepribehy.cz
Ve snech se mi zjevila tragédie
Opakovaně se mi zdál děsivý sen. Budila jsem se zpocená hrůzou, a tak jsem musela jeho významu přijít na kloub. Děsivý sen se mi pravidelně vracel a já se budila se srdcem v krku a zpocená hrůzou. Noční můry jsem mívala pravidelně při každém úplňku! Už jsem z toho byla zoufalá. Nevěděla jsem, jestli mám
VETERÁNI NA ZÁMKU
epochanacestach.cz
VETERÁNI NA ZÁMKU
Zámek Nelahozeves připravil další setkání fanoušků historických vozidel. Automobily, motorky, bicykly, vojenská a hasičská technika a jiné stroje do r. v. 1990. Plánovaný program akce: 🛞 08:00 – 10:00 příjezd a registrace účastníků 🛞 10:30 – 10:45 přivítání účastníků a návštěvníků panem Lobkowiczem 🛞 10:00 – 15:00 prohlídky zámku zdarma pro
Ruiny hradu Cvilín, svědkové zákeřné vraždy?
enigmaplus.cz
Ruiny hradu Cvilín, svědkové zákeřné vraždy?
Zříceninu hradu Cvilín najdeme jihovýchodně od hornoslezského města Krnov. Tajemné pozůstatky starobylého hradu se nad řekou Opavicí tyčí již od dávných dob [gallery ids="140530,140531,140529"] P
Banánový koláč
tisicereceptu.cz
Banánový koláč
Tento lahůdkový koláč můžete připravit i do chlebíčkové formy. Na vysypání formy se dá použít mletý kokos, mleté ořechy i strouhanka. Ingredience 4 vejce 200 g moučkového cukru 1 banán 2 lžíc
Moore chce všem vytřít zrak! Tak nestárne
nasehvezdy.cz
Moore chce všem vytřít zrak! Tak nestárne
Herečka Demi Moore (61) ve svém věku vypadá fantasticky a také si na tom zakládá. Mnozí však pochybují, že by měla tak dobré geny, a její dokonalost přisuzují spíše návštěvám kliniky plastické chiru
De Gaulleova neteř byla pro Němce cenné rukojmí
historyplus.cz
De Gaulleova neteř byla pro Němce cenné rukojmí
Už je to tady. Vyvolávají jména vězňů do transportu do lágru. Když zazní jméno Geneviève de Gaulleová, začnou ostatní internovaní tleskat. Aspoň malé pohlazení na duši pro mladou ženu před cestou do Ravensbrücku.   Ví, že ten aplaus nepatří jen jí, ale hlavně jejímu milovanému strýci. Jistě by na ni byl hrdý, nejen za činnost
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
panidomu.cz
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
iluxus.cz
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
Jak hodinářský web Chronoblog uvedl, tak je veřejně známo, že Thilo Mühle, generální ředitel saské společnosti Mühle Glashütte, a jeho syn Dustin jsou zapálení sportovci. Thilo je nadšeným cyklistou a
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
21stoleti.cz
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou he
Jak jsem začala věřit na minulé životy?
nejsemsama.cz
Jak jsem začala věřit na minulé životy?
K takovým věcem jsem byla vždycky nedůvěřivá. Lidé si dokážou hrozně vymýšlet! Pak ale přišel ten zvláštní zážitek, který mě přesvědčil. V y, kdo se zajímáte o minulé životy, určitě tu knihu dobře znáte. Jmenuje se Život po životě a napsal ji dr. Moody. Když se mi dostala do rukou, tak jsem na karmu a nějaké minulé či budoucí životy