Domů     Přehledně: Přírodní katastrofy, při kterých zemřelo nejvíce lidí! 
Přehledně: Přírodní katastrofy, při kterých zemřelo nejvíce lidí! 

Zemětřesení, záplavy, výbuchy sopek. Takové pohromy provází lidstvo od nepaměti. Jaké nejhorší katastrofy změnily životy lidí?

Troje záplavy na Žluté řece

Kdy: 1887, 1931, 1938

Kde: Čína

Počet obětí: 2,7 milionu, 3 miliony, 900 tisíc

Žlutá řeka je se svými 5 464 kilometry druhou nejdelší čínskou řekou. Pramení na Tibetské náhorní plošině (ve výšce 4 800 metrů n. m.) a končí v zálivu Po-chaj. Její barvu způsobují horniny, které unáší a které se v ní usazují.

V důsledku toho se i záliv ročně o několik stovek čtverečních metrů zmenšuje a dno koryta řeky stoupá.

Smrtonosná voda

V 19. století docházelo v okolí řeky k častým povodním. V roce 1887 se vlivem přívalových srážek několik přilehlých toků rozlilo a voda z nich okamžitě smetla asi 600 vesnic a měst.

Tím byla zaplavena oblast o velikosti asi 130 000 km2. Podle dobových záznamů se celkový počet obětí odhaduje na 2,7 milionu.

Žlutá řeka sebrala za staletí mnoho lidských životů.
Žlutá řeka sebrala za staletí mnoho lidských životů.

Největší katastrofa 20. století

V roce 1931 došlo k nejtragičtější povodni vůbec. Katastrofu podpořilo několik okolností. V roce 1930 postihly území četné sněhové bouře. Sníh, který na jaře začal tát, způsobil zvednutí hladiny řek. Do toho přišla velká vlna dešťů a cyklónů.

Jen ve městě Nanjing se utopily tisíce lidí. Další lidé zemřeli na vyhladovění nebo na epidemie cholery a tyfu.

Co způsobila armáda

Za třetí povodeň nemohla příroda, ale člověk. Respektive čínská vláda, která ve snaze zastavit rychlý postup Japonské císařské armády během prvních dní 2. čínsko-japonské války cíleně protrhla hráz.

Povodňová vlna zničila půdu o rozloze 54 000 km2 a zapříčinila posunutí ústí Žluté řeky o téměř 100 km. Podle odhadů zemřelo 900 000 lidí.

Zemětřesení v Šan-si

Kdy: 1556

Kde: Čína

Počet obětí: 830 000

Toto zemětřesení se řadí k nejničivějším v lidské historii.

V roce 1556 zasáhlo deset čínských provincií v oblasti o rozloze 850 km2. Lidé zde tehdy žili v umělých jeskyních vyhloubených ve sprašových skalách („spraš“ je usazená úlomkovitá hornina navátá větrem). Ty se následkem sesuvů půdy zhroutily a způsobily obrovské ztráty na životech.

Zemětřesení mělo sílu jako výbuch atomové bomby.
Zemětřesení mělo sílu jako výbuch atomové bomby.

Síla atomové bomby

Zemětřesení změnilo trasu toku několika řek, vytvořily se nové hory a údolí. Zpětně je tak prakticky nemožné vyčíslit hmotné škody, jelikož oblast celé vnitřní Číny byla zničena. Odhadem v oblasti zahynulo 60 % populace. Škody lze přirovnat k těm, které by způsobil výbuch atomové bomby.

Tajfun Bhola

Kdy: 1970

Kde: východní Pákistán

Počet obětí: 300 000 – 500 000

Nejničivější zaznamenaný tajfun v historii lidstva se prohnal ústím řeky Gangy v roce 1970. Hlavní příčinou vysokého počtu obětí byla zvednutá vodní hladina, která potopila většinu ostrovů v deltě řeky.

V roce 1970 se jednalo o sedmý a zároveň nejsilnější cyklón, jeho následkem zahynulo kolem půl milionu lidí. Nejvíce zasáhl město Tazumuddin, zemřela v něm téměř polovina obyvatel. Dnes by škody vyšly asi na 400 000 000 dolarů (8 181 600 000 Kč).

Tajfun zvedl hladinu řeky Gangy, která pustošila vše, co jí přišlo do cesty.
Tajfun zvedl hladinu řeky Gangy, která pustošila vše, co jí přišlo do cesty.

Průšvih pákistánské vlády

Cyklón se zformoval ve střední části Bengálského zálivu. Odkud postupoval směrem na sever a nepřetržitě sílil. Nejvyšší rychlost větru dosahovala 185 km/h.

Pákistánská vláda záchranné operace a humanitární pomoc během bouře bohužel nezvládla a později kvůli tomu čelila velké kritice. Následné napětí mezi Východním Pákistánem a centrální vládou vedlo až k nezávislosti Bangladéše.

Tsunami v Indickém moři

Kdy: 2004

Kde: Indie, Indonésie, Tchaj-wan

Počet obětí: 270 000

K největšímu tsunami došlo v roce 2004 několik desítek kilometrů od západního pobřeží Sumatry. Podle seismologů dosáhlo síly 9,3 stupně Richterovy škály a jednalo se o druhé nejsilnější a zároveň nejdelší zemětřesení, jaké kdy bylo zaznamenáno. Pohyby mořského dna vyvolaly vlny, jež místy dosahovaly výšky až 30 metrů.

Tsunami v Indickém moři rozvibrovalo planetu zemi o 1 centimetr.
Tsunami v Indickém moři rozvibrovalo planetu zemi o 1 centimetr.

Zemětřesení bylo cítit i na Aljašce

Vlny dorazily nejen až k somálským břehům Afriky, ale záznamy o tsunami potvrdila i Jihoafrická republika, vzdálená od epicentra 8 000 km. Slabé odezvy byly znát i na Aljašce. Podle odhadů přišlo o život 230 000 – 270 000 lidí. Škody se odhadují v řádech stovek miliard dolarů.

Výbuch Vesuvu

Kdy: 79

Kde: Itálie

Počet obětí: 16 000

Nejznámější erupce Vesuvu se datují do roku 79, jejich následkem byla z mapy světa vymazána města Pompeje, Herculaneum, Oplontis a Stabie. Tamější lidé doplatili především na laxní přístup k varovným otřesům.

Léta totiž byli zvyklí na slabá zemětřesení, proto jim nepřikládali velký význam. V roce 79 však došlo k obrovské explozi. Bezprostředně po ní vystřelil ze sopky první materiál, a to rychlostí 1400 km/h. Poté sopka chrlila každou vteřinu 150 000 tun materiálu.

Katastrofa byla natolik rychlá, že po zkáze zůstaly těla v původním stavu.
Katastrofa byla natolik rychlá, že po zkáze zůstaly těla v původním stavu.

Zaživa pohřbení obyvatelé Pompejí

Na město Pompeje se začal sypat popel, který se mimo jiné usazoval na střechách pompejských domů. Ty váhu sopečného materiálu neunesly. Praskly a pohřbily pod nimi schované obyvatele. V momentě, kdy přestal padat popel, ztratil sopečný výbuch svoji dynamiku.

V tu chvíli se začala tvořit směs žhavých sopečných plynů, magmatu a popela. Ta se obvykle pohybuje rychlostí až 700 km/h a je nezastavitelná.

Konec za pouhých 30 sekund

Proudy magmatu zasáhly Pompeje až několik hodin po otřesech.  Jejich vlna však prošla městem velice rychle, a to za pouhou půlminutu. Dá se říci, že během této doby lidé umírali ještě dříve, než stihli dopadnout na zem.

Výbuch vydal tolik energie, jako by v Hirošimě vybuchlo 100 000 jaderných bomb. Pompeje zapadly pod 4–6 metrů vysokou vrstvou vulkanické hmoty. Celkově se odhaduje 16 000 mrtvých.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Věda a technika
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Věda a technika
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
reklama
svět zločinu
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Zločin na plese: Švédský král umíral v agónii 13 dní
Ve Švédsku se král Gustav III. ocitá měli dvěma mlýnskými kameny, soupeří tu dvě politické frakce: „čapky“, stranící Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ podporující Francii. Parlament zruší dědičnost koruny, spory se šlechtou brání reformám.   Proto Gustav III. (1746–1792) soustředí ve svých rukou absolutní moc. Šlechta mu ale nezapomene, že osekal její výsady a […]
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
reklama
lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz