Leckdo namítne, že v našem výčtu živočichů s nejvyšší inteligenci schází člověk. Homo sapiens je bezesporu živočich z nejrozvinutější mozkovnou na této planetě.
Na druhé straně, žádný jiný druh si neničí prostředí, na kterém zcela závisí jeho život. Ale i inteligence jiných tvorů je pozoruhodná a nemusí se a priori jednat o naše nejbližší příbuzné primáty.
O tom, jak vědci vkládají primátům genetické poruchy, jsme již psali. Dnes se zaměříme na něco trochu jiného.
Kdo by to do skákavky řekl. Nevelký tvoreček žijící v lesích Afriky, Asie i Austrálie dokonale naplňuje už zlidovělou repliku „Jsem malej, ale šikovnej“. Svou inteligencí ohrožuje i ostatní pavouky a to nejen v IQ testech.
S oblibou se totiž natáhne do cizí pavučiny a poté začne vibrovat jako chycená kořist, což vzbudí pozornost majitele sítě. Pan domácí tak chvátá na hostinu, přitom však netuší, že hlavním chodem bude on sám…
Ve střední Evropě připadá na jednoho obyvatele města pět potkanů. Pro někoho roztomilé myšky, pro jiného noční můry, na svou inteligenci poněkud doplácejí.
Vzhledem k tomu, že jejich psychologie vykazují do jisté míry shodu s lidmi, že jsou snadno učenliví, a mají vyspělé kognitivní funkce, končí často jako laboratorní zvířata.
Nejlepší matematici mezi ptáky? Jednoznačně krkavci, havrani a vrány. O havranech a krkavcích je známo, že se dokážou naučit počítat až do sedmi.
Pokud se krkavec naučí, že nejlepší svačina na něj čeká v misce obklopené sedmi předměty, bude jí dávat přednost před všemi ostatními miskami s jiným počtem. To ukazuje, že krkavcovití jsou schopni abstraktního myšlení. Kromě toho dokážou používat i jednoduché nástroje.
Řada výzkumů se zabývala oblíbenou otázkou, zda je chytřejší pes, či kočka. Zpravidla v nich zvítězili psi. Na rozdíl od koček jsou schopni dobře spolupracovat a mají více kognitivních funkcí.
Mezi nejinteligentnější psy patří ovčáci, kteří byli vedeni k samostatnému rozhodování a řešení problémů i v krizových situacích.
Skvělá paměť, schopnost učit se i řešit problémy. Tyto vlastnosti by možná u měkkýše málokdo čekal, nicméně chobotnice se s nimi mohou pochlubit. U chobotnic je zajímavé, že neurony nemají pouze v mozku, ale i ve svých chapadlech.
„Brum, brum, brum, o čem se zdá mědvědům?“ Těžko říci, o čem huňáči sní, ale jejich sny jistě nebudou nikterak primitivní. I oni používají nástroje, například byli pozorováni, jak se kamenem drbou na hřbetě.
Při jednom experimentu s mrtvým jelenem si medvěd dokonce poradil se zdrojem elektrického proudu, který byl k mršině připojen.
„Má paměť jako slon,“ říká se občas o lidech, pro které je skleróza neznámým pojmem. A skutečně, slon indický i africký je vybaven velmi dobrou schopností paměti. Ale nejen to, jen málokterý jiný živočich je schopen tak silného altruismu, jako slon.
Sloní stádo se příkladně stará o nemocné a staré. O jejich abstraktním myšlení svědčí pravidelné rituály prováděné ve chvílích, kdy některý člen stáda zahyne.
Makakové jsou dalším druhem, který na schopnosti svého mozku doplácí tím, že mnozí z nich stráví celý svůj život v laboratořích. Ve volné přírodě jsou tyto opice schopné naplánovat útok a uvnitř jejich společenství panují velmi složité vztahy.
Symbol inteligence mezi živočichy? Ano, je jím král moří a oceánů delfín. Však také čelní mozkový lalok je u delfína o 40 % větší než u člověka. Delfíni dokážou vzájemně komunikovat a oslovovat se čímsi na způsob jména.
Jako řada jiných savců si rádi hrají, avšak delfíni se ve hrách snaží neustále zdokonalovat, a tím se připravovat pro praktický život. Ani nástroje jim nejsou cizí. U australského pobřeží byl sledován delfín, který se pokoušel chytit vzpouzející se murénu.
Ta se schovala v úzké štěrbině a delfín do ní šťoural bodlinatým tělem z mrtvé ropušnice.
Mezi nejchytřejší živočichy samozřejmě patří všichni lidoopi, šimpanz, gorila i orangutan. Šimpanzi sdílí s lidmi 98 % DNA, a to se samozřejmě musí projevit.
Vytvářejí a používají složité nástroje, pomocí znakové řeči dokážou komunikovat s lidmi a v testech krátkodobé paměti dokonce sedmiletý šimpanz porazil několik japonských vysokoškoláků.