Domů     Před čím se mít na pozoru: Znáte nejjedovatější zvířata planety?
Před čím se mít na pozoru: Znáte nejjedovatější zvířata planety?
21.11.2017

Příroda nadělila živočichům různé nástroje, jak zabít nebo se bránit. A jed patří mezi nejúčinnější zbraně. Jaká zvířata ho mají extrémně silný?A proti kterým neexistují protilátky?

Palovčík brazilský (Phoneutria fera)

Výskyt: Brazílie, Peru, Venezuela

Palovčík je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejjedovatější pavouk na světě. Má na svědomí nejvíce lidských životů. Nejen, že dokáže člověka zabít, mužům způsobuje i několik hodin trvající erekci, která v důsledku může vést až k impotenci. Jeho jed je srovnatelný s jedem chřestýše.

Přezdívá se mu „banánový pavouk“, neboť se s trsy banánů může dostat daleko od domova.
Přezdívá se mu „banánový pavouk“, neboť se s trsy banánů může dostat daleko od domova.

Čtyřhranka Fleckerova (Chironex fleckeri)

Výskyt: Austrálie

Tato medúza patří mezi nejnebezpečnější zvířata na světě. Jedové buňky ukrývá na svých třímetrových žahavých chapadlech. Jed napadá srdce, nervový systém, ale i kůži. Způsobuje takovou bolest, že se její oběti utopí nebo jim selže srdce.

Poranění neutralizuje obyčejný ocet. Ošetření ale musí proběhnout okamžitě, jinak člověk hned umírá.

Zajímavost: Od roku 1954 usmrtila nejméně 5567 lidí, což je asi 100x více než mají na svědomí všichni žraloci dohromady.

Homolice mramorovaná (Conus marmoreus)

Výskyt: Zanzibar, Indie, Filipíny, Tichý oceán

Na první pohled vypadá homolice jako obyčejná lastura. Uvnitř patnácticentimetrové schránky se ale ukrývá jeden z nejjedovatějších tvorů planety. Jed používá především k lovu, ale také se jím brání.

Příznaky otravy se mohou projevit okamžitě, někdy až po několika dnech. Homolici je dobré se vyhnout, především proto, že na její toxin ještě neexistuje protijed.

Svou kořist loví vystřelením ostnu, kterým zabije během několika okamžiků. Po útoku osten opět svine.
Svou kořist loví vystřelením ostnu, kterým zabije během několika okamžiků. Po útoku osten opět svine.

Pralesnička strašná (Phyllobates terribilis)

Výskyt: Střední a Jižní Amerika

Třída: Obojživelníci

Pralesničky patří mezi nejjedovatější zvířata na světě. Jejich tělo velké 5 cm je natolik jedovaté, že by jeho jed okamžitě zabil 10 lidí. Před svou jedovatostí varují predátory pestrým zbarvením.

Jed se ukrývá v kožních žlázách, okamžitě způsobuje fibrilaci (nepravidelný tep) a selhání srdce. Chované zajetí žáby svoji jedovatost ztrácejí, veškerý toxin získávají z potravy.

Zajímavost: Pralesničkám se přezdívá šípové žáby. Tento název získaly díky středoamerickým indiánům, kteří jed nanášeli na hroty šípů a foukaček.

Štír smrtonoš (Leiurus quinquestriatus)

Výskyt: Pouštní oblasti Afriky (Egypt, Tunisko) a Asie (Izrael, Sýrie, Turecko)

Tento druh má nejúčinnější jed ze všech štírů na světě. Otrava se pozná podle bolesti v nadbřišku a škrábáním v krku, současně se objevují poruchy řeči. Člověk se cítí neklidný a podrážděný. Typickým příznakem bývá silné pocení.

Jed zasahuje především dýchací cesty, smrt nastává zástavou dechu. Sérum proti bodnutí existuje, ale jelikož tito štíři žijí v odlehlých oblastech, pomoc se většinou nedostaví včas.

I přes svou nebezpečnost bývá štír často chován. Na rozdíl od ostatních druhů je tento štír mnohem rychlejší, aktivnější a hlavně agresivnější.
I přes svou nebezpečnost bývá štír často chován. Na rozdíl od ostatních druhů je tento štír mnohem rychlejší, aktivnější a hlavně agresivnější.

Chobotnice kroužkovaná (Hapalochlaena lunulata)

Výskyt: Austrálie, západní Tichomoří

Chobotnice kroužkovaná nepatří se svými 20 cm mezi obry svého druhu, zato vyniká svým zbarvením a nebezpečím. Jed využívá k lovu potravy, kterou jsou především krabi a ryby.

Kousnutí je bezbolestné, účinek jedu se začne projevovat asi po pěti minutách, kdy postupně způsobí ochrnutí. Záchrana spočívá v umělém dýchání po dobu jednoho dne, než jed z těla vyprchá. Protilátka totiž neexistuje.

Zajímavost: Chobotnice má v sobě tolik jedu, že by usmrtila 26 dospělých lidí během několika minut.

Taipan velký (Oxyurans scutellatus)

Výskyt: Austrálie, Papua-Nová Guinea

Taipan má vůbec nejsilnější hadí jed na světě. I jediné kousnutí by stačilo na zabití asi stovky dospělých mužů. Hlavní složkou jsou neurotoxiny, které způsobují ochabnutí svalů a následné udušení oběti. Had loví obvykle ve dne, za teplého počasí i v noci.

Mezi jeho kořist patří myši a krysy. Lidem se vyhýbá.

Taipani nejsou agresivní, útočí pouze v nouzi. Pokud ale zaútočí, uštknou několikrát za sebou. Gram jeho jedu je asi 400x jedovatější než gram jedu kobry královské.
Taipani nejsou agresivní, útočí pouze v nouzi. Pokud ale zaútočí, uštknou několikrát za sebou. Gram jeho jedu je asi 400x jedovatější než gram jedu kobry královské.

Odranec pravý (Synanceia verrucosa)

Výskyt: Jižní Amerika, Afrika, Austrálie

Odranec je nenápadná mořská ryba připomínající kámen, která žije v mělkých vodách podél celého obratníku Kozoroha. Na rozdíl od ostatních ryb nemá šupiny, její tělo tvoří velké množství hrbolků. Nervový jed se ukrývá ve žlázách na hřbetních ploutvích.

Toxin může způsobit ochrnutí nebo srdeční zástavu. Ve vodě tak hrozí nebezpečí, že se člověk utopí.

Zajímavost: Jed se neutralizuje horkou vodou, poté musí být do několika hodin podána protilátka. Ryba ročně zabije kolem 20 lidí.

Puchýřník lékařský (Lytta vesicatoria)

Výskyt: Evropa, Čína

Puchýřník se vyskytuje na listnatých stromech a keřích. Jed produkují pouze samci. Účinky toxinu jsou srovnatelné s bojovou látkou yperitem. Při kontaktu s kůží způsobuje bolestivé hnisající puchýře, pokud se dostane do očí, může člověka i oslepit.

V případě požití dochází k překrvení urogenitálního systému a celého trávicího ústrojí. Může také dojít ke kolapsu ledvin a srdce.

Puchýřník je známější pod názvem „španělská muška“. Ve starověku se pro své silné afrodiziakální účinky se brouci používali k výrobě různých nápojů lásky.
Puchýřník je známější pod názvem „španělská muška“. Ve starověku se pro své silné afrodiziakální účinky se brouci používali k výrobě různých nápojů lásky.

Varan komodský (Varanus komodoensis)

Výskyt: Komodo, Rinca, Flores, Gili Dasami

Patří mezi největší žijící ještěry. Jejich potravu tvoří jeleni, divoká prasata a buvoli. Po celá léta se předpokládalo, že jed obsažený ve slinách produkují bakterie. Zdrojem jedu jsou ale jedové žlázy, které má varan ve spodní čelisti.

Tyto látky po kousnutí zamezují srážení krve.  Kořist tak velmi často rychle zkolabuje následkem šoku a ztráty krve.

Zajímavost: Varan lokalizuje kořist pomocí čichu. Mrtvé či umírající zvíře je schopen vycítit až na vzdálenost 9,5 km.

Pištec černohlavý (Pitohui dichrous)

Výskyt: Nová Guinea

Ptáci byli ještě donedávna považováni za jedinou skupinu živočichů, v níž neexistuje žádný jedovatý druh. Ve chvíli, kdy vědci studovali skupinu pěvců rodu Pitohui, si všimli, že po kontaktu s ptákem mají příznaky otravy.

Jeho peří, kůže a některé orgány totiž obsahují prudký jed stejného složení a účinků, jako mají šípové žáby.

Stejně jako žáby získávají pištci jed z potravy, konkrétně z brouků z rodu bradavičníkovitých.
Stejně jako žáby získávají pištci jed z potravy, konkrétně z brouků z rodu bradavičníkovitých.
Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Věda a technika
Může se ryba utopit?
I zdatní plavci mohou mít namále, když třeba v nečekané situaci nemohou plavat. Jak je to ale s rybami, pro které je voda domovem a plavání tou nejpřirozenější činností? Svět ryb je vůbec plný záhad a otázek. Přemýšleli jste třeba někdy o tom, jestli stále jen plavou, nebo si také najdou čas na spánek? Anebo […]
Věda a technika
RTG, CT, MRI – Jak vznikly život zachraňující přístroje?
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Věda a technika
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je Eufrat dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že by nemuselo trvat dlouho, než řeka Eufrat zcela vyschne. A to budí velké obavy! Může se […]
reklama
zajímavosti
Proč si děláme medvědí službu?
Upřímně chcete někomu pomoci, jenomže se to zrovna nevydaří. Až je na tom dotyčný kvůli vám nakonec hůře než předtím! Udělali jste mu medvědí službu. Teď hlavně dejte pozor, abyste neudělali další botu! Aby pak z toho někoho třeba nechytil amok… Tušíte, jak asi vznikla tato známá česká rčení? Hodný medvěd a mrtvý poustevník Žádná […]
8 mýtů o medu: Nenechte se zmást (polo)pravdami!
Med je nejen oblíbeným sladidlem, ale i přírodním lékem s dlouhou tradicí. Přesto kolem něj koluje mnoho mýtů a polopravd, které mohou spotřebitele zmást. Pojďme se podívat na některé z nich a odhalit pravdu.       Med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny   Tvrzení, že med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny, je […]
Kuriózní policejní zásahy: Muži zákona pracují na věži kostela i v kanále
Strážníci stoupají točitým schodištěm vzhůru. Míří za neomaleným chlapíkem, který se vydal na věž katedrály mimo otevírací dobu. Už jsou téměř na ochozu. Náhle se policista v čele skupiny zarazí. Agresor se houpe na rozvodech požární vody a snaží se ho kopnout do hlavy. Policisté se dostávají do konfliktu s nevyzpytatelným světem kriminality každý den. […]
Central Park: Nejnavštěvovanější park světa je větší než Vatikán
Velký park v hektickém New Yorku je kultovním místem. Dá se zde najít klid, ale také prostor pro všemožné aktivity: od baseballu přes pořádání koncertů až po výuku šachů. Ovlivňuje dokonce i hodnotu nemovitostí na Manhattanu, protože možnost výhledu na Central Park výrazně zvyšuje jejich cenu. Dnes je pro obyvatele New Yorku rozlehlý Central Park […]
reklama
svět zločinu
Michael Hernandez: Vraždí podle Amerického psycha!
Je mu jen 14 let, hraje na housle a ve škole platí za premianta třídy. Je to jedináček a jeho rodiče, Jorge a Marie Goughovi, milují svého synka Jaimeiho (1990–2004) nadevše…   „Musím ti něco ukázat,“ vyláká dne 3. února 2004 talentovaného hocha do umývárek jeden z jeho spolužáků, stejně starý Michael Hernandez (1990–2021). „Tady […]
Statek Pohádka: Prokleté místo, kde řádil sériový vrah
Dým. Praskání dřeva. Hukot ohně. A křik. Řev vyděšených lidí. „Hoří!“ Plameny přeskakují z jedné střechy na druhou. Oheň je největším nepřítelem, většina domů je ze dřeva. Když se nakonec podaří živel zkrotit, zůstane onoho jarního dne roku 1828 několik rodin bez střechy nad hlavou. Strach a zoufalství nahradí hněv. „Kdo za to může?“ Lidé prostě […]
Když syn zabije svou matku: Statistiky dnešních dnů jsou děsivé
Netrpělivě podupává nad svou invalidní matkou. Ta ženská už zase dělá naschvály a nechce se zvednout z podlahy! Zuřivost ho ovládne a začne do ní kopat, fackovat ji a nadávat. „Vstaň!“ křičí stále dokola. Jenže žena už ho neslyší. Z koutku úst jí vytéká pramínek krve. Mnoho brutálních vražd se odehraje mezi rodinnými příslušníky. Dobře to vědí […]
Krvavé Svitávky na Blanensku: Syn se stal vrahem své matky
Péče o nemocnou matku se mu vymkla z rukou. Když Jiří Blaha zjistil, že se nemůže o ni postarat tak, jak by si představoval, propukl v něm nezvladatelný záchvat vzteku. Svůj hněv si vybil na nejbližší osobě – na své matce. Než přijede sanitka, tak tyranka vykrvácí Neharmonické soužití se svou matkou Olgou již nevydrží […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz